Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποψήφιοι Βουλευτές Διπλωματούχοι Μηχανικοί


Didonis

Recommended Posts

και γιατί θα έπρεπε να μας γνωρίζει και να μας ξέρει Ούτε και πριν έπρεπε , δεν είναι αυτή η δουλειά του Η δουλειά του και πριν και μετά είναι να προτείνει πριν και να διαμορφώνει μετά ,  πολιτικές και λύσεις στα συνολικά προβλήματα της κοινωνίας και όχι στα ιδιαίτερα του καθενός Όποιος έρχεται εμένα προσωπικά να με γνωρίσει έχει χάσει το ψήφο μου Μάλιστα όταν ήρθε ένας από το κόμμα που υποστηρίζω επειδή παρά τις προτροπές φίλης γνωστή μου από το ίδιο κόμμα που  υποστηρίζω να τον συναντήσω δεν το έκανα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων Όταν ήρθε λοιπόν στο γραφείο μου αφού δεν πήγα να τον συναντήσω και τις τρεις φορές που είχε επισκεφτεί τότε τους συντρόφους μου στην πόλη μου   , του είπα χαριτολογώντας ότι αν ήταν περίοδος εκλογών θα είχε χάσει την  ψήφο από εμένα και το εννοούσα Δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος να με συναντήσει αφού του είχαν μεταφέρει τα προβλήματα της περιοχής τα οποία είχαμε εντοπίσει συνολικά και εκφράσει γραπτά μαζί με τους υπόλοιπους συντρόφους μου 

 

Παρόμοιος λόγος απόρριψης αποτελεί το ιλουστρασιόν χαρτί στα διαφημιστικά τους όσο πιο ακριβό τόσο πιο δύσκολο να λάβει την ψήφο μου Προτιμώ να βάλω το κόμμα χωρίς σταυρό αν δεν πληρεί κανένας τα στάνταρ μου 

 

Συνάδελφε την φράση "δεν σας ξέρω" την χρησιμοποίησα μεταφορικά για να δείξω οτι πριν τις εκλογές όλοι οι υποψήφιοι καίγονται για τις ψήφους και μετά η πλειοψηφία όσων καταφέρουν και εκλεγούν δεν ενδιαφέρεται για τα προβλήματα των πολιτών και του τόπου.

Πόσες και πόσες φορές προσπαθεί ένας πολίτης μόνος του να βγάλει άκρη σε ένα πρόβλημά του π.χ με το δημόσιο και δεν καταφέρνει τίποτα, φτάνει μέχρι κάποιον προϊστάμενο σε δημόσια υπηρεσία και τέλος, η αλήθεια είναι βέβαια οτι αυτό που λέω αφορά περισσότερο τις δημοτικές εκλογές και όχι τόσο τις βουλευτικές, αλλά δεν παύει να ισχύει.

Αυτό που λες είναι σωστό, κανονικά δεν θα έπρεπε να μας ξέρει κανείς. Αλλά η πλειοψηφία κοιτάει την θέση την καρέκλα και τον μισθό που θα εισπράττει όταν εκλεγεί.

 

Στο θέμα της αυτοπροβολής που κοιτάει ο καθένας και εγώ δεν αλλάζω γνώμη όσοι και να έρθουν να με παρακαλάνε για ψήφους. Επίσης επι της ευκαιρίας μιας και διαφημίζει κάποια υποψήφια μέλη του το ΤΕΕ, εμένα δεν μου λέει σχεδόν τίποτα αν κάποιος που θα λάβει μέρος στις εκλογές είναι του ίδιου επαγγέλματος και κλάδου με εμένα. Οι ικανότητές του και το ενδιαφέρον του για τα προβλήματα του τόπου έχουν σημασία και αυτό δεν αποδεικνύεται δυστυχώς με την αναφορά και μόνο του επαγγέλματος κάποιου ανθρώπου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Χρήστος Σταϊκούρας 

Τελείωσε το 39ο Γενικό Λύκειο Κυψέλης και αποφοίτησε από τη Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών (κατεύθυνση παραγωγής) του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου το 1996. ......

αναπληρωτής υπουργος οικονομικών ... και Μας Εσωσε...

26% απο το πρωτο ευρω... μηπως το ΤΕΕ πρεπει να τους χτισει και ανδριάντα... 

τα παιδιά του κομματικού σωλήνα ... 

 

φυσικά ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι και εγω πρόεδρος, ιδρυτής διευθύνον σύμβουλος και τεχνικός διευθυντής της ... εταιριας ( μην κανω διαφήμιση ) πληρωσα 10.000 φορο και μισες ασφαλικστες εισφορες ... καταφερα και εζησα με 300 ευρω το μηνα και κανενα κομμα δεν με δέχτηκε για υποψήφιο και εχω σκασει... 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το Βασιλάρα το Λεβέντη ξέχασαν αλλά σε όποιους είναι εκτός συστήματος υποστήριξη απο το ΤΕΕ μηδέν.

(+1) κι από μένα

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικά ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι και εγω πρόεδρος, ιδρυτής διευθύνον σύμβουλος και τεχνικός διευθυντής της ... εταιριας ( μην κανω διαφήμιση ) πληρωσα 10.000 φορο και μισες ασφαλικστες εισφορες ... καταφερα και εζησα με 300 ευρω το μηνα και κανενα κομμα δεν με δέχτηκε για υποψήφιο και εχω σκασει... 

Εγώ πάντως σε ψήφισα (+1)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για το  1   συμφωνώ

1. Θα καταργήσει άμεσα και αναδρομικά τις αυξήσεις εισφορών? (το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ λέει απλά για "αναστολή της υποχρεωτικής αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας"), θα κάνει αποδεκτά τα αιτήματα των μηχανικών για μείωση εισφορών, μη υποχρέωση καταβολής εισφορών κάτω από ένα όριο εισοδήματος και για ταμείο ανεργίας (για