Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

Σε περίπτωση επίβλεψης κτιριακού έργου, μας καλύπτει το γενικό 71.12.1000 Υπηρεσίες μηχανικών ή πρέπει να διαλέξει το  71.12.2000 Υπηρεσίες Διαχείρησης έργων για κατασκευαστικά Έργα, Οι αρχιτεκτονικές μελέτες καλύπτονται από το 71.12.1000 Υπηρεσίες μηχανικών ή πρέπει να δηλωθεί το  71.11.2000 Υπηρεσίες αρχιτεκτόνων για κτίρια. ΕΙναι κάποια βασικά ερωτήματα που που δεν βρήκα απάντηση στο φορουμ, ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

 

Σε περίπτωση επίβλεψης κτιριακού έργου, μας καλύπτει το γενικό 71.12.1000 Υπηρεσίες μηχανικών ή πρέπει να διαλέξει το  71.12.2000 Υπηρεσίες Διαχείρησης έργων για κατασκευαστικά Έργα, Οι αρχιτεκτονικές μελέτες καλύπτονται από το 71.12.1000 Υπηρεσίες μηχανικών ή πρέπει να δηλωθεί το  71.11.2000 Υπηρεσίες αρχιτεκτόνων για κτίρια. ΕΙναι κάποια βασικά ερωτήματα που που δεν βρήκα απάντηση στο φορουμ, ευχαριστώ

 

Mια χαρά είναι ο γενικός ΚΑΔ. Οι ειδικότεροι δηλώνονται αν υπάρχει ανάγκη να δηλωθούν (πχ ειναι επιλεγμένοι για επιδότηση , προβλέπεται από κάποια σύμβαση που έχουμε υπογράψει )

Link to comment
Share on other sites

 

 

Mια χαρά είναι ο γενικός ΚΑΔ. Οι ειδικότεροι δηλώνονται αν υπάρχει ανάγκη να δηλωθούν (πχ ειναι επιλεγμένοι για επιδότηση , προβλέπεται από κάποια σύμβαση που έχουμε υπογράψει )

Ευχαριστώ Σωτήρη, Το ίδιο ισχύει και για τις αρχιτεκτονικες μελέτες? καλύπτονται απο το γενικό καδ υπηρεσίες μηχανικων? μου κανει εντυπωση γιατι δεν αναφερεται στις υπηρεσιες μηχανικου, και φοβαμαι ενα ενδεχομενο ελεγχο

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν είχα κάνει έναρξη είχα δηλώσει τους κωδικούς 71120000, 71111000 & 68311600. Ανέλαβα μία εργολαβία για ένα εξοικονομώ (θα περάσω ηλιακό, κουφώματα και τέντες). Θα μου παραδοθούν τα υλικά στο έργο και η τοποθέτηση θα γίνει από αυτόν που μου τα πουλάει και θα μου κόψει τιμολόγιο. Εγώ μετά τί πρέπει να κόψω (ΑΛΠ;) και ποιον ή ποιους ΚΑΔ πρέπει να δηλώσω;

Edited by flouris
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν κρίνω από αυτό εδώ (πάνω-πάνω, δες και συνημμένο printscreen), το οποίο είναι σχετικά πρόσφατο, ισχύουν αυτοί που αναφέρεις από 1-12-2018. Οπότε αν υπάρχει εκεί ο ΚΑΔ που θες θεωρώ ότι είσαι οκ.

 

edit: υποθέτω ότι από εκεί κατέβασες και το αρχείο που αναφέρεις. Μόνο που δεν αναφέρεται ως το άκρως ξενικό "εργαστηριο δερματοστιξιας", αλλά κατά το ελληνικότατο "τατουάζ".

post-2272-0-57034900-1506331465_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω μια τροποποίηση στους ΚΑΔ. Βασικά να κόψω κάποιους και να βάλω κάποιους αλλους

που θα μου χρειαστούν. Αυτό γίνετε αυθημερόν στη ΔΟΥ με τροποποίηση του Μ2? Χρειάζεται να πάρω κάποιο χαρτί απο ΕΦΚΑ?

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πέρυσι που είχα προβεί σε ανάλογη διαδικασία την είχα ολοκληρώσει αυθημερόν στη Δ.Ο.Υ. χωρίς να χρειαστεί κάποιο έγγραφο από τον Ε.Φ.Κ.Α. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

ποιο ΚΑΔ βάζουμε για κατασκευή κτιριακών έργων.

Εγώ μέχρι τώρα έκανα μόνο μελέτες και έχω το γενικό ΚΑΔ υπηρεσίες μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.