Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Με υπουργικές αποφάσεις οι παρεκκλίσεις καταστημάτων & βιομηχανιών


imhotep

Recommended Posts

Τροποποιήσεις στο ΠΔ της 31.5.85 (ΦΕΚ 270 Δ) για τις παρεκκλίσεις εκτός σχεδίου ήρθαν μέσω του Ν.4280/14 (για τα δάση)

Τόσο το αρ. 4 (για τα καταστήματα) όσο και το αρ. 5 (για τις βιομηχανίες) αλλά και οι διατάξεις περί λατομείων τροποποιούνται έτσι ώστε η κατά παρέκκλιση δόμηση (στις ανωτέρω χρήσεις) να γίνεται με υπουργική απόφαση.

Στα μεν καταστήματα με απλή ΥΑ κατόπιν εισήγησης  του ΚΕΣΥΠΟΘΑ (αρ.28 παρ.42 του Ν.4280/14) στις δε βιομηχανίες με ΚΥΑ Υπουργού ΠΕΚΑ και Ανάπτυξης πάλι κατόπιν εισήγησης του ΚΕΣΥΠΟΘΑ (αρ. 28 παρ.29 του Ν.4280/14)

Στις διατάξεις περί λατομείων (αρ.54 του Ν.4280/14) είναι σαφής η πρόθεση της κατάργησης της εμπλοκής τοπικών κοινωνιών και ελέγχων και η φωτογραφική χαριστική προς τις μεταλλευτικές εταιρείες διαχείριση του περιβάλλοντος.

Αλλά και στις άλλες δύο περιπτώσεις η απομάκρυνση του ελέγχου -έστω από τις περιφέρειες- δείχνει τη λογική της συγκεντροποίησης της εξουσίας (μετά και την επιλογή της δημιουργίας ΔΟΚΚ-ΥΔΟΜ για fast-track "επενδύσεις")

Για τα καταστήματα μυρίζει κάτι προς υπεραγορές.

Για τις βιομηχανίες δεν ξέρω τι να υποθέσω εκτός από την αύξηση των πελατειακών σχέσεων ή των σχέσεων εξάρτησης από το κέντρο εξουσίας που αυτοαποκαλείται κυβέρνηση της Ελλάδας. Γιατί η γενική κατεύθυνσή τους εδώ και χρόνια είναι η απο-βιομηχάνιση. Αν και πετυχαίνουν και μια αύξηση της χρονοβόρας γραφειοκρατίας με τη νέα διάταξη.

Στη βιασύνη τους επάνω, βέβαια, να συγκεντρώσουν την εξουσία εις βάρος της τοπικής βιώσιμης και ελεγχόμενης ανάπτυξης ειδικά στο αρ.5 αναφέρουν (κατ' αντιγραφή του παλιού ΠΔ) ως μέγιστο σ.ο. 4,2 αντί του 4,95 που είχε ήδη θεσπιστεί με τον ΝΟΚ.

Για άλλη μια φορά η βλακεία (?) αποδεικνύεται ακατανίκητη.

...

ας ξαναβάλω το κείμενο του 4280/14

N 4280-14.pdf

Edited by imhotep
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

imhotep

πολυ σωστά...

 

και ειχε δικηο ο pseirak..οταν προφητευε τα παρακάτω...

 

pseirak, on 18 Jul 2014 - 09:51, said:snapback.png

 

Όπου να ναι θα βγει και ν/σ που θα λέγεται σκέτο

"Άλλες διατάξεις"....

------------------------------------------------------------

 

 

 

το αρθρο 28  του 4280...με τιτλο  "Αλλες διαταξεις"... ειναι το "πλυντηριο" αυτου του νομου..

'Εχει μονον 43 παραγράφους....

 

εντιτ

κι οχι οτι σταματαει εδω...

απο το αρθρο 54 και μετα

ξανα μανά  νεες  "άλλες διαταξεις"...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω μελετησει ακομα το νεο Νομο.

 

Για τα βιομηχανικα, απο ποτε εχουν ισχυ οι νεες διαταξεις?

πχ αν κανω αυριο μια αιιτηση για υφισταμενη βιομηχανια, με ποιες διαταξεις θα παω?

