Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον Ίκαρο..βλέπεται το δέντρο και χάνεται το δάσος συνάδελφοι..ποιος αρχιτέκτονας και ποιος πολ.μηχ..το θέμα είναι ένα..έχεις πρόσβαση στο να κάνεις αυθαίρετα??

Αυτή τη "σοβαρή" δουλειά για να εισπράξει το κράτος ε τότε αρκούν τα επαγγελματικά σου διακαιώματα!

Τι δεν καταλαβαίνεται δηλαδή??Δεν θα υπάρχει μεσαία τάξη λέμε!!Δεν θα υπάρχει κατασκευαστής όπως ξέραμε μέχρι τώρα..μόνο developers!Δεν θα υπάρχει μελετητικό γραφείο μόνο μεγάλα γραφεία παροχής υπηρεσιών που θα έχουν τσούρμο μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων με 500 ευρώ και θα κάνουν βιομηχανοποιημένη παραγωγή μελετών!!

Όσο για τα συλλογικά μας όργανα ΤΕΕ, ΣΠΜΕ κτλ.. τα ακούω βερεσέ!!Θα μας θυμούνται ως συνήθως μόνο όταν έχουν εκλογές και αυτό ΑΝ υπάρχουν μέχρι τότε!! 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως αντιλαμβάνεται ο ΣΑΔΑΣ τα επαγγελματικά δικαιώματα : 

 

"Προτείνουμε τη συνυπογραφή του τοπογραφικού διαγράμματος των αρχιτεκτονικών μελετών από τον κύριο μελετητή του έργου δηλαδή, τη νομοθετική κατοχύρωση (έκδοση διευκρινιστικής εγκυκλίου – απόφασης)
ώστε να είναι απαιτητή η συνυπογραφή και να διασφαλίζεται με συγκεκριμένο ποσοστό αμοιβής. "
 
Πρωτότυπο ΕΔΩ
Edited by avgoust
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι το αντικειμενο σας η συνθεση.....θα τρελαθουμε....μα ολα πρεπει να τα κανετε και να ειστε και σε ολα καλοι;;;

 

Η συζήτηση δεν έχει νόημα. Εξελίσσεται σε πραγματικό ξεκατίνιασμα!!!

 

Εδώ γράφτηκε ότι δε γνωρίζουμε ούτε σχέδιο...

Συνάδελφοι, δεν έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις. Θεωρώ γενικά πως "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά"...

Υπάρχουν και πολιτικοί μηχανικοί καλοί στην αρχιτεκτονική σύνθεση και αρχιτέκτονες καλοί στα στατικά.

Γενικά, τα σχόλια ορισμένων τα θεωρώ καθαρά προσβλητικά και δε θέλω να συμμετέχω άλλο στη συζήτηση.

Καλή δύναμη σε όλους!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πες τα manos_ir ''Αλληλεγγύη ....ΜΗΔΕΝ !''. Όσο για το αν έχουμε οι Πολ μηχ αισθητική, έχουμε, οπως και οι Αρχ μηχ μυαλό.  Αλλα δεν φτάνουν για να εξασκει ο ένας το επάγγελμα του άλλου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ έχει ξεσαλώσει από το Σηφουνάκη και μετά σε προκλητικό βαθμό.Έχει προφανώς και πολύ πρόθυμα αυτιά στο ΥΠΕΚΑ να ακούνε τις απόψεις του,οπότε βρίσκουν και τα κάνουν και το πράγμα όσο πάει και "απλώνει".Οι υπόλοιποι σύλλογοι (ΣΠΜΕ στην περίπτωσή μου),που είναι?Το ΤΕΕ επίσης?

Ρητορικές οι ερωτήσεις βέβαια,ξέρουμε οτι είναι ανύπαρκτοι...

