Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

http://www.michanikos.gr/topic/39321-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

το φόρουμ έχει 85000 μέλη...ψήφισαν 124...τραγικό..

προς mods: θέλετε αυτή την ψηφοφορία να την εμφανίζετε ως πρώτη σελίδα στο φόρουμ για μερικές μέρες? υπάρχει όρεξη να γίνει κάτι?  

 

έχω υποβάλει κι εγώ το ίδιο αίτημα με τον pirsogiannis. Το θέμα της αύξησης των εισφορών είναι τεράστιο και για μένα είναι η ταφόπλακα του κλάδου, απλά. Καλώς ή κακώς η ενημέρωση πολλών συναδέλφων είναι από μικρή έως μηδαμινή. Το ελάχιστο που μπορεί να κάνει κατά τη γνώμη μου ένα ελεύθερο φόρουμ μηχανικών είναι να ενημερώνει τα μέλη του για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα. Πρακτικά η ενημέρωση θα επιτευχθεί με παραμονή του παραπάνω thread για ένα διάστημα στην πρώτη σελίδα του φόρουμ. Να υπενθυμίσω ότι το deadline πληρωμής των εξοντωτικών εισφορών είναι η 31/08 και ως γνωστόν μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

 

edit: σάβα η δική σου πρόταση ποια είναι για να αλλάξει η πολιτική βούληση? μέχρι να τη βρεις πάντως θα πρότεινα να μη επικρίνεις προσπάθειες προς τη σωστή κατεύθυνση. όταν τη βρεις εδώ είμαστε να τη συζητήσουμε.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

παρεμπιπτόντως, η Τράπεζα Αττικής μπορεί να τυπώσει και το Β' 2013,

και να πληρωθεί με μετρητά ή επιταγές "εμού του ιδίου". ΟΧΙ επιταγές υπέρ ΕΤΑΑ.

Αυτές πάνε μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ. (άντε άλλη μια μέρα χάσιμο)

Το αυτό και στην Εθνική. (όχι εκτύπωση, μόνο πληρωμή)

Link to comment
Share on other sites

πολιτικη βουληση και πιεση εχει μονο σημασια στην ελλαδα..........σε μια μερα οι ιδιοι βουλευτες αν θελουν ψηφιζουν αντιθετο νομο από αυτόν που ψηφισαν χθες............

Κατά την γνώμη σου τί πρέπει να κάνουμε? αποχή από πληρωμές? συνάντηση με τον σύριζα?

Για το πρώτο (αποχή από πληρωμές) που το θεωρώ και ουσίας χρειάζεται ενημέρωση και ευαισθητοποίηση.

 

Θεωρώ απαράδεκτο σε ένα φόρουμ που μπαίνει το σύνολο του τεχνικού κόσμου στην ελλάδα (όχι δεν είμαι υπερβολικός, όποιον μηχανικό γνωρίζω που κάνει χρήση ιντερνετ μπαίνει ή/και είναι μέλος στο michanikos), να μην έχουν συμμετάσχει στην παρούσα ψηφοφορία τουλάχιστον 10000 μηχανικοί.

Μια ψηφοφορία επώνυμη με 10000 άτομα που θα έφτανε στα χέρια σου αν ήσουν πρόεδρος τσμεδε/ γ.γ υπεκα / πρόεδρος τεε / υπουργός πεκα / ή ό,τι άλλο θες και θα σε ενημέρωναν ότι είναι αποφασισμένοι να το φτάσουν στα άκρα και ότι δεν θα δεις σεντ από αυτούς προτού σε σύρουν σε ό,τι ευρωπαικό δικαστήριο υπάρχει, πώς θα την αντιμετώπιζες?

Εγώ πάντως θα την έπαιρνα στα σοβαρά και θα δεχόμουν να τους ακούσω, και όχι να φωνάξω την αστυνομία να τους πετάξει έξω όπως μας ενημέρωσε πριν λίγο καιρό ο βασίλης κ. ότι έγινε στην μάρνης. 

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βελτίωση παιδείας και μόρφωσης για να ψηφίσουμε καλύτερα την επόμενη φορά? τι? 