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς από τη δημοσίευσή του

στο άλλο ερώτημα επειδή κυρίως με τέτοια ασχολούμαι τελευταία

θα σου απαντήσω όπως θα απαντούσα στον εαυτό μου "take a wild guess"

κατά τα λοιπά εγώ θα κάνω μια βόλτα από ΥΔΟΜ αύριο για φιλολογική συζήτηση

εδώ υπάρχει και ένα άλλο θέμα

λέμε ότι οι τακτοποιήσεις - νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων πάνε με τις ισχύουσες τότε διατάξεις (π.χ.ΓΟΚ)

οι νομιμοποιούμενες με άλλη διαδικασία τότε παρεκκλίσεις από πού περνάνε ??? οεο

όπως και οι υπερβάσεις ύψους εκσκαφών κλπ κλπ σε άλλα κτίρια που θέλαν ΕΠΑΕ ?? οεο

και δεν θεωρώ ότι ισχύει οτι νομιμοποιείται μόνο "ότι υπήρχε στη νομοθεσία ως κανόνας και όχι ως παρέκκλιση" γιατί νομικά δεν στέκει

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

(γαμω τη νομοθεσια μου γαμω, εχω 3 παρεκκλισεις για βιομηχανικα)

 

Συναδελφε, μην κολας στην "υπουργικη αποφαση".

Και το 270Δ, τα ιδια ελεγε.

Δεν θυμαμαι/δεν ξερω πως και γιατι, αλλα οι αρμοδιοτητες αυτες πηγαν στην αποκεντρωμενη διοικηση των περιφερειων.

 

Το γ!@$# ειναι το ΚΕΣΥΠΟΘΑ.

Ποτε συνεδριαζει και ποσα αιτηματα "περναει" καθε φορα.

Αν ειναι ενα ΚΕΣΥΠΟΘΑ για ολη την Ελλαδα, τοτε χαιρετισματα...

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το one and only ΚΕΣΥΠΟΘΑ

(άσε και τον εσωτερικό τουρισμό για να υποστηρίξεις άμα χρειαστεί την άποψή σου, βλέπω συγκέντρωση λόμπυ και γραφείων εξυπηρέτησης πολιτών παρά τα υπουργεία)  :mrgreen:

αλλά και η ΚΥΑ θέλει πολύυυυυυ περισσότερο χρόνο από απόφαση περιφέρειας

βράστα

έχω και γω δυο ύψη για αναθεωρήσεις ισχυουσών ΑΔ και έχω ήδη και εγκριτικές εισηγήσεις απ' το βιομηχανίας....

κι από Σεπτέμβρη με βλέπω για Δεκέμβρη και βάλε....

(ξέφυγα επί προσωπικού, σόρρυ)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, επιμενω οτι παλι η περιφερεια θα δωσει την εγκριση.

σε τι βασίζεσαι?

πάντως κι από ΥΔΟΜ μεριά μου επιβεβαίωσαν ότι ΔΕΝ στέλνουν/εισηγούνται πλέον προς την περιφέρεια τέτοια θέματα

(είμαι πολύ πρωινός όμως...) :smile:

και φυσικά γελούσαν κι αυτοί με το 4,2 του όγκου το οποίο ΔΕΝ ισχύει (αφού είναι κάτω από τον κανόνα)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Βασιζομαι στο οτι και πριν τον Ν4280, παλι το 270Δ μιλαγε για ΥΑ, αλλα με καποια διαταξη η αρμοδιοτητες ειχαν παει στις περιφερειες.

 

Τι να πω, ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ....

 

Αναπτυξη, αναπτυξη, αναπτυξη, με υποθεσεις, η οποιες αποτελουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αναπτυξη και χρονιζουν οι φακελοι στις Υπηρεσιες...

Link to comment
Share on other sites

 

Τι να πω, ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ....

 

και μόνο γι αυτά :grin:

κι έχει πολλά τον Αύγουστο....

..

επί της ουσίας αυτό που λες ήταν η εκχώρηση αρμοδιοτήτων σε περιφερειάρχες, δημάρχους κλπ

ε, αυτό το παίρνουν πίσω όπως και με τις υπογραφές των αιρετών γενικώτερα (θυμάσαι, αιρετοί νομάρχες με περιφερειακούς διοικητές κλπ)

και μόνο το γεγονός της μεταβίβασης της εισήγησης στο ΚΕΣΥΠΟΘΑ τα λέει όλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.