Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Σε κτήριο με άδεια του 1988, η οποία περιλαμβάνει και στέγη (1,20μ), ο ιδιοκτήτης έκτισε άλλα 2,0μ (ύψος) ώστε να μετατραπεί ο χώρος σε σοφίτα. Με ποιον τρόπο μπορεί να νομιμοποιηθεί ο χώρος? Να χρησιμοποιήσω το άρθρο 22ΓΟΚ85?Πόσο θα έιναι το πρόστιμο για 110μ2? Δεν υπερβαίνει την δόμηση,κάλυψη, ύψος και όγκο που απιτείται βάσει της αδείας. Ή να περιμένω τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Το νέο θέμα της τακτοποίησης των αυθαιρέτων που ξεκίνησε με την κατάθεση του σχεδίου νόμου χθες 28.7.11 στη Βουλή, είναι βέβαιο ότι θα απασχολήσει και τους μηχανικούς και στην κατεύθυνση καλλίτερης οργάνωσης των συζητήσεων πρέπει να αποφύγουμε να αναρτάμε posts σε threads που ίσως ήταν σχετικά μέχρι χθες, όπως το παρόν, αλλά όχι με την ουσία του νέου νόμου, ο οποίος αφορά σε "τακτοποίηση" και όχι "νομιμοποίηση" και, φυσικά, με τελείως άλλη διαδικασία.

 

Γιαυτό προτείνω να μην συνεχίσουμε σ' αυτό το thread τη συζήτηση για θέμα της τακτοποίησης και να μεταφερθεί το post #398 σε άλλο σχετικό thread.

 

Εντιτ: Μεταφέρθηκε το #398. Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Για να χαρακτηριστεί ενα κτίσμα προ '55 θα πρέπει να είναι κατασκευασμένο με ωμόπλινθους. Δεν ξέρω γιατί η πολεοδομία δε δέχεται την ύπαρξη σκυροδέματος πριν το 1955... ισχύει;

Ξαφνικά το 1955 άρχισαν να χτίζουν με σκυροδεμα;

Ούτε τσιμεντόλιθους δέχεται.

Αν θυμάμαι καλά αναφέρουν ότι σαν δομικό υλικό εμφανίστηκε το 1963.

............

Η πολεοδομία μάλλον βασίζει τους ισχυρισμούς της στο γεγονός ότι ο πρώτος αντισεισμικός Κανονισμός εφαρμόστηκε το 59 (όμως ο Κανονισμός Οπλισμένου Σκυροδέματος συντάχθηκε το 54).

ε ρε τι διαβάζουμε!!!!

 

πάρε παιδί μου ένα βιβλίο ιστορίας της Αρχιτεκτονικής του 20ου αιώνα και τρίψε τους στο στη μούρη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε..

 

Υπαρχουν σε ΦΕΚ τα προστιμα αυθαιρετων μετα το 2003???

Με ενδιαφερουν κυριως τα προστιμα με αναλυτικο υπολογισμο..

Link to comment
Share on other sites

Τιμές πιάτσας, ΑΤΟΕ ή αυτές που χρησιμοποιούνται για τον αναλυτικό στις άδειες. Το Υπουργείο έχει πει με εγκύκλιο ότι όλα τα παραπάνω είναι αποδεκτά. Οπότε ότι γουστάρει η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Το ον=λάιν πρόγραμμα που έχουν οι πολεοδομίες το e-poleodomia έχει μέσα υπολογισμό των προστίμων.Φυσικά περιέχει και τον αναλυτικό υπολογισμό. Σίγουρα δεν είναι οι τιμές της πιάτσας αλλά δεν έχω προσέξει αν είναι ΑΤΟΕ ή αυτές που χρησιμοποιούμε για την έκδοση αδείας.Θα προσπαθήσω να δω από κάποιο παλιό πρόστιμο που μου έχουν υπολογίσει με αναλυτικό τι τιμές παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon..

Για τσεκαρε το..

Γτ οι διαφορες ειναι τεραστιες..

Αλλο ΑΤΟΕ, αλλο τιμες πιατσας και φυσικα αλλο τιμες ΥΠΕΧΩΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.