Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα.

 

Είμαι μηχανικός Η/Υ και πληροφορικής (όχι ηλεκτρολόγος), εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2005. Παρόλα αυτά λόγω διδακτορικού δεν έκανα έναρξη επαγγέλματος ώστε να αποφύγω τις τσάμπα μηδενικές δηλώσεις.

 

Πρόσφατα έπιασα δουλειά και πρέπει να κάνω έναρξη. Ψάχνοντας για τον κατάλληλο ΚΑΔ βρέθηκα στη κατηγορία συμβούλων πληροφορικής, μια και στο κωδικό 71.χχχ των μηχανικών δεν υπήρχε τίποτα σχετικό με υπολογιστές.

 

Στην εφορεία με ενημέρωσαν ότι δεν μπορώ να δηλώσω αυτούς τους ΚΑΔ που επιθυμώ (αν και είναι απόλυτα συναφείς με την ειδικότητά μου) αφού υπόκεινται σε εγγραφή στον ΟΑΕΕ!!!!! Πρέπει λοιπόν να πάω και να γραφτώ στον ΟΑΕΕ και να πάρω βεβαίωση εξαίρεσης για να κάνω έναρξη!!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει την αντίστοιχη εμπειρία ή απλά ως συνήθως οι εφοριακοί προσπαθούν να δικαιολογήσουν μερική ακόμα γραφειοκρατεία?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός είσαι, ΚΑΔ Μηχανικού θα δηλώσεις. Βάλε όλο το 71.1 και τελείωσε το θέμα. Το πολύ πολύ δήλωσε και δευτερεύουσα τον 74.90 ας πούμε ("Άλλες επαγγελματικές, επιστημονικές και τεχνικές δραστηριότητες π.δ.κ.α.") αν το δεχτούν. Μη σε απασχολεί το τι λέει η περιγραφή των ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Παραλογισμός...

Και άμα ως Μηχανικος Πληροφορικής, παρέχεις υπηρεσίες Πληροφορικής, π.χ. φτιάξεις κάποια web εφαρμογή και την πουλήσεις, σε καλύπτει το ΚΑΔ του Μηχανικού;

Δεν πρέπει να έχεις και τα ΚΑΔ Ανάπτυξης Λογισμικού;

 

Ή δεν μετράνε πουθενά τα ΚΑΔ που έχεις δηλώσει, με τα μπλοκάκια που κόβεις :confused:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περιπτώσεις που είναι αδύνατο να δηλωθούν όλοι οι ΚΑΔ πχ αποθήκη εμπορίας ηλεκτρολογικού υλικού , όπου οι ανάλογοι ΚΑΔ είναι κάποιες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΚΑΔ Πληροφορικής που μπορεί να δηλώσει ένας Μηχανικός Πληροφορικής θεωρώ ότι είναι σε αυτή την περίπτωση (αν όχι άπειρα, σίγουρα 10άδες)

 

Άρα είσαι καλυμμένος με το γενικό ΚΑΔ του Μηχανικού ακόμα και για άλλες δραστηριότητες σαν την Πληροφορική;

 

Εννοείται ότι για τις άλλες δραστηριότητες (Πληροφορική) δεν θα φορολογείσαι με συντελεστή μελετών, αλλά 100%

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε φτάνει που έχουμε αυτό το κράτος, δε φτάνει που και λογιστή να ρωτήσεις ή την εφορία δε θα ξέρει να σου πει, έχουμε και κάθε πικραμένο εδώ μέσα να σου λέει το μακρύ του και το κοντό του όπως π.χ. ο τύπος που είπε ότι για κάθε Κωδικό πληρώνεις 500 ευρώ.

Καλό θα ήταν να γράφει όποιος ξέρει και όποιος δεν ξέρει απλά να μην απαντά. Οι άσχετες απαντήσεις ή οι απαντήσεις του στυλ: "Νομίζω ότι..." περισσότερο μπερδεύουν τον κόσμο. Το θέμα είναι σοβαρό γιατί απ'ότι κατάλαβα κάποιοι έχασαν ολόκληρες επιδοτήσεις του ΕΣΠΑ και είχαν πρόβλημα με το ΣΔΟΕ λόγω εσφαλμένων ΚΑΔ.

Εγώ έχω την εξής απορία:

Τί είναι το ΜΣΚΚ (κάτι σαν συντελεστής φορολογίας απ'ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα) που αναφέρουν κάποιοι. Και πώς διαφέρει από ΚΑΔ σε ΚΑΔ? Και που μπορώ να βρω το ΜΣΚΚ για κάθε ΚΑΔ?

Και γω τη άλλη βδομάδα κάνω έναρξη και έχω χάσει τον μπούσουλα. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω κι εγώ. Καλό κουράγιο εύχομαι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

ΜΣΚΚ μέσος σταθμικός συντελεστής καθαρού κέρδους

αλλού βρήκα ΜΣΚΚ = Μοναδικός Συντελεστής Καθαρού Κέρδους

 

 

νομίζω πως πλέον δεν μας αφορά εφόσον καταργήθηκαν οι συντελέστές φορολογίας

θέλω να πω πως είναι 100% για όλους μας

 

πχ παλια ήταν άλλος για αρχιτεκτονικά , άλλος για τοπογραφικά, άλλος για μηχανολογικά

οπότε αν έκνες και αρχιτεκτονικά και στατικά επρεπε να βρεις τον ΜΣΚΚ

τώρα είναι για όλους 100%

άρα δεν έχει νόημα υπαρξης τουλάχιστον όχι για όσους έχουν κωδικούς μόνο για δραστηριότητα μηχανικών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος σε ποιο κωδικό ή πώς θα μπορούσα να κόψω απόδειξη παροχής υπηρεσιών για μη καταστροφικούς ελέγχους οπλισμένου σκυροδέματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα ΚΑΔ για ηλεκτρολόγο μηχανικό και μηχανικό Η/Υ. Εκτός από τον γενικό 71120000 "δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών", δηλώθηκαν και οι 33130000 "επισκευή ηλεκτρονικού και οπτικού εξοπλισμού", 33140000 "επισκευή ηλεκτρικού εξοπλισμού" καθώς και 33200000 "εγκατάσταση βιομηχανικών μηχανημάτων και εξοπλισμού".

Αυτό που ενδιέφερε ήταν πέρα από τις μελέτες κτλ, να μπορούν να γίνονται και διάφορες ηλεκτρολογικές εργασίες.

Πρόσφατα, στο αρχείο με τους ΚΑΔ, είδα ότι ο κωδικός 43200000 "δραστηριότητες ηλεκτρολογικών, υδραυλικών και άλλων κατασκευαστικών εγκαταστάσεων" ταιριάζει καλύτερα στις εργασίες αυτές. Ο κωδικός όμως αυτός δεν έχει δηλωθεί στο μητρώο. Τι προτείνετε?Να γίνει μεταβολή?Έχει πρόστιμα για τα θέματα αυτά?

 

Γενικά παρατήρησα ότι στα θέματα των εγκαταστάσεων, επισκευών συντηρήσεων είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα με τους ΚΑΔ.. κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.