Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

Τα τονισμένα αφορούν τους αρχιτέκτονες...και στηρίζεται στις παρακάτω γνώσεις!!!!

 

Μάλιστα..

Και παρακάτω λέει:

Ξανά μάλιστα.

Μένει δηλαδή η αρμοδιότητα των αρχιτεκτόνων αλλά φεύγει η αρμοδιότητα των πολιτικών!!!!

Και πολύ σωστά θα έλεγα να μην φύγουν οι αρχιτέκτονες αλλά γιατί ρε παλικάρια να φύγουν οι πολιτικοί; Η αιτιολογία είναι 

Η αποκλειστική αρμοδιότητα των αρχιτεκτόνων δεν μας πειράζει....

 

Άντε ρε από εδώ. Ότι άρχισε ο Σηφουνάκης έρχεστε και το συνεχίζετε....

Ο ΣΠΜΕ όχι απλά κοιμάται όρθιος πιστεύω,αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ το θέμα είναι ακόμα χειρότερο,δλδ γίνεται εν πλήρη γνώση του ό,τι γίνεται και εμφανίζει πλήρη αδυναμία να σταματήσει όσα εξελίσσονται εδώ και πολύ καιρό.Ούτε δούρειος ίππος τέτοιο πράγμα... :(

Τα όσα γράφει ο faethon με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο,+1

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και οι ΑΤΕΙ να έχουν απερισόριστα δικαιώματα. Δεν γίνεται να τα εξισώσουμε όλα.

Με αυτή την λογική και ο οδοντοτεχνίτης να ασκεί το επάγγλεμα του οδοντίατρου, ο νοσοκόμος του ιατρού και ο φιλόλογος του δικηγόρου.

 

Έλεος πια με αυτήν την ηλιθιότητα...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεται νομοσχέδιο για την τροποποίηση του Ν.4663/1930

 

Το προβλημα ειναι οτι θελουν απλα να τροποποιησουνε εναν νομο 84 ετων ενω πρεπει να δημιουργηθει ενας ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΟΣ

που να λαμβανει υπ`οψιν και τους αποφοιτους ΤΕΙ, τις νεες ειδικοτητες καθως και την τεχνολογικη προοδο 84 ετων...

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όλα αυτά είναι απλώς η κορυφή του παγόβουνου. Το θέμα είναι τί έρχεται μετά και σε ποιούς ανοίγει δρόμους και στρώνει κόκκινα χαλιά? Είναι θέμα χρόνου και θα φανεί, μπορώ να κάνω μία υπόθεση ότι προετοιμάζει το πεδίο για τα ιδιωτικά κολλέγια και συναφή ιδωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα (πανεπιστήμια δεν τα λές). Προς το παρόν ανακατέυουν τη σούπα λές κι αν την ανακατέψεις πολυ απο χορτόσουπα θα γίνει κρεατόσουπα κ.ο.κ.  

 

Οσο για την απαλειφή των "αρμόδιων πολιτικών μηχανικών" τί να πώ?

 

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός και χωρίς καμμία μομφή προς τους αρχιτέκτονες θα πώ το εξής: Γιατί μπερδέυουν του μηχανικούς με τους αρχιτέκτονες και άς μου πεί κάποιος σε ποιά χώρα στο εξωτερικό μετα τον τίτλο  "Αρχιτέκτονας"  μπαίνει και το "Μηχανικός"? Συνήθως ό τίτλος στο εξωτερικό είναι  "Μηχανικός τάδε" ή "τάδε Μηχανικός" ή "Αρχιτέκτονας (σκέτο)" μιλαώ γενικά και όχι για κλάδους της αρχιτεκτονικής ή των μηχανικών.

 

Τέλος πάντων σε αυτό το μπ@ρδέλο που ζούμε τί να κάνει κανείς. Όλα αυτα τα χρόνια "στήναν" σχολές στα πρότυπα της ευρώπης και αντιστοιχες ειδικότητες, καλώς μέν, αλλά ξέχασαν οτί εδώ δέν είμαστε ευρώπη δε.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους  παει να γίνει το αυτονόητο που ισχυει σε κάθε σοβαρό κράτος της Δ.Ευρώπης.

Πλήρης διαχωρισμός και ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα για κάθε μια ειδικότητα.Το ότι δεν υπάρχει αντικείμενο απασχόλησης δεν είναι δικαιολογία στον να μην αλλάξει τίποτα.Ας ξεκαθαρίσει το τοπίο για κάθε ειδικότητα ξεχωριστά και ας αναλάβουν μετά οι κάθε συλλογοι να προωθήσουν και να αναβαθμίσουν τον κλάδο τους.

  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η ίδια η γνωμοδότηση ζητάει νέο νόμο και να λήξει το καραγκιοζιλίκι των νόμων του 1930. Όσο για την εξειδίκευση των ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών μελετών, δε νομίζω να πηγαίνει προς διαχωρισμό μεταξύ τους, πράγμα δύσκολο. Θεωρώ πως κινείται προς την κατεύθυνση που προτείνουν οι χημικοί μηχανικοί πχ ότι ένας βιολογικός καθαρισμός δεν είναι μόνο Η/Μ αλλά ένα μέρος της εγκατάστασης είναι στα πλαίσια της δικιάς τους αρμοδιότητας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όλα αυτά είναι απλώς η κορυφή του παγόβουνου. Το θέμα είναι τί έρχεται μετά και σε ποιούς ανοίγει δρόμους και στρώνει κόκκινα χαλιά? Είναι θέμα χρόνου και θα φανεί, μπορώ να κάνω μία υπόθεση ότι προετοιμάζει το πεδίο για τα ιδιωτικά κολλέγια και συναφή ιδωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα (πανεπιστήμια δεν τα λές). Προς το παρόν ανακατέυουν τη σούπα λές κι αν την ανακατέψεις πολυ απο χορτόσουπα θα γίνει κρεατόσουπα κ.ο.κ.  

