Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


Recommended Posts

σωτηρη, ειναι απαραιτητο να κλεισω βιβλια. Ο λογος ειναι γιατι το προγραμμα με το οποιο σκεφτομαι να παω ειναι του ΟΑΕΔ και πρεπει να φαινομαι ανεργος για να το παρω. Στην εταιρια θα κανω διαφορες δουλειες για ακινητα.Το θεμα ειναι αν πχ μου ερθει μια νομιμοποιηση αυθαιρετου, μπορω να την κανω (να υπογραψω σανηχανικος) και να κοψει ΑΠΥ η εταιρια;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει μελετητική η εταιρεία αυτή, δηλαδή να πάρει κωδικπο στην εθνική και φυσικά να τροποιποιήσει το καταστατικό της και να προσθέσει τις ανάλογες δραστηότητες (και τους ΚΑΔ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Αρχιτέκτονας μηχανικός είμαι και ετοιμάζομαι να κάνω έναρξη στην εφορία. Παρακολούθησα τη συζήτηση και αναρωτιόμουνα αν μπορώ να δηλώσω ως δευτερεύουσα κατηγορία, εκτός της 71.11, την 74.10, ώστε να είμαι καλυμμένη για μικρότερες ευρύτερες εργασίες που θέλω να αναλαμβάνω...Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα (δεν ξέρω ίσως κάποιες απαιτήσεις σχετικά με πτυχίο κτλ)...

Edited by chalkia_j
Link to comment
Share on other sites

Αφελής ερώτηση περί ΚΑΔ, είμαι ελ.επαγγελματίας με ΑΠΥ και έχω δηλώσει στην τελευταία αλλαγή ΚΑΔ που έγινε πριν λίγα χρόνια εάν θυμάμαι καλά "Υπηρεσίες Μηχανικών" - Εξαιρώ το κομμάτι των κατασκευών καθώς δεν έχω εταιρεία. Αυτό σε τι επηρεάζει την δραστηριότητα μου ? Δηλώνοντας αυτή τη γενική κατηγορία σε τι με εμποδίζει στο να παρεχώ τελικώς ότι υπηρεσία προβλέπει η ειδικότητα μου και κατοχυρώνεται από τα επαγγελματικά μου δικαιώματα (λ.χ μελέτη, επίβλεψη, πραγματογνωμοσύνη, υπηρεσίες τεχνικού ασφαλείας κοκ) ? Έτσι και αλλιώς πάντοτε από τη στιγμή που έκανα έναρξη και απέκτησα βιβλία Β' κατηγορίας με έσοδα-έξοδα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

1. Κατασκευές κάνεις και χωρίς εταιρία.

2. Με τον γενικό ΚΑΔ του μηχανικού, δεν έχεις κανένα πρόβλημα φορολογικό. Αν υπάρχει ειδικότερος (οι ειδικότεροι ΚΑΔ) μπορείς να δηλώσεις τις δραστηριότητες αυτές. Τεχνικά μια δραστηριότητα (δηλ. ενας ΚΑΔ ) ΧΑΡΑΚΤΗΡΊΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ και όλοι οι υπόλοιποι αποτελούν ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.

3. Μερικές φορές είναι χρήσιμοι οι αναλυτικοί ΚΑΔ γιατί κάποιοι εξ αυτών αποτελούν επιλέξιμες δραστηριότητες σε διάφορα προγράμματα ενίσχυσης επιχειρηματικότηατς, επενδυτικά κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Κατασκευές κάνεις και χωρίς εταιρία.

2. Με τον γενικό ΚΑΔ του μηχανικού, δεν έχεις κανένα πρόβλημα φορολογικό. Αν υπάρχει ειδικότερος (οι ειδικότεροι ΚΑΔ) μπορείς να δηλώσεις τις δραστηριότητες αυτές. Τεχνικά μια δραστηριότητα (δηλ. ενας ΚΑΔ ) ΧΑΡΑΚΤΗΡΊΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ και όλοι οι υπόλοιποι αποτελούν ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.

3. Μερικές φορές είναι χρήσιμοι οι αναλυτικοί ΚΑΔ γιατί κάποιοι εξ αυτών αποτελούν επιλέξιμες δραστηριότητες σε διάφορα προγράμματα ενίσχυσης επιχειρηματικότηατς, επενδυτικά κλπ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ SOTHIRIS για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια να ρωτησω κατι; Αν καποιος εχει κανει εναρξη στην εφορια σαν μηχανικος, μπορει να βαλει και "ασχετους" καδ (π.χ συνεργειο καθαρισμου) ή πρεπει να παει στο τεβε σε τετοια περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι; Αν καποιος εχει κανει εναρξη στην εφορια σαν μηχανικος, μπορει να βαλει και "ασχετους" καδ (π.χ συνεργειο καθαρισμου) ή πρεπει να παει στο τεβε σε τετοια περιπτωση;

 

OAEE για ασφάλιση ή για απαλλαγή ασφάλισης .

Link to comment
Share on other sites

OAEE για ασφάλιση ή για απαλλαγή ασφάλισης .

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Αν καταλαβα καλα εννοεις πως υπαρχουν δυο επιλογες. Η 1η ειναι η ταυτοχρονη ασφαλιση στον οαεε και στο εταα και η 2η ειναι μια "βεβαιωση" απο τον οαεε πως δεν χρειαζεται να ασφαλιστει καποιος λογω εταα, οποτε μενει ως εχει.

Καλα καταλαβα;

Link to comment
Share on other sites

1) Αν είστε ασφαλισμένος στο ΕΤΑΑ (ή σε κάποιο από τα ταμεία που απορρόφησε) μετά την 01/01/1993 , είστε δηλαδή "νέος ασφαλισμένος" , επί του παρόντος διακιούστε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ, δηλαδή θα πάρετε σχετική βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ και κατόπιν ο ΟΑΕΕ θα σας δόσει την απαλλαγή.

2) Οι λεγόμενοι παλαιοί ασφαλισμένοι δηλ αυτοί που έχουν πρωτοασφαλισθεί πριν την 01/01/1993 για να πάρουν απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ θα πρέπει να υπάρχει συνάφεια επαγγέματος, η οποία στην περίπτωσή σας δεν υφίστατα και θα πρέπει να αφαλισθούν στον ΟΑΕΕ για τον κλάδο σύνταξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.