Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγ. Δικαιώματα/Επαγ. Επάρκεια μεταξύ κατευθύνσεων


Recommended Posts

2 ώρες πριν, kfil said:

Υπάρχει μια πρόταση.

Να γυρίσουμε στα προ του 1982 έτη και να ζητάμε να επανέλθει η πιστοποίηση για την άδεια άσκησης επαγγέλματος (όχι βέβαια αυτή η ξεφτίλα της εξέτασης των διπλωματικών από το ΤΕΕ ή των αντίστοιχων πτυχιακών.)

Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά:

1) εμπιστεύεσαι την επιτροπή του ΤΕΕ, που είναι συνυπεύθυνο (ως επίσημος συμβουλευτικός φορέας για τη νομοθεσία περί μηχανικών) για την μη ρύθμιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των Τ.Ε. Μηχανικών, να διοργανώσει εξετάσεις πιστοποίησης καί των Μηχανικών Τ.Ε.

2) ζητάς να διεξαχθούν εξετάσεις επάρκειας ανάμεσα σε απόφοιτους τμημάτων, των οποίων οι μεν εξασκούν το επάγγελμά τους ελεύθερα από τη λήψη του πτυχίου τους, και οι δε αδυνατούν να το εξασκήσουν ίσοις όροις επί δεκαετίες εξαιτίας του σωματείου των πρώτων... 

Η δική μου πρόταση είναι πιο απλή:

να προχωρήσει άμεσα η ρύθμιση των επαγγ. δικαιωμάτων των μηχανικών συνολικά, και να ασχοληθεί το ΤΕΕ με το καταστατικό του (διπλωματούχους κλπ) και η ΕΕΤΕΜ με το δικό της (Μηχανικοί Τ.Ε.). Βασικά, σε κάθε ευνομούμενη πολιτεία θα έπρεπε να έχουμε ήδη αυτοδίκαιη αποζημίωση των πτυχιούχων Τ.Ε. για την παρακώλυση της άσκησης του επαγγέλματός τους, που σημαίνει ταυτόχρονα και την μη αναβάθμιση των επαγγελματικών τους δυνατοτήτων μέσα από τη στέρηση της εργασιακής εμπειρίας στο αντικείμενό τους.

  

Ούτως ή άλλως, δεν έχει νόημα η πρότασή σου μέχρι να γίνει η ρύθμιση των δικαιωμάτων. Ας συμφωνήσουμε ότι αυτό πρέπει να γίνει ...χθες και θα βρούμε όλα τα υπόλοιπα.

Edited by TEE
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες .

Η πρόταση μου είναι μια και απλή,.

Για την άσκηση του επαγγέλματος να υπάρχει πιστοποίηση που θα δίνεται με διαδικασία εξετάσεων μετά την λήψη του πτυχίου .Αυτό γινόταν μέχρι το 1981 για τους διπλωματούχους.Να γίνει και πάλι για όλους.Αυτή η πιστοποίηση θα ορίζει και τις επαγγελματικές δυνατότητες.

(θα φέρω ένα παράδειγμα που έτυχε όταν έδινα εγώ εξέταση για πιστοποίηση .Πτυχιούχος μηχανικός πολυτεχνείου Ιταλίας στο οχτάωρο των στατικών- μπετον διαμαρτυρήθηκε στον καθηγητή που έβαλε τα θέματα λέγοντας "αυτό εμείς κ. καθηγητά δεν το έχουμε διδαχθεί".

Ο καθηγητής απάντησε "δεν ξέρω κ. συνάδελφε αν το έχετε διδαχθεί ξέρω όμως ότι μεθαύριο θα έχετε την άδεια να το υπογράψετε"

Ο καθηγητής ήταν ο Τασσιος στο ΕΜΠ.

Ας ελπίσουμε ότι στο τέλος θα έλθει η λύση για όλους .

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, kfil said:

Μάλλον δεν κατάλαβες .

Η πρόταση μου είναι μια και απλή,.

Για την άσκηση του επαγγέλματος να υπάρχει πιστοποίηση που θα δίνεται με διαδικασία εξετάσεων μετά την λήψη του πτυχίου .Αυτό γινόταν μέχρι το 1981 για τους διπλωματούχους.Να γίνει και πάλι για όλους.Αυτή η πιστοποίηση θα ορίζει και τις επαγγελματικές δυνατότητες.