 

Οσο για την απαλειφή των "αρμόδιων πολιτικών μηχανικών" τί να πώ?

 

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός και χωρίς καμμία μομφή προς τους αρχιτέκτονες θα πώ το εξής: Γιατί μπερδέυουν του μηχανικούς με τους αρχιτέκτονες και άς μου πεί κάποιος σε ποιά χώρα στο εξωτερικό μετα τον τίτλο  "Αρχιτέκτονας"  μπαίνει και το "Μηχανικός"? Συνήθως ό τίτλος στο εξωτερικό είναι  "Μηχανικός τάδε" ή "τάδε Μηχανικός" ή "Αρχιτέκτονας (σκέτο)" μιλαώ γενικά και όχι για κλάδους της αρχιτεκτονικής ή των μηχανικών.

 

Τέλος πάντων σε αυτό το μπ@ρδέλο που ζούμε τί να κάνει κανείς. Όλα αυτα τα χρόνια "στήναν" σχολές στα πρότυπα της ευρώπης και αντιστοιχες ειδικότητες, καλώς μέν, αλλά ξέχασαν οτί εδώ δέν είμαστε ευρώπη δε.

 

Εγώ θα γίνω κακιά...

Με την ίδια λογική που εσύ θέλεις να "αρχιτεκτονίζεις".

Αλλά είναι γλυκιά η διπλάσια αμοιβή των αρχιτεκτονικών από τα στατικά και δηλώνεις ότι σε βολεύει!

Και στην τελική φίλε μου, αφού υποτιμάς τους αρχιτέκτονες, γιατί κόπτεσαι να κάνεις το έργο τους;

 

 

Επιτέλους  παει να γίνει το αυτονόητο που ισχυει σε κάθε σοβαρό κράτος της Δ.Ευρώπης.

Πλήρης διαχωρισμός και ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα για κάθε μια ειδικότητα.Το ότι δεν υπάρχει αντικείμενο απασχόλησης δεν είναι δικαιολογία στον να μην αλλάξει τίποτα.Ας ξεκαθαρίσει το τοπίο για κάθε ειδικότητα ξεχωριστά και ας αναλάβουν μετά οι κάθε συλλογοι να προωθήσουν και να αναβαθμίσουν τον κλάδο τους.

 

Άψογος! +1

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

εγω υποψιάζομαι οτι ολοι οι μηχανικοι θα αποκτουν οποια ιδιότητα αρκει να κανουν ενα σεμιναριο να ακουμπησουν δυο, τρια χιλιαρικα και θα παιρνεις την αντιστοιχη τεχνικη καλυψη...

πχ. ειμαι μηχανολογος κανω ενα σεμινάριο και περνω την τεχνικη καλυψη να υπογραφω μελετες στατικες, ηλεκτρολογικες, κ.ο.κ.  

νομιζω τους αρεσε αυτο που εγινε με τους ενεργειακους επιθεορητες και τους ανοιξε η ορεξη... 

βεβαια αντικείμενο δεν θα εχουμε γιατι δεν γινεται τιποτα... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και μένα δε με νοιάζει για τους αρχιτέκτονες ... έτσι κι αλλιώς όπως λέει και η γνωμοδότηση

το ρυθμιστικό πλαίσιο θα μπορούσε να συμπληρωθεί και με κανόνες δεοντολογίας και ευθύνης, όπως αναφέρεται στη μελέτη του αναπληρωτή καθηγητή Αυγητίδη ...

Εκείνο που με καίει είναι μήπως λέει τα ίδια και η αντίστοιχη γνωμοδότηση για τους δικηγόρους ή τους συμβολαιογράφους ...

Ή μήπως δεν θα υπάρξει τέτοια ; Τι θα κάνω τότε στη ζωή μου ;

Μια συνυπογραφή θα την πάρω από κανένα αρχαιολόγο που έχει κάνει σεμινάριο στατικά ...

Εγώ όμως θέλω να κάνω τη δουλειά του φίλου μου του ΔημήτρηGM ... θα μπορώ όμως ;

Link to comment
Share on other sites

Η φράση Αρμόδιος Πολιτικός Μηχανικός , Αρχιτέκτονας , χωρίς το Αρμόδιος , μπαίνουν γιατί εκεί θα μπούν οι ΠΜ ΤΕ , αφού δεν υπάρχουν ΑΜ ΤΕ .

 

Επίσης δεν προσέξατε ότι ορίζονται 4 επίπεδα έργων , όπου προφανώς θα αντιστοιχούν και σε κατηγορίες μηχανικών ,

 

Σύμφωνα με το μνημόνιο δε διανύουμε τον δεύτερο μήνα καθυστέρησης γιά τον νέο νόμο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.