Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο δάπεδο πάνω σε υπάρχοντα κεραμικά πλακάκια


anka

Recommended Posts

Σε ανακαίνιση γραφείου ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει το δάπεδο αλλά προτιμά να αποφύγει το ξήλωμα των υπαρχόντων κεραμικών πλακιδίων (για να μειώσει το κόστος).

 

Τι επιλογές έχει; Κάποιο υλικό μικρού πάχους (για να μην έχουμε πρόβλημα στα ανοίγματα) που μπορεί να κολληθεί πάνω στα πλακάκια;

 

Τελικά από πλευράς κόστους συμφέρει; Ή μήπως είναι καλύτερα να ξηλώσει τα παλιά πλακάκια (πόσο κοστίζει το ξήλωμα; ).

 

Πρόκειται για επιφάνεια περίπου 120τμ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω βάλει πλακάκια σε μωσαϊκό παλιάς οικοδομής. Η υπερύψωση του δαπέδου ήταν περίπου 15mm. Οι πόρτες μπορούν να κοπούν από κάτω όσο χρειάζεται για να μην υπάρχει πρόβλημα. Αν θα δημιουργηθούν υψομετρικές διαφορές με άλλα δάπεδα π.χ. ξύλινα που θα διατηρηθούν, καλύπτονται με ειδικά αρμοκάλυπτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου προτείνω το laminate έχει μικρό πάχος και είναι κολυμβητό. http://www.google.gr/search?hl=el&q=laminate&meta=&aq=0&oq=lami

Δεν χρειάζεται κόλλες ούτε τσιμέντα απλά σφηνώνει το ένα με το άλλο. Είναι αρκετά εμφανίσιμα, οικονομικά και ανθεκτικά, τα βλέπεις και σε καφετερίες . Βεβαία υπάρχουν διαφορές εταιρίες και ποιότητες. Τα καλά έχουν εγγύηση τουλάχιστον 10 χρόνια.

Υπάρχουν και τα πλακάκια από PVC ή κάτι τέτοιο υλικό, είναι πιο οικονομικά αρκετά ανθεκτικά αλλά όχι εμφανίσιμα και από οικολογικής πλευράς απαράδεκτα.

Σου πρωτίνω αυτά που το πάχος τους είναι πολύ μικρό, έχει διάφορα στην αγορά αλλά να το ξέρεις ότι και να βάλετε θα έχετε προβλήματα με τα εσωτερικές πόρτες, εάν είναι ξύλινες τότε δεν είναι μεγάλο πρόβλημα επειδή μπορείτε να τις ¨φάτε¨ από κάτω .

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με geokal απόλυτα, ακριβώς αυτό έκανα στο σπίτι μου πριν λίγο καιρό, και είναι μια χαρά!

η ελάχιστη υψομετρική διαφορά με τα πλακάκια που διατηρτήθηκαν σε κάποιους χώρους "μπαλαμουτιάστηκαν" με το αρμοκάλυτρο.

 

το ξήλωμα των πλακιδίων δεν είναι και μεγάλο ζόρι με το κομπρεσέρ, ακόμα και με το καλέμι γίνεται, αλλά το δύσκολο είναι να ξεκολήσεις τις κόλλες που μένουν στο υπόστρωμα, ο, τι είναι αυτό.

Μετά θα μπείς στη διαδικασία είτε να πληρώσεις μερικά μεροκάματα παραπάνω για να στις βγάλουν εντελώς, ή να ρίξεις τσιμεντοκονία, άρα πάλι θα έχεις υψομετρική διαφορά...

 

λαμινέιτ και πάλι λαμινέιτ

Link to comment
Share on other sites

Σηνύθως τα μωσαικά δεν είναι είναι επίπεδα-κυρίως στις άκρες το χώρου και γωνίες. Τοποθετόντας τα πλακίδια απο πάνω, λογικά, δεν θα πάρουν κάποια κλίση απο το να μείνουν αλφαδιασμένα?

Επίσης το laminate νομίζω είναι ποιο ευαίσθητο στις κακουχίες και το χρόνο απο τα πλακακια.

Link to comment
Share on other sites

πλακάκι λέει ότι έχει, όχι μωσαικό...

 

ναι, το laminate, είναι σίγουρα πιο ευαίσθητο από το πλακάκι, θέλει στεγνό σφουγγάρισμα, αλλά εδώ μιλάμε για το πιο υλικό επίστρωσης δαπέδου δεν θα έχει μεγάλη υψομετρική διαφορά από το υφιστάμενο.

 

επιπλέον υπάρχει πάντα η λύση του κολλητού δαπέδου τύπου μουσαμά...αλλά αισθητικά ....εμένα δεν μου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πλακάκια σε μωσαϊκό παλιάς οικοδομής. Η υπερύψωση του δαπέδου ήταν περίπου 15mm. Οι πόρτες μπορούν να κοπούν από κάτω όσο χρειάζεται για να μην υπάρχει πρόβλημα. Αν θα δημιουργηθούν υψομετρικές διαφορές με άλλα δάπεδα π.χ. ξύλινα που θα διατηρηθούν, καλύπτονται με ειδικά αρμοκάλυπτρα.

Όταν αναφέρθηκα σε μωσαικό ήταν προς απαντηση σε αυτό το μήνυμα. Δεν αφοσιώθηκα μόνο στο αρχικό μήνυμα για να απαντήσω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Όσον αφορά τις πόρτες, οι εσωτερικές είναι ξύλινες και μπορούν να κοπούν από κάτω. Η κεντρική όμως είναι ασφαλείας και πρέπει να το δω.

Το laminate με ανησυχεί λίγο απο πλευράς αντοχής και συντήρησης. Επειδή είναι χώρος γραφείου, φοβάμαι τη φθορά από τη χρήση και από τις καρέκλες με τα ροδάκια.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

...φοβάμαι τη φθορά από τη χρήση και από τις καρέκλες με τα ροδάκια...

 

Φθορά στο δάπεδο θα υπάρξει ό,τι και να βάλεις (μικρή ή μεγἀλη, σε δύο ή σε πέντε χρόνια δεν έχει σημασία). Η μόνη σίγουρη λύση που ξέρω είναι κάτι πλαστικές(?) επιφάνειες (σα χαλάκια) όπου τοποθετείς την καρἐκλα σου.

 

Τώρα παίζει να θέλει ο άλλος να φτάνει το πακέτο Α4 στο πέρα-πίσω γραφείο πάνω στα ροδάκια (καλή ώρα) αλλά αυτά έχει η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.