Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή μηχανικού ΑΚΤΩΡ


romeos

Recommended Posts

Οι εταιρείες (μελετητικές και κατασκευαστικές) ξέρουν πότε θέλουν να κοπεί ΔΠΥ (όταν πληρώνονται λογαριασμούς), οπότε δεν αγχώνονται για τη ρευστότητα.

Είναι προφανές ότι δεν υπάρχει καμία εταιρεία στην Ελλάδα που θα συμφωνήσει με τον υπάλληλο να του δίνει "μαύρα" τα χρήματα του ΤΣΜΕΔΕ. Εννοείται θα κοπεί ΔΠΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφος στην άκρως ανταγωνιστική εταιρεία, με μπλοκάκι και πέραν του μισθού τους δίνει το ειδοποιητήριο όταν έρχεται και το πληρώνουν. Ολα κατόπιν συμφωνίας.... Το ΤΣΜΕΔΕ απλά βλέπει ότι πληρώνει ο συνάδελφος.... 

 

 

Καλησπέρα συνάδελφε, μιας και είδα οτι είχες αναφέρει το παραπανω να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει και μην βάζω ξεχωριστό θέμα.

 

Είμαι άνεργη και στο ψάξιμο για δουλειά αρκετό καιρό, οπότε μιλάω με διάφορες εταιρείες μπας και γίνει τίποτα αλλα ωστόσο τζίφος ακόμη γιατί ειτε πολυ λιγα χρηματα, ειτε δεν πληρωνουν, ειτε ειναι λαμογια κτλ κτλ.

Ενω από την εμπειρία που έχω ως μπλοκακιας ξέρω ότι το ΤΣΜΕΔΕ το συνυπολογίζουμε στο μπλοκακι, οπότε έχει και αυτό παρακρατηση και φπα, τουλάχιστον πριν καιρο που είχα δουλεια με μπλοκακι έτσι γινοταν. Πρόσφατα μου είπε μια εταιρεία το παραπανω σκηνικό που λες, ότι θα τους δίνω το ειδοποιητηριο του τσμεδε και θα το πληρωνουν αυτοι οταν ειναι. Εκτος του κίνδυνου να μην μου το πληρωσουν οταν θα ερθει εκεινη η ωρα και να μου αλλαξουν το σεναριο, εκτος του οτι μπορει να νομιζω εγω οτι θα το πληρωνουν και να μενει απληρωτο (ενταξει φανταζομαι θα μου δινουν αποδειξη οτι το πληρωσαν αλλα όλα γινονται και θελω να ειμαι καλυμμενη οσο μπορω), υπάρχει καμία άλλη λακουβα που πρέπει να προσέχουμε με αυτό? Επειδη είναι αρκετα καλο για να ειναι αληθινο να σου πληρωνουν το τσμεδε αυτοι, χωρις να μπαινει σε μπλοκακι με ότι αυτο συνεπαγεται, με κάνει καχύποπτη γιατι και η εταιρία δεν ξέρω κατά πόσο είναι υπόδειγμα εταιρίας (ο νοων νοείτο). Όσοι μπορείτε να πειτε την αποψή σας ή την εμπειρία σας για κάτι τέτοιο καλοδεχούμενη. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εταιρείες και εταιρείες. Στις μεγάλες δεν γίνονται αυτά. Μην ξεχνάς οτι ακόμη και σήμερα υπάρχουν μισθωτοί μηχανικοί να μην ειμαστε καχύποπτοι με τα παντα και να μην βλέπουμε μόνο τη μια όψη του νομίσματος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εταιρείες και εταιρείες. Στις μεγάλες δεν γίνονται αυτά. Μην ξεχνάς οτι ακόμη και σήμερα υπάρχουν μισθωτοί μηχανικοί να μην ειμαστε καχύποπτοι με τα παντα και να μην βλέπουμε μόνο τη μια όψη του νομίσματος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν είναι μεγάλη εταιρεία αυτή που μιλάω και γενικά, αν θέλεις και από ένστικτο, κάτι δεν μου στέκει, και επειδή θέλω να φυλάω τα νώτα μου γιατί και φέσια έχω φάει και πολλά άλλα, το ψάχνω καθετι λίγο παραπάνω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Πρόσφατα μου είπε μια εταιρεία το παραπανω σκηνικό που λες, ότι θα τους δίνω το ειδοποιητηριο του τσμεδε και θα το πληρωνουν αυτοι οταν ειναι. Εκτος του κίνδυνου να μην μου το πληρωσουν οταν θα ερθει εκεινη η ωρα και να μου αλλαξουν το σεναριο, εκτος του οτι μπορει να νομιζω εγω οτι θα το πληρωνουν και να μενει απληρωτο (ενταξει φανταζομαι θα μου δινουν αποδειξη οτι το πληρωσαν

 

--------------------------------

 

ΟΚ θα πληρώνουν αυτοί τις δικές σας  ασφαλιστικές εισφορές , με βάση το εκάστοτε ειδοποιητήριο , κατανοητό αυτό , γίνεται σε πολλές περιπτώσεις . Αλλά από που προκύπτει (εκτός και αν ρητώς σας το δήλωσαν ) ότι δεν θα τιμολογήσετε κατόπιν και το ποσό αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ από εταιρία, σε περίπτωση μη μισθωτού, σημαίνει ότι η εταιρία θα τα πληρώνει "μαύρα". (ή απόδειξη ΤΣΜΕΔΕ βγαίνει στο όνομα του ασφαλισμένου)

 

Μία σοβαρή και τυπική εταιρία, δεν νομίζω ότι το δέχεται.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

 

Η πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ από εταιρία, σε περίπτωση μη μισθωτού, σημαίνει ότι η εταιρία θα τα πληρώνει "μαύρα". .

 

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΤΣΙ . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΕΙ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΛΗΡΩΜΗ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΤΣΙ . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΕΙ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΛΗΡΩΜΗ.

 

Όχι Σωτήρη, ρητά σε αντίστοιχη ερώτηση μου μου είπαν ότι θα τους το δίνω, θα το πληρώνουν, δεν θα κόβω κανένα τιμολόγιο εγώ για το τσμεδε. Και εμένα μου έκανε περίεργο, για το πως θα το δικαιολογούσαν αυτοί (και για αυτό το ρώτησα πολύ ξεκάθαρα). Πράγματα τα όποια δεν γνωρίζω και δεν είναι στα χωράφια μου, αλλά ωστόσο δεν μου "έστεκαν". Έτσι για να ενημερώνομαι, υπάρχει τρόπος νόμιμος να γίνεται κάτι τέτοιο που έλεγαν αυτοί?

Link to comment
Share on other sites

O Σωτήρης εννοεί ότι το ΤΣΜΕΔΕ τιμολογεί την εταιρία.

 

Δεν το ήξερα, αλλά για να το λέει κάτι θα ξέρει.

 

Θα το ψάξω γιατί με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

O Σωτήρης εννοεί ότι το ΤΣΜΕΔΕ τιμολογεί την εταιρία.

 

 

Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ή δυνατοτητα.

Ο Σωτηρης εννοουσε αυτο που καταλαβε ο/η aloha!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.