Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαχείριση έργου (project management).


Recommended Posts

έχει ασχολήθέι κανείς με τον τομέα αυτό ? δηλαδή επαγγελμάτικά όχι απλά εμπειρικά.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς διαχείριση έργου...

και σαν assistant manager,και σαν project manager,και σαν head manager και σαν head director :lol:

τί ακριβώς ψάχνεις? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ανέκδοτο με τις βελόνες το ξέρετε; Κάτι παραπλήσιο...

 

Εάν 1 head direcor έχει (τουλάχιστον) 2 head manager υπό την εποπτεία του, και κάθε head manager (τουλαχιστον) 2 project manager , και κάθε project manger έχει (τουλάχιστον) 2 assistant manager, τότε ...

πριν καλά-καλά αρχίσει το έργο, έχουμε ήδη (τουλάχιστον) 15 manager.

Πω-πω μάνατζερ !!! :smile:

 

Silent bob, προς Θεού, μην το πάρεις προσωπικά :smile:

Link to comment
Share on other sites

@CostasV :lol: :D :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Τί να πάρω προσωπικα?Όπως τα λες είναι!

Με τη διαφορά ότι ο αν αποκαλέσεις τον director κατά λάθος ''manager'' μπορεί κ να φας κάνα καντήλι! :lol:

 

Τα λέω με τέτοιο τρόπο διότι:

Κ καλά στην Ελλάδα το τμήμα προσωπικού έχει μετονομαστεί σε ΗR,δήθεν ότι οι εταιρείες επενδύουν τόοοοοοοσο στους ανθρώπινους πόρους που πλέον δεν τους καλύπτουν οι παλιές μέθοδοι του Τμήματος Προσωπικού.

Η διαχείριση έργου σε project management κ καλά να δώσουμε παραπάνω σημασία και σοβαρότητα στον εργοταξιάρχη.

Ο βοηθός εργοταξιάρχη (''δεξί χέρι'') σε assistant manager για να μην φαίνεται πώς πήρε τη θέση...

Ο διευθυντής σε director επειδή είναι πολύ τρέξιμο να ασχολείται με παραπάνω από ένα έργα.

 

Αν κάποιος συνάδελφος είναι ικανός για να ολοκληρώσει ένα έργο επιτυχώς(=με ασφάλεια της υγείας του προσωπικού,σωστή ποιότητα,στο σωστό χρόνο,στο αποδεκτό κόστος και στο επιθυμητό κέρδος) τότε δεν έχει σημασία πώς θα τον ''βαφτίσεις''.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη οι ξενόγλωσσες περιγραφές της θέσης στο οργανόγραμμα μιας εταιρείας έχουν θεσπιστεί από τη στιγμή που η εταιρεία αποφάσισε να εφαρμόσει μισθολογική κλίμακα,εκεί είναι κ όλο το παιχνίδι των λέξεων.

 

 

Anyway,ποιό είναι το ερώτημα του θέματος σχετικά με τη διαχείριση έργου?΄Η μήπως δεν είναι κάτι συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

απλά θέλω να δώ αν υπάρχει αυτή η ειδικότητα στην αγορά . εγώ είμαι project manager (έχω κανει μεταπτυχιακό) και προσπάθώ να εφαρμόσω κάποιες μεθόδους , αλλά η ελληνική αγορά ακόμα είναι πολύ πίσω βλέπω στο τομέα αυτό. αν είναι κάποιος απο εσάς θα ήθελα να ανταλλάξω κάποιες απόψεις για τους τρόπους διάχειρισης.

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν γινονται τα αυτονοητα στα εργα μας.. εχεις ελπίδες να περάσεις και νεες μεθοδους?

 

Σε λιγο θα βαζουν τους ελαιοχρωματιστες να βάφουν τους τοίχους πριν μπουν καν τα τουβλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.