Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φοβάμαι μήπως έχει λιποθυμήσει ήδη, οπότε λέω να πούμε κατ'ευθείαν το ποσό της 14ης κατηγορίας που δε θα το πιστέψει καν σαν κακόγουστο αστείο. θα το πω απλά σε επόμενο post για να έχει και σασπένς  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία συνάδερφοι, το σκηνικό το είχαμε ξαναζησει και περυσι...τέλος αυγούστου το ΤΕΕ θα τα κάνει πλακάκια με το ΤΣΜΕΔΕ και θα επαναφέρει για κάνα εξαμηνο τις εισφορές...Πάλι καποιοι καλοπληρωτές θα δώσουν τις αυξημενες εισφορές και θα περιμένουν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους...Θα διατηρήσουν τις ίδιες εισφορές (προ αυξήσεων) και θα είμαστε ευχαριστημενοι ολοι ...Σε ερώτημα που έκανα στο ΤΕΕ μου απαντήσαν ότι πρέπει να κάνω εγγραφή και επωνυμη καταγγελία για να μου απαντήσουν..έτσι απαντάνε στα μέλη τους...να πάρω πρωτόκολο κλπ κλπ...Τέλος πάντων δεν θέλω να τους αφιερώνω άλλο χρόνο εγω θα κρινω 12:59 στις 31/08/2014 τι θα κάνω γιατι κλεινει και το ταμείο..ή θα κανω μια  διαγραφή απο το ΤΕΕ θα κάνω μεταγραφή στην ΕΕΤΕΜ καλυτερός σύλογος δεν θέλουν ΤΣΜΕΔΕ μόνο ΤΕΒΕ, τουλάχιστόν αυτοι (υπομηχανικοί) όταν κλεινουν βιβλία κλεινουν και το ΤΕΒΕ ούτε αίτηση για διαγραφή ούτε εξετασεις ξανα για να μπεις στο συνδικάτο ..ελπίζω να δέχονται διπλωματούχους...

Edited by tomkat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσε να ακουσεις το καλυτερο

Roy επετρεψε μου να της το πω εγω

 

14 κατηγορια

 

Το μηνα          απο    1100 €  εως  1150 €

Το εξαμηνο    απο    6600 €  εως   6850 €

Το χρονο        απο 13.200 €  εως 13700 €

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς που λένε "μα υπήρχαν μηχανικοί που πλήρωσαν αδιαμαρτύρητα" κτλ κτλ.

Σοβαρά τώρα, η μη πληρωμή δεν είναι "τρόπος διαμαρτυρίας" ειδικά αν έχεις παιδιά και άνεργη, έγκυο γυναίκα.

Θα χύσεις αίμα για να πληρώσεις.

Αυτό δε σημαίνει ότι σφυρίζεις αδιάφορα στις αυξήσεις.

.....

 

Να πω κάτι διαφορετικό? Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης....

Γιατί νομίζεις αυτό είναι λύση? Στην τελική ας μην γελιόμαστε έχει και τα δίνει...Τι πάει να πει "αίμα"? Γιατί αν δεν έχει δεν δίνει και 5 παιδιά αν έχει.

Το θέμα είναι αν είναι το καλύτερο να χύσεις αίμα να βρεις εισφορές για το ΤΣΜΕΔΕ ή να επενδύσεις καλύτερα για σένα και την οικογένειά σου, ακόμη και με ριζοσπαστικές αποφάσεις καριέρας...Γιατί αλλιώς θεωρώ ότι δεν βγαίνει, και κακό κάνεις στην οικογένειά σου...

Στην τελική πόσοι είναι αυτοί με το παράδειγμα που ανέφερες? Εγώ ξέρω πολλούς που ασφαλίζουν τα παιδιά τους στο ΙΚΑ της γυναίκας. Σοφή κίνηση, και δεν τους νοιάζει το ΤΣΜΕΔΕ...Αν έκαναν το αντίθετο, λυπάμαι που το λέω θα ήταν ανόητοι...

Τώρα επιμένω, αν κάποιος έχει και δίνει με για του με χαρά του....

Αν κάποιος απλά πληρώνει και ζει για το ΤΣΜΕΔΕ για μένα είναι κακός επαγγελματίας και ανόητος

 

Και ναι η μη πληρωμή είναι στάση διαμαρτυρίας. Για να πάει μηδέν να σου πω εγώ.. Ο άλλος είναι η βία

Το να περιμένεις εκλογές κτλ...θα γεράσεις θα έχεις χάσει ότι έχεις και δεν έχεις και προκοπή δεν θα δεις...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.