Αυτό ρώτησα συνάδελφε: να ξαναγίνει πιστοποίηση για όλους ανεξαιρέτως (παλιούς και νέους) με εξετάσεις από το ΤΕΕ;

Ή να ξεκινήσει από τώρα να γίνεται έτσι η πιστοποίηση για όσους δεν διαθέτουν ήδη;

Πώς το σκέφτεσαι ακριβώς;

 

Και το δεύτερο (πολυσκελές) ερώτημά μου:

-πώς θα αναλάβει το ΤΕΕ ως επιστημονικός φορέας μηχανικών Τ.Ε. όταν δεν προβλέπεται στο καταστατικό του, και η προηγούμενη προσπάθεια να δημιουργήσει μητρώο μελών Μηχανικών Τ.Ε κατέπεσε στο ΣτΕ, πανηγυρικά;

-ποιους θα εξετάζει το ΤΕΕ; Εκείνους στους οποίους αρνείται τη ρύθμιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων; Και γιατί θα πρέπει να εκπροσωπεί εμένα (οποιονδήποτε Μηχανικό Τ.Ε.) ένας φορέας που επί δεκαετίες μου στερεί την πρόσβαση στα αυτονόητα;

 

Θα ήθελα μερικές απαντήσεις, αν είναι δυνατό, επειδή δυσκολεύομαι να μπω στο πλαίσιο που καλοπροαίρετα (πιστεύω) αναπτύσσεις.

Edited by TEE
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα παλιά οχτάωρα.

Ρώτα κανέναν παλιό (αν και το ανέπτυξα κάπως ) και θα σου πει λεπτομέρειες. Οι κάθε είδους κυβερνώντες το ξέρουν πολύ καλά.

Το ΤΕΕ δεν ανακατευόταν .Την πιστοποίηση την έδιναν μεν από ΤΕΕ αλλά μετά από επιτυχείς εξετάσεις στα πολυτεχνεία.

Πάντως αυτό το σημερινό χάλι δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Για να είμαστε ακριβείς σήμερα για τους ΤΕ υπάρχουν οι παλιές εγκύκλιοι του αρμόδιου υπουργείου που έδιναν λεπτομέρειες για επαγγελματικά δικαιώματα (π.χ έλεγαν τι δυνατότητα έχουν για στατικές μελέτες ).

Πιστεύω ότι σύντομα θα λυθεί το ζήτημα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, kfil said:

Για να είμαστε ακριβείς σήμερα για τους ΤΕ υπάρχουν οι παλιές εγκύκλιοι του αρμόδιου υπουργείου που έδιναν λεπτομέρειες για επαγγελματικά δικαιώματα (π.χ έλεγαν τι δυνατότητα έχουν για στατικές μελέτες ).

Πιστεύω ότι σύντομα θα λυθεί το ζήτημα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο.

Θα ήθελα την άποψή σου συνάδελφε.

Για ποιο λόγο πιστεύεις ότι το 2018 έγινε ρύθμιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων μόνο για τους Μηχανικούς Π.Ε. κι όχι για όλους, παρότι τα ανώτατα δικαστήρια ζητούσαν από την πολιτεία να τελειώνει με αυτή την συνταγματική της υποχρέωση κι έκτοτε η ελληνική πολιτεία μεταξύ των άλλων καταδικάζεται σε ετήσια βάση για ανελεύθερες πρακτικές;

Κουράστηκαν και σταμάτησαν στα μισά για να πάρουν μία ανάσα; Δεν έφτανε το χαρτί; Τελείωσε το μελάνι; 

 Τι πιστεύεις;

Ρωτώ, διότι αν φταίει κάτι από τα παραπάνω, αρκεί να μου ζητήσουν προσωπικά χαρτί και μελάνι (προσφέρω δωρεά), τους δωρίζω και κρεβάτια για ξεκούραση, και το θέμα λύνεται εύκολα.

Edited by TEE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε ότι κι αν τους δωρίσεις δεν ιδρώνει το αυτί τους, το έχουν αποδείξει τόσα χρόνια, με πληθώρα ρατσιστικών επιθέσεων απέναντί μας και όχι μόνο. Ο λόγος είναι πάρα πολύ απλός έχει ονοματεπώνυμο και λέγεται  "μασονία ΤΕΕ - ΕΜΠ", τα υπόλοιπα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.