Υ.Γ Συνάδελφοι ΠΜ και ΑΜ δεν έχει νόημα να "πλακωνόμαστε" μεταξύ μας για επαγγελματικά δικαιώματα νομίζω.Εγώ απλά τρελαίνομαι με τις μεθοδεύσεις για το μοίρασμα των μελετών και την υφαρπαγή υφιαστάμενων επαγγελματικών δικαιωμάτων,βάση των οποίων εγώ,εσείς και πολλοί άλλοι έχουμε επενδύσει τους κόπους μιας ζωής.Είπαμε,μητρώο μελετητών ιδιωτικών έργων,επιλέγει ο καθένας με τι θέλει να ασχολείται από μια ευρεία γκάμα αναλόγως των σπουδών του και τέλος.Έχει όμως επιλεγεί άλλος τρόπος κατά τα φαινόμενα,και αφού οι ΑΜ κάνουν κουμάντο στο ΥΠΕΚΑ και ταυτόχρονα ο ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ είναι δυναμικός ενώ οι άλλοι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ,τα πράγματα παίρνουν σιγά-σιγά το δρόμο τους...

Quiz:Ο Πρόεδρος του ΣΠΜΕ εδώ και πόσο πιστεύετε θα έπρεπε να είχε παραιτηθεί?Εγώ νομίζω από τον Ν4178,όταν πήγε να περάσει η τροπολογία για τα ειδικά κτίρια.Μεταγενέστερα το ίδιο θα έπρεπε να είχε πράξει όταν βγήκε η Υ.Α για ΕΕΜΚ όπου μπήκε σφήνα πάλι για την παρ2 του αρθ8,και πλέον ούτε ΕΕΜΚ σε παραδοσιακό κ.λ.π μπορούμε να βγάλουμε.Τίποτα όμως,σταθερός και ακλόνητος,σαν γνήσιο παιδί του κομματικού σωλήνα....

Δε γράφω άλλα,τα έχω πάρει πάλι.

Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ τους συναδέλφους... :)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πολιτικοί μηχανικοί καλοί στην αρχιτεκτονική σύνθεση και αρχιτέκτονες καλοί στα στατικά.

 

Τι ωραία που τα λέτε συνάδελφε...

Να καταργήσουμε τις σχολές και τα ΕΔ και να κάνουμε διαγωνισμό ταλέντων τότε..

Υπάρχουν και γιαγιάδες που είναι καλές στην ιατρική...βλ. ξεμάτιασμα.

 

Για να ξέρει κάποιος αυτά που αναφέρετε (ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ) σημαίνει ότι έχει διαβάσει και ασχοληθεί οπότε ή το σπούδασε ή είναι εξαίρεση.

 

Πες τα manos_ir ''Αλληλεγγύη ....ΜΗΔΕΝ !''. Όσο για το αν έχουμε οι Πολ μηχ αισθητική, έχουμε, οπως και οι Αρχ μηχ μυαλό.  Αλλα δεν φτάνουν για να εξασκει ο ένας το επάγγελμα του άλλου.

 

Έχετε κολλήσει στον όρο "αισθητική" αλλά μάλλον δεν είναι και τόσο κατανοητό τι "υπονοεί" και ορίζει η έννοια αυτή...

Edited by archousia
  • Upvote 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι πραγμα μιλάτε... εγω απο τοτε που τελειωσα το πολυτεχνείο νιωθω περισσοτερο νομικος παρα μηχανικος ... ολο νεους νομους εγκυκλιους προεδρικα διαταγματα ... αυτα εφαρμοζω... ερευνα, μηχανολογια, η ακομα και στατική δυστυχώς δεν κάνω....  οσο για τους αρχιτεκτονες, γιατι αυτοι ειναι ελευθεροι να δημιουργησουν οπως θα τους επετρεπε η τεχνη και η αισθητικη τους,... λες και ολα αυτα δεν περιοριζονται απο την νομοθεσια..;;; και αν καποτε εφτιαγναν μονοκατοικίες  που εκει καποια ελευθερια ειχε τωρα ποια δεν γίνετε τίποτα... 

