Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

Όταν η NASA ξεκίνησε την εκτόξευση αστροναυτών στο διάστημα,

ανακάλυψαν ότι τα στυλό δεν δούλευαν σε μηδενική βαρύτητα καθώς το μελάνι

δεν κυλούσε στην επιφάνεια γραφής.

Για να λύσουν αυτό το πρόβλημα προσέλαβαν την Andersen Consulting

(Accenture σήμερα). Τους πήρε μια δεκαετία και 12 εκ. δολάρια.

Έφτιαξαν ένα στυλό που δούλευε σε μηδενική βαρύτητα, ανάποδα μέσα σε νερό,

σε κάθε είδους επιφάνεια συμπεριλαμβανομένου και του κρυστάλλου

και σε θερμοκρασίες από πάγο μέχρι πάνω από 300 βαθμούς Κελσίου......

 

Οι Ρώσοι χρησιμοποίησαν απλά μολύβι.....

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από http://www.snopes.com/business/genius/spacepen.asp

 

The lesson of this anecdote is a valid one, that we sometimes expend a great deal of time, effort, and money to create a "high-tech" solution to a problem, when a perfectly good, cheap, and simple solution is right before our eyes. The anecdote offered above isn't a real example of this syndrome, however. Fisher did ultimately develop a pressurized pen for use by NASA astronauts (now known as the famous "Fisher Space Pen"), but both American and Soviet space missions initially used pencils, NASA did not seek out Fisher and ask them to develop a "space pen," Fisher did not charge NASA for the cost of developing the pen, and the Fisher pen was eventually used by both American and Soviet astronauts.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι σκέφτεται μια ξανθιά στην παραλία όταν έρχονται δύο άντρες δίπλα της και αρχίζουν να ξεκουμπώνουν τα παντελόνια τους?

- ωωωωχχ1 πάλι αλκοοτέστ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανέκδοτο με την σημασία που το εννοούμε (γέλιο δηλαδή), αλλά ανέκδοτο είναι και αυτό (με την ακριβή ερμηνεία του όρου):

Οι Δύο Λύκοι

Ένα βράδυ ένας γέρος Ινδιάνος της φυλής Τσερόκι μίλησε στον εγγονό του για τη μάχη που γίνεται μέσα στην ψυχή των ανθρώπων.

Του είπε λοιπόν:

"Γιέ μου, η μάχη γίνεται μεταξύ δυο Λύκων που υπάρχουν μέσα σε όλους μας".

Ο ένας Λύκος είναι το Κακό που είναι όμοιος με το θυμό, τη ζήλια, τη θλίψη, την απογοήτευση, την απληστία, την αλαζονία, την αυτολύπηση, την ενοχή, την προσβολή, την κατωτερότητα, τα ψέματα, τη ματαιοδοξία, την υπεροψία, και το εγώ.

Ο άλλος Λύκος είναι το Καλό που είναι όμοιος με τη χαρά, την ειρήνη, την αγάπη, την ελπίδα, την ηρεμία, την ταπεινοφροσύνη, την ευγένεια, τη φιλανθρωπία, τη συμπόνοια, τη γεναιοδωρία, την αλήθεια, την ευσπλαχνία και την πίστη στο Θεό.'

Ο εγγονός το σκέφτηκε για ένα λεπτό και μετά ρώτησε τον παππού του:

"Ποιος λύκος νικάει;"

Ο γέρος Ινδιάνος Τσερόκι απάντησε απλά ...............

"Αυτός που ταΐζεις γιε μου!"

Link to comment
Share on other sites

Από ένα τρομερό ναυάγιο γλιτώνουν ο Μητσάρας και η Tyra Banks (το γνωστό πρωην super model). Το κύμα τους ξεβράζει σε ένα απομονωμένο νησί όπου δεν υπάρχει ψυχή.

 

Αφού ξεπέρασαν το πρώτο σοκ και μετά από κάμποσους μήνες προσπάθειας για επιβίωση τελικά ο Μητσάρας και η Tyra αφού δεν είχαν κάτι άλλο καλύτερο να κάνουνε, υπέκειψαν στις ορέξεις τους.

 

Αφού το κάνανε το κάνανε το κάνανε για πάρα πολύ καιρό, μία μέρα γυρνάει ο Μητσάρας στην Tyra και της λέει:

 

- ρε συ Tyra τώρα τελευταία το sex μαζί σου έχω αρχίσει να το βαριέμαι. Θέλω κάτι, έτσι, τολμηρό, να ξαναπάρω τα πάνω μου. Γίνεται ν' αφήσεις καμιά τρίχούλα παραπάνω να εδώ στις μασχάλες.

 

Η Tyra απορημένη:

- ότι πεις μητσάρα μου αφού με βαρέθηκες θα το κάνω για σένα

 

Έτσι κι εγινε και πήρε τα πάνω του ο Μητσάρας. Μετά από λίγο όμως ξαναλέει στην Tyra:

- Κοιτα Tyra καλό το σεξ μαζί σου, δε λέω, αλλά πάλι το βαρέθηκα. Μήπως γίνεται να αφήσεις καμιά τρίχα παραπάνω στα πόδια να και λίγο μουστάκι, έτσι για να το κάνουμε λίγο πιο ενδιαφέρον...?