Υ.Γ.  Επειδή έχω δουλέψει

1) Σε εργοτάξιο-α, εκεί διαπιστώνεις πραγματικά τι αξίζει ο καθείς και μπαίνει ο κάθε  κατεργάρης στον πάγκο του.

2) Σε εκπόνηση Στατικών Μελετών για λογαριασμό τρίτων επι 45 συναπτά έτη (η γνωστή φατούρα για τους παλιούς), εκεί πραγματικά διαπιστώνεις το επίπεδο του καθενός και δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι  α π ο κ α ρ δ ι ω τ ι κ ό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος @kfil προφανώς δεν είχε χρόνο και διάθεση να απαντήσει στο απλό ερώτημά μου.

Εγώ, όμως, έχω κι άλλες απορίες σχετικά με όσα γράφει:

Παράθεση

Για να είμαστε ακριβείς σήμερα για τους ΤΕ υπάρχουν οι παλιές εγκύκλιοι του αρμόδιου υπουργείου που έδιναν λεπτομέρειες για επαγγελματικά δικαιώματα (π.χ έλεγαν τι δυνατότητα έχουν για στατικές μελέτες ).

Όπως;

Ποια ρύθμιση επαγγελματικών δικαιωμάτων έχει γίνει για τους απόφοιτους ΤΕΙ (ανώτερης εκπαίδευσης) και ΑΤΕΙ (ανώτατης εκπαίδευσης) ; 

Πότε έγινε (αν έγινε) και γιατί δεν έγινε (αν δεν έγινε) ;

 

Ελπίζω να βρει το χρόνο για να με διαφωτίσει, τόσο σε αυτό, όσο και στο προηγούμενο ερώτημα.

 

@Alexios

Παράθεση

Συνάδελφε ότι κι αν τους δωρίσεις δεν ιδρώνει το αυτί τους, το έχουν αποδείξει τόσα χρόνια

Συνάδελφε, δεν περιμένω να ιδρώσει αφτί ή άλλο μέλος του σώματος κάποιου. Μεγάλωσα πια για να περιμένω ιδρωμένα αφτιά.

Η στάση που έχω στα πράγματα έχει ως εξής: όταν αποδέχεσαι και σωπαίνεις στην αδικία της απέναντι πόρτας, η αδικία φτάνει στην πόρτα σου.

Κι εξηγούμαι: η αντισυνταγματική δραστηριότητα της πολιτείας στη ρύθμιση των δικαιωμάτων των μηχανικών, είναι αποτέλεσμα μίας συντεχνίας. Δεν είναι η μόνη συντεχνία. Γέμισε η Ελλάδα συντεχνίες. Το αποτέλεσμα; Το βιώνεις ως εμφανές πλέον προϊόν δεκαετιών κατάχρησης, εδώ και 14 χρόνια. Ζούμε σε μία πλήρως αποσυντιθέμενη αντισυνταγματική πολιτεία. Καθένας νομοθετεί ό,τι του καπνίσει, και δε νομοθετεί αυτά που οφείλει με πρόβλεψη του συντάγματος να νομοθετήσει. 

Και τώρα, σε όλους τους κλάδους, πολλώ δε και των μηχανικών, τρώγονται μεταξύ τους για ένα κομμάτι ψωμί που περίσσεψε από το κουρέλι αυτό που ονομάζεται σύγχρονη Ελλάδα.

Ξαφνικά, μία νέα συντεχνία χτυπά την πόρτα: ιδιωτικά πανεπιστήμια. Τα επόμενα χρόνια θα δεις μεγάλες αλλαγές καί στο επάγγελμα του μηχανικού. Θα δεις απόφοιτους ιδιωτικών κολλεγίων ως προέδρους του ΤΕΕ, να λύνουν και να δένουν για τα των δικών τους παιδιών, συνεχίζοντας την παράδοση του ΤΕΕ, φυσικά, με άλλους προνομιακούς επαγγελματίες του χώρου. Θα δεις καταχρηστικές εργολαβίες στα πλαίσια της "εξάλειψης των διακρίσεων έναντι της ιδιωτικής εκπαίδευσης". Και θα αναρωτιέται ο μέσος διπλωματούχος υπερμηχανικός τι πήγε στραβά, καθώς θα ανταγωνίζεται με τον τοπογράφο και τον αρχιτέκτονα ποιος θα αναλάβει ένα τοπογραφικό 10 στρεμμάτων.

 

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.