Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

Εγώ πάλι, συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, νομίζω ότι όλο το κόλπο είναι για να έχουν ίσα δικαιώματα οι ξένοι μηχανικοί στην αγορά της επαρχίας της Ενωμένης Ευρώπης και αυτά περί ανταγωνισμού τα ακούω βερεσέ. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι, συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, νομίζω ότι όλο το κόλπο είναι για να έχουν ίσα δικαιώματα οι ξένοι μηχανικοί στην αγορά της επαρχίας της Ενωμένης Ευρώπης και αυτά περί ανταγωνισμού τα ακούω βερεσέ. 

βασικά για να μην έχουν ανάγκη οι ξένες εταιρείες που θα μας "αναπτύξουν" να πάρουν ιθαγενείς μηχανικούς

 

 

Επικουρικά σε όλα τα παραπάνω, ο σύγχρονος Έλληνας μηχανικός είναι ...λογιστής, φοροτεχνικός, συμβολαιογράφος, δικηγόρος, φαρμακοποιός, ψυχολόγος κ.λπ.

και χρειάζεται για να δουλέψει ή άμα δουλέψει λογιστή, συμβολαιογράφο, δικηγόρο και ψυχίατρο..

αλίμονο στους νέους

Link to comment
Share on other sites

Μαντρώστε όλα τα πουλάκια που κυκλοφορούν και βάλτε τα στην κατάψυξη!!!!! Επειγόντως!!! Κάθε μέρα που περνάει είναι ...καταστροφική!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, νομίζω ότι όλο το κόλπο είναι για να έχουν ίσα δικαιώματα οι ξένοι μηχανικοί στην αγορά της επαρχίας της Ενωμένης Ευρώπης και αυτά περί ανταγωνισμού τα ακούω βερεσέ. 

 

Κάτι τέτοιο κατάλαβα κι εγώ. Μπορεί να αγνοούνται οι μηχανικοί των ΤΕΙ αλλά για τους αλλοδαπούς η Επιτροπή διαμαρτύρεται πως:

 

παραβλέπεται το γεγονός ότι σε κράτη μέλη ή τρίτες χώρες, τα αντίστοιχα διπλώματα ενδεχομένως να μην χορηγούνται από πολυτεχνικές σχολές, αλλά από σχολές θετικών επιστημών ή άλλες σχολές και εισάγει δυσμενή διάκριση σε βάρος των κατόχων τους.

 

Το άλλο το ωραίο το προσέξατε;

 

Θετική κρίνεται και η προτεινόμενη ρύθμιση περί απάλειψης της φράσης «...και οι στατικές μελέτες από τους αρμόδιους πολιτικούς μηχανικούς» από το άρθρο 8 παρ. 2 του ν. 4030/2011. Και τούτο, διότι καταργεί μια αποκλειστική αρμοδιότητα των πολιτικών μηχανικών.

 

Αλλά τι περιμένεις από γνωμοδότηση που, μεταξύ άλλων, βασίζεται στη "μελέτη" του Αυγητίδη;

Edited by tsak1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αποκλειστική αρμοδιότητα των αρχιτεκτόνων δεν μας πειράζει....

 

Άντε ρε από εδώ. Ότι άρχισε ο Σηφουνάκης έρχεστε και το συνεχίζετε....

 

Καλά μας κάνουν! Αφού ο σύλλογός μας κοιμάται τον ύπνο του δικαίου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να μας πηδ..... Έλεος πια με αυτο το τσακισμένο επάγγελμα του μηχανικού.

Δεν αντιλέγω ότι πρέπει να υπάρχει σαφής διαχωρισμός των Ε.Δ αλλά όχι και οι πτυχιούχοι π.χ. φυσικής να αποκτούν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος έτσι απλά.

Και οι ΑΤΕΙ να έχουν απερισόριστα δικαιώματα. Δεν γίνεται να τα εξισώσουμε όλα.

Με αυτή την λογική και ο οδοντοτεχνίτης να ασκεί το επάγγλεμα του οδοντίατρου, ο νοσοκόμος του ιατρού και ο φιλόλογος του δικηγόρου.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλά οι υπόλοιπες ειδικότητες μηχανικού συνεχίζουν ως έχουν ή δεν υπάρχουν? (όχι ότι τις υπολόγιζαν ποτέ, αλλά έτσι να έχουμε να λέμε στο νήμα και εμείς) :mrgreen:  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ανάγνωση, πάνε να τα ανατρέψουν όλα!

 

Για εμάς τους Η/Μ Μηχανικούς προετοιμάζουν ανατροπή με διαχωρισμό των μελετών σε μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές και κατάργηση της έννοιας των Η/Μ μελετών.

 

Φαντάζομαι και αντίστοιχη ανατροπή των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.