Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιμνιοστάσιο


sonia

Recommended Posts

παιδιά μια διευκρίνηση!!!!! Διαβάζω το φεκ 75β/2006 για την εξαίρεση από κατεδάφιση πτηνοκτηνοτροφικών εγκαταστάσεων και στο τέλος αναφέρει:

7. Ως χρονικό όριο για την κατάθεση των δικαιολογητι−

κών για την έκδοση της έγκρισης περιβαλλοντικών όρων ή

της έγκρισης του οικείου Νομάρχη ορίζεται η 31.12.2006.

 

Τι σημαίνει αυτό? οτι τώρα δεν μπορώ να καταθέσω για έγκριση περιβαλλοντικών όρων ή ότι από 31.12.2006 ξεκινάει η κατάθεση?

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτας τις ημερομηνιες.Επειδη και εγω κανω κατι αντιστοιχο (το ξεκινησα τελους 2010 και λογω Καλλικρατη πηρε παραταση) ψαξε μετα τις αλλαγες του Καλλικρατη ποια υπηρεσια ειναι τωρα υπευθυνη και μαθε λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιμνιοστάσιο πλάτους 6μ έχει γίνει επέκταση με πλάτος 6μ. Η μια πλευρά είναι του υπάρχοντος στάβλου και σε πλάτος 6μ είναι η άλλη πλευρά που έχει κατασκευαστεί με τσιμεντόλιθους έχει ύψος περίπου 2μ και για οροφή έχουνε τοποθετήσει λαμαρίνες. Ο χώρος αυτός λέγεται ποιμνιοστάσιο? Δάπεδο θερμή στρωμνή

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια διευκρίνηση!!!!! Διαβάζω το φεκ 75β/2006 για την εξαίρεση από κατεδάφιση πτηνοκτηνοτροφικών εγκαταστάσεων και στο τέλος αναφέρει:

7. Ως χρονικό όριο για την κατάθεση των δικαιολογητι−

κών για την έκδοση της έγκρισης περιβαλλοντικών όρων ή

της έγκρισης του οικείου Νομάρχη ορίζεται η 31.12.2006.

 

Τι σημαίνει αυτό? οτι τώρα δεν μπορώ να καταθέσω για έγκριση περιβαλλοντικών όρων ή ότι από 31.12.2006 ξεκινάει η κατάθεση?

 

Έχει πάρει παράταση... Η νέα προθεσμία είναι η 31-12-2011. Δες στο τμήμα ζωϊκής παραγωγής στο minagric.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η δυναμικότητα υφισταμένου ποιμνιοστασίου

πως ορίζεται?

υπάρχουν προδιαγραφές που λένε ας πούμε τόσα ζώα ανά τμ?

έχω μια εξαίρεση από κατεδάφιση και θέλω να δω σε ποια κατηγορία είμαι

Link to comment
Share on other sites

συνήθως υπολογίζεις 1,2-1,3 τ.μ. για κάθε ενήλικο ζώο. Εξαρτάται και από τον τρόπο σταυλισμού.

Τις προδιαγραφές μπορείς να τις βρεις στην Δ/νση Αγροτικής ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνικά διαφέρουν από το είδος των ζώων, πχ. κατσίκια, πρόβατα, αγελάδες. Από εκεί ξεκινάς.Ανάλογα τα ζώα μετά έχει κατηγορίες για μάνες με μικρά , για αρσενικά κ.α.Αυτά όμως όταν πας να βγάλεις την άδεια ίδρυσης τα γνωρίζεις γιατί είναι δηλωμένα από τον ποιμήν και έτσι κατασκευάζεις το κτίσμα ώστε να καλυφθούν στο σύνολό τους όλες οι χωροταξικές απαιτήσεις των ζώων. Τώρα εσένα, που θα σου χρειαστεί η αναλογία αυτή αφού νομιμοποιείς κτίριο, όχι ζώα?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Νέος νόμος για τα ποιμνιοστάσια....4056/2012.έχει πολλά σημαντικά στοιχεία...όπως πααρχώρηση δασικών εκτάσεων για 15 χρόνια και το πολυ σημαντικο...παρ.3 του αρθρου 14...αναφέρει για αναστολή του ν.4014 για 3 χρόνια αν βγει άδεια νομιμοποίησης των κτιρίων....με δική μου ερμηνεία σημαίνει ότι δεν πληρώνεται πρόστιμο και νομιμοποιείς....σε ερώτηση στο υπουργείο μου είπαν ότι την πέμπτη έχουν σύσκεψη για αυτό το θέμα γιατί είναι και αρμοδιότητα του ΥΠΕΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Ποιμνιοστάσιο με άδεια του 1980 για 200 τ.μ κατασκευάστηκαν 190τ.μ Στην συνέχεια και προ του 2003 κατασκευάστηκαν άλλα 200 περίπου τ.μ. και πάνε για εξαίρεση από κατεδάφιση. Στα σχέδια της αδείας και τα 200τ.μ φαίνονται ως χώροι σταβλισμού, στην πραγματικότητα όμως τα 120 είναι στάβλοι και τα υπόλοιπα είναι οικίσκός, αποθήκη και υπόστεγο. Οι χώροι αυτοί που σαν τ.μ φαίνονται στην άδεια, αλλά έχουν άλλη χρήση πρέπει να πάνε για εξαίρεση από κατεδάφιση ή δεν χρειάζεται αφού είναι στην άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.