τι αρχιτεκτονικη και τρίχες... για κοιτάτε τις πόλεις μας και δείτε που εχει εφαρμοστή η τέχνης σας... οχι οτι φταίτε εσείς... αλλα σε ενα κρατος μπουρδέλο ολα εχουν ισοπεδωθεί...

και αν αναρωτηθει κανεις.... αιτια της ελλειψης ήθους και οράματος, εργατικοτητας και δημιουργικοτητας σε ολους μας, προταρχικος παραγων που συμβαλει σε αυτο ειναι το περιβαλλων και ο χωρος που ζουμε και αναπνεουμε... αν μεγαλωνεις μεσα στο χαος, την αποξενωση, τη βρωμα,  τι περιμένεις να δημιουργησεις.;;; ετσι φτασαμε στο πάτο ... ειχαμε τις καλυτερες προηποθεσεις και δημιουργησαμε τις χειροτρες πολεις... γιατι ...;νομιζεται οτι εγινε τυχαια...; αυτο που ηθελαν ηταν να σκοτωσουν την ομορφια μεσα μας για να γινουμε σκλαβοι του ευκουλου και του γρηγορου και του φθηνου.... 

τυχαια ειδα αυτο ... http://parkingparko.espivblogs.net/gallery/

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Συνάδελφοι ΠΜ και ΑΜ δεν έχει νόημα να "πλακωνόμαστε" μεταξύ μας για επαγγελματικά δικαιώματα νομίζω.Εγώ απλά τρελαίνομαι με τις μεθοδεύσεις για το μοίρασμα των μελετών και την υφαρπαγή υφιαστάμενων επαγγελματικών δικαιωμάτων,βάση των οποίων εγώ,εσείς και πολλοί άλλοι έχουμε επενδύσει τους κόπους μιας ζωής.Είπαμε,μητρώο μελετητών ιδιωτικών έργων,επιλέγει ο καθένας με τι θέλει να ασχολείται από μια ευρεία γκάμα αναλόγως των σπουδών του και τέλος.

 

Ο καθένας στο στοιχείο του.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει η κοπελιά, ξεκολείστε με την αισθητική γιατί αισθητική έχει και η μάνα μου....Τι λέξεις και αυτές...αισθητική...αρμονία... Πετάει και ο άλλος μυαλό...

Μιλάμε για σχολές μηχανικών όχι καλών τεχνών. Εσένα άμα σε έλεγα μπετατζή θα σου άρεσε? Κατά τα άλλα ωραίο είναι να λες ότι τα κάνεις όλα.. Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις καταρχήν και μετά αν υπάρχει κάτι να κάνεις. 

Αν κάποιος είναι νέος καταλαβαίνω έχει την έπαρση του πτυχίου και θέλει να κατακτήσει τον κόσμο όλο με αυτό. Αργότερα βρε παιδιά θα έπρεπε να έχετε πάρει μυρουδιά....

 

ΥΓ. Βασικά δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται. Και οι αρμόδιοι γι'αυτό το κάνουν που και που να μετριόμαστε....

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Δυο Μηχανικοί μαλώνανε σε ξένο Αχυρώνα"


Προσεχώς που η αισθητική, η στατικότητα και οι τριγωνισμοί Πανοράματος θα έχουν άρωμα Χωρών Ανατολικού Μπλοκ και λοιπών δημοκρατικών Δυνάμεων πασπαλισμένοι με χρυσόσκονη ιδιωτικών κολλεγίων (όλα για την Ανταγωνιστικότητα)..... τότε θα διαγωνίζονται οι διάφοροι Μηχανικοί για το ποιος πατάει πιο γλυκά το κουμπί του ποντικιού όταν ανεβάζει τα χρυσοποίκιλτα αρχεία στην εφαρμογή του ΤΕΕ για το 4178 για 397,25 Ευρώ το μήνα (μεικτά)....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.