Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονομω και αυθαιρεσιες


gio

Recommended Posts

Έστειλα mail στο ΥΠΕΚΑ και μου απάντησε με mail:

 

"Για το θέμα που ρωτάτε, σκόπιμο είναι να επικοινωνήσετε με την αρμόδια υπηρεσία του ΥΠΕΚΑ (ΕΥΣΕΔ), υπεύθυνη για το Προγράμμα «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον» (στο τηλέφωνο 2106969813 ή μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο σύνδεσμο http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?TabID=688). Ωστόσο σύμφωνα με τους όρους του Προγράμματος, η υπαγωγή προκειμένου να εγκριθούν παρεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας, αφορά σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα.-"

 

Θα στείλω και στο "Εξοικονόμηση κατ'οίκον" και όταν πάρω απάντηση θα σας ενημερώσω. 

 

Τελικά... αφού το καλοσκέφθηκαν... :mrgreen:, μου απάντησαν μετά από ....52 ημέρες !!! από το [email protected] :

 

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

 

Από τότε που τέθηκε σε εφαρμογή η νομοθεσία περί αυθαιρέτων (Ν.4014/2011 & Ν.4178/2013) οποιαδήποτε αυθαιρεσία(όπως υπέρβαση δομήσιμης επιφάνειας κ.τλ.)  θα πρέπει να τακτοποιείται σύμφωνα με αυτήν την νομοθεσία ανεξαρτήτως μεγέθους της αυθαιρεσίας(σήμερα εφαρμόζεται ο Ν.4178/2013 διότι ο Ν.4014/2011 έχει καταργηθεί). Θα πρέπει επίσης να αποπληρωθεί το σύνολο του προστίμου(όχι μόνο το 30%).

Εάν αυτό δεν γίνει, τότε  η αίτηση του ωφελημένου δεν μπορεί να προχωρήσει  περαιτέρω στο Πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα εγώ που έχω μόνο διαφορετική διαμερισμάτωση, οπότε τα εμβαδα Ε9 και πραγματικά είναι ίδια και δεν έχω και καποια υπερβαση δόμησης, πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να ασχοληθώ με τακτοποιηση.

Τυχαία το ανακάλυψα κιολας αυτό όταν πήγα να πάρω το στέλεχος. Αν ήταν ας μας ζητάγανε και βεβαίωση νομιμότητας εαν ήταν να μπούμε σε αυτήν την διαδικασία! Τωρα εαν έχουν αυξηθεί τα τετραγώνικά του κτίριου όντως υπάρχει και ένα θέμα να παίρνεις επιδότηση για παράνομα τμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω την εξης περίπτωση για εξοικονομώ..

 

Κτηριο ισόγειο-όροφος, διαμέρισμα στον όροφο 120 τμ και τμήμα του ισογείου είναι πυλωτή, άλλο τμημα αποθήκη, λεβητοστάσιο και μια ακόμη κατοικία γύρω στα 50 τμ η οποία όμως στην άδεια φαίνεται ως αποθήκη, όπου διαμένει συγγενικό προσωπο του ιδιοκτήτη. Για τον όροφο υπάρχει χωριστή κάτω εισοδος που οδηγεί με εσωτερικο κλιμακοστάσιο στην κυρίως είσοδο του σπιτιού. Το εξοικονομώ είναι για το διαμέρισμα του πάνω ορόφου μόνο. Το θέμα μου είναι και στο ΠΕΑ αλλά και στην αίτηση (παραρτημα Ι-Α) τι να συμπλήρωσω? Μονοκατοικία ή τμήμα πολυκατοικίας δεδομένου ότι τελικά υπάρχει και κάτω διαμέρισμα και δεν έχει μόνο αποθήκες?

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το κατω φαινεται σαν ειναι δυο κολλητες αποθηκες απ τις οποιες η μια στα συμβολαια ανηκει στον ιδιοκτητη και η αλλη στην αδερφη του και στο σπιτι που στην ουσια υπαρχει (των 50 τμ) ,και ειναι οι δυο αποθηκες μαζι, μενει η μανα τους. Ετσι εχει η κατασταση..

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι ότι είναι τμήμα πολυκατοικίας. Αυτό πρέπει να βάλεις στο ΠΕΑ και δεν θα μελετήσεις τους ΜΘΧ.

 

Τώρα για την ένταξή του στο πρόγραμμα,να προσέξεις τι λέει η οικοδομική άδεια. Αν λέει διώροφη οικοδομή τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το ΠΕΑ και τους ΜΘΧ που λες οπως εγραψα και στην αρχη η εισοδος για το κατω σπιτι δεν ειναι στο χωρο του κλιμακοστασιου.Ειναι σε ασχετο σημειο της πυλωτης.Το κλιμακοστασιο οδηγει αποκλειστικα στο οροφοδιαμερισμα (που μας ενδιαφερει). Μηπως θα επρεπε να το βαλω και κλιμακοστασιο στοΠΕΑ. Απλα μαζι μ αυτο δε βγαινουν τα 120 τμ και το θεωρησα "κοινοχρηστο"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

επειδη τώρα εχω μπροστα μου την άδεια, αυτο που γράφει είναι "όρφος σε πυλωτή" και τα συμβόλαια γράφουν αυτά που προείπα (#25) για τις αποθήκες και με δυνατότητα επέκτασης  ενός ακόμα ίδιου ορόφου..ποια ειναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Τη βαζω εδω την απορια μου γιατι θεωρητικα θα μπορουσε να αφορα ειδος αυθαιρεσιας.

Παλια κατοικια χωριου, κατασκευης 1902, λιθοκτιστη με 60αρηδες περιμετρικους τοιχους.

Στην φορια ορθως δηλωνει τα καθαρα τετραγωνικα μη συμπεριλαμβανομενης της φερουσας τοιχοποιιας απο φυσικα υλικα

Στο ΠΕΑ πρεπει να φαινονται τα παχη των τοιχων που μου δινουν πανω απο 15 τ.μ. παραπανω εμβαδον σε καθε οροφο (3 στο συνολο)

 

Πως προχωραμε σε αυτην την περιπτωση? Παμε για τροποποιηση των τετραγωνικων του Ε9 ωστε να φαινονται δηλωμενα οπως θα τα ζητησω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Παλια κατοικια χωριου, κατασκευης 1902, λιθοκτιστη με 60αρηδες περιμετρικους τοιχους.

Στην φορια ορθως δηλωνει τα καθαρα τετραγωνικα μη συμπεριλαμβανομενης της φερουσας τοιχοποιιας απο φυσικα υλικα

 

Αυτό απο που προκύπτει και είναι (όπως λές) ΟΡΘΟ και δηλώνει μόνο τα καθαρά τμ ?

Με ενδιαφέρει για δική μου περίπτωση ...

 

Στο ερώτημα σου τώρα

 

Αφού λές οτι ορθώς έχει δηλώσει τα καθαρά τμ στην εφορία (μισθωτήριο υποθετω), γιατί υπάρχει διαφορά στο Ε9 ?

Δεν θα έπρεπε να ταυτίζονται ?

Δηλαδή άλλα δηλώνουμε στο μισθωτήριο και άλλα στο Ε9 ?

 

Κουφό μου ακούγεται !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.