 

- ξέρω γω βρε μήτσο μου, αφού το θέλεις θα το κάνω.

 

Το κάνει κι αυτό η Tyra μην έχοντας άλλη επιλογή. Μετά από λίγο όμως ο Μητσάρας πάλι ανικανοποίητος λέει στην Tyra.

 

- Tyra το σεξ μαζί σου το βαρέθηκα και πάλι. Μήπως γίνεται να βαρύνεις λίγο τη φωνή σου και να σε φωνάζω Μπάμπη?

 

Η Tyra εκπληκτη αλλά με βαριά φωνή:

 

- Τι να πω Μητσάρα μου αφού έτσι το θέλεις μπορείς να με λές Μπάμπη...

 

Και ο Μητσάρας:

 

- Ρε Μπάμπη δε μπορείς να φανταστείς ποια γκόμενα πηδάω τώρα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

GIA OLOYS TOYS MHXANIKOYS!!!! :wink:

 

Πατέρας με 3 γιούς, σπουδάζει τον ένα γιατρό,το δεύτερο δικηγόρο και τον τρίτο μηχανικό.

(τυπική ελληνική oικογένεια του '50 !!!!)

Βάζει τους γιους του να δώσουν όρκο ως εξής:όταν αυτός πεθάνει,ο κάθε γιος του πρέπει να του αφησει στο μνήμα του από 10.000 ευρώ,

ως συμβολική προσφορά του καθενός για τις παροχές που αυτός έδωσε στους γιους του για να γίνουν εξέχοντα μέλη της κοινωνίας..

 

Πεθαίνει ο πατέρας,πάει ο πρώτος γιος (ο γιατρός) στο μνήμα με 10.000 ευρώ μετρητά και ένα γράμμα ''πατέρα,

εκπληρώνω τον όρκο που έδωσα,εγώ ο γιος σου ο γιατρός και σου επιστρέφω τα 10.000 ευρώ ως συμβολική ανταπόδωση των προσφορών σου για να γίνω αυτό που είμαι.''

Πάει ο δεύτερος γιος (ο δικηγόρος) με επίσης 10.000 ευρώ μετρητά,τα αφήνει δίπλα στα 10.000 ευρώ του αδερφού του του γιατρού και αφήνει το γράμμα''πατέρα,εκπληρώνω τον όρκο

που έδωσα,εγώ ο γιος σου ο δικηγόρος και σου επιστρέφω τα 10.000 ευρώ ως συμβολική ανταπόδωση των προσφορών σου για να γίνω αυτό που είμαι.''

 

Πάει ο τρίτος γιος στο μνήμα,ο λαμόγιος ο μηχανικός, βγάζει το μπλοκάκι των επιταγών του, κόβει μια επιταγή και αφήνει το γράμμα''πατέρα,

εκπληρώνω τον όρκο που σου έδωσα, εγώ ο γιος σου ο μηχανικός.

Σου αφήνω *ονομαστική *επιταγή 30.000 ευρώ και παίρνω ρέστα 20.000 ευρώ από αυτά τα μετρητά που βρήκα πάνω στο μνήμα σου''.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέσσερεις φίλοι που ξαναβρίσκονται μαζί μετά από πολλά χρόνια.

Εκεί που συζητάνε, ο ένας από αυτούς πηγαίνει για λίγο στην τουαλέτα.

Οι υπόλοιποι τρεις συνεχίζουν την συζήτηση και μιλάνε για τα παιδιά τους που έχουν πια μεγαλώσει.

Ο πρώτο φίλος λέει: Α, παιδιά ο γιός μου είναι μηχανικός. Δόξα τω Θεώ, βγάζει λεφτά με το τσουβάλι. Να φανταστείτε την προηγούμενη βδομάδα, έχτισε μία μεζονέτα και την δώρισε σε έναν φίλο του.

Ο δεύερος φίλος λέει: Παιδιά, και ο δικό μου γιός που είναι γιατρός, έχει πιάσει την καλή. Λίγο το ΙΚΑ, λίγο η κλινική, λίγο το ιατρείο, λίγο τα φακελάκια, τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα. Προχθές, να φανταστείτε έκανε δώρο 50.000 ευρώ σε έναν φίλο του.

Ο τρίτος φίλος λέει: Παιδιά ο δικός μου γιος συνέχισε την δική μου δουλειά και πάει πολύ καλά. Προχθές αγόρασε μία κουρσάρα 100.000 ευρώ και την δώρισε σε έναν φίλο του.

 

Εκείνη την στιγμή επιστρέφει ο τέταρτος φίλος από την τουαλέτα (που δεν έχει ακούσει τι είπαν οι άλλοι τρεις φίλοι).

Εσύ, τον ρωτάνε, οι άλοι τρεις, πές μας τι κάνει ο γιός σου;

Τι να πώ ρε παιδιά; Λεχρίτης, μεγάλος λεχρίτης. Δουλειά δεν μπόρεσε να βρει. Ολο χαρτιά, και κραιπάλη. Απογοήτευση σκέτη. Ευυχώς έχει βρει τρεις "αδελφές" και τις πηδάει και όλο και κονομάει καμιά μεζονέτα, αυτοκίνητο και ρευστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.