Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

Παιδιά το έχω ξαναπεί.

Όταν έρθει η ώρα της περαίωσης (-αν και έχουμε πει οτι δεν πρέπει να κάνουμε), η ταρίφα υπολογίζεται για κάθε δραστηριότητα που έχουμε ενεργή. Δηλαδή αν για 1 δραστηριότητα σου ζητούν 500ευρώ/έτος, αν έχεις δηλώσει 2 σου ζητούν 1000ευρώ/έτος.

Μη δηλώνετε λοιπόν απερίσκεπτα πολλούς κωδικούς.

Αυτά τουλάχιστον μου είχε πει κάποτε ένας εφοριακός. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά στη δική μου περίπτωση που έχω 4 ήδη δραστηριότητες (2 κύριες και 2 δευτερεύουσες) το 500€ ήταν ανά έτος.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...ενδιαφέρον...

Πρέπει να την ξανα-διασταυρώσω λοιπόν την πληροφορία.

Αλλά μου το είχε πει εφοριακός...τι να πω... λες να παίζει ρόλο αν είναι σχετικές μεταξύ τους οι δραστηριότητες;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς να είμαι σίγουρος (σημαίνει χωρίς να το έχω διαβάσει), εκτιμώ ότι η λογική λέει 500/έτος. Δλδ αν είχα 30 κωδικούς παρότι η ατομική μου επιχείρηση είναι μία και ασχολείται αποκλειστικά με συγκεκριμένο αντικείμενο θα έπρεπε να πληρώσω 30χ500=15.000€ ανά έτος ?

 

Δεν νομίζω .Είναι πρωτοφανής παραλογισμός ακόμα και για το "ιδιοφυές κράτος":idea:

Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερους κωδικούς τόσο το καλύτερο, όπως έχω ξαναπεί και πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. (στην περαίωση πληρώνεις για κάθε κωδικό ξεχωριστά)

Εκτός από την περαίωση, υπάρχει κανένας άλλος λόγος; Και πρακτικά, τι μπορεί να σου κοστίσει αυτό;

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και προσεχώς σκέφτομαι να κάνω έναρξη επαγγελματος. Επειδή καταπιάνομαι πολύ και με το internet, σκέφτομαι να βάλω και τίποτα σχετικό με παροχή υπηρεσιών Internet κλπ. Νόμιζα ότι κάτι τέτοιο είναι ανώδυνο και απλά το δηλώνεις, για να είσαι καλυμένος.

Επίσης, είμαι και μισθωτός σε Α.Ε... Έχω να χάσω τίποτα, αν πάω και κάνω έναρξη και εντέλει δεν δραστηριοποιηθώ στο επάγγελμα, λόγω της απασχόλησής μου στη ανωτέρω Α.Ε.?

Καμια ιδέα; (όταν έρθει εκείνη η ώρα θα ρωτήσω και λογιστή, βέβαια!)

Link to comment
Share on other sites

Χμ...μου βαλατε ψιλους στ' αυτια και πηγακαι κοιταξα την εναρξη μου να δω τι κωδικους μου ειχε βαλει ο λογιστης...

Μου εχει βαλει 1 κυρια δραστηριοτητα + 2 δευτερευουσες (δεν εχω ιδεα ποιο ειναι το κριτηριο διαχωρισμου τους)...και οι οποιοι μου φαινονται και ψιλοασχετοι...!

Μπορει καποιος να μου πει καποιους ενδεικτικους κωδικους για Πολιτικο Μηχανικο?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.