 

η προσφυγή για μένα είναι η μοναδική πρακτική λύση. Τόσο καιρό τώρα δεν έχω ακούσει το παραμικρό καλύτερο.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα δεν υπαρχει καμια αντιδραση.....κανενας δεν ξερει το θεμα.....τα ΜΜΕ δεν ασχολούνται......εμεις τα λεμε μεταξυ μας............

 

ένα σοβαρο ΤΕΕ θα εκανε ότι φαρμακοποιοι,γιατροι,δικηγοροι,ένστολοι,καθαριστριες..........θα αντιδρουσε...πως;;;;;

 

αρχικα θα καλουσε σε αποχη πληρωμων εισφορων (το εκανε περσι, το τσμεδε σε 1 μηνα υποχωρησε).....

εγω πιστευω επειδή η κυβερνηση είναι ετοιμοροπη το θεμα θα λυνοταν ...

 

αν όχι

 

μετα θα ζητουσε από μηχανικους να απεχουν από κάθε εργασια ..ΔΥ και ΕΕ........ΘΑ ΕΚΛΕΙΝΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΜΟΙΒΩΝ,ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ , ΤΑ ΠΑΝΤΑ...........δεν υπαρχει περιπτωση σε 5 μερες να μην υποχωρουσε η κυβερνηση......

 

είναι ένα θεμα που ολοι οι μηχανικοι  θα ηταν μαζι του.....

τι φοβατε  το ΤΕΕ;;;;;τι εχει να χασει πλεον;;;;το 2% καταργηθηκε,...Η ΚΑΤΩΤΑΤΗ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ.......το πεα , εγινε προαιρετικο......μηπως θα κανουν αυθαιρετα χωρις μηχανικους;;;;;;;;...αδειες δεν βγαινουν...

τα χασαμε όλα , δεν υπαρχει τιποτα να φοβατε το τεε , αλλα δεν αντιδρα..............ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;;;;

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σάββα αυτά που λες είναι ρεαλιστικά 100%..αλλά είναι και εκβιαστικοί τρόποι αντίδρασης..

εγώ από το τεε δεν περιμένω απολύτως τίποτα...

και στον βαθμό που ως νέοι άνθρωποι είπαμε ότι θα αλλάξουμε λίγο τα του επαγγέλματος μας (όσο μπορεί ο καθένας μας στην καθημερινότητά του), όχι επειδή δεν ξέρουμε και μεις να κλέψουμε ή να ρεμουλάρουμε αλλά επειδή το αποφασίσαμε να μην το κάνουμε,δεν βλέπω κάτι άλλο από ενημέρωση, ευαισθητοποίηση, σύγκρουση και αποχή από πληρωμές μέχρι να καταλάβουν ότι ζητάνε ΑΔΙΚΑ πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/39321-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

το φόρουμ έχει 85000 μέλη...ψήφισαν 124...τραγικό..

προς mods: θέλετε αυτή την ψηφοφορία να την εμφανίζετε ως πρώτη σελίδα στο φόρουμ για μερικές μέρες? υπάρχει όρεξη να γίνει κάτι?  

 

Συμφωνώ και εγώ πως αυτή η ψηφοφορία πρέπει να μπει στην πρώτη σελίδα του φόρουμ για λίγο διάστημα, γιατί πολλοί συνάδελφοι δεν έχουν πάρει χαμπάρι τί συμβαίνει.

Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη, εϊναι όμως μια κίνηση ώστε να υπάρχει δράση για το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και αν το ΤΕΕ δεν τα κάνει όλα αυτά που περιγράφεις? θα περιμένουμε να σοβαρευτεί το ΤΕΕ? εμείς τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

το ΤΕΕ , Περιέργως δεν κανει τιποτα................

 

όπως ΄΄απεδειξα ΄΄  δεν εχει να φοβηθεί τιποτα από το κρατος ,γιατι εχασε  τα παντα............αρα πιστευω η οποια πιεση πρεπει να είναι αρχικα στο ΤΕΕ.........ας μου απαντησει καποιος που ασχολειτε με διοικουσα ,  γιατι σιωπει το ΤΕΕ , ενώ πλεον δεν εχει να χασει τιποτα και ολοι οι μηχανικοι θα υποστηριζαμε αντιδράσεις κατά των εισφορων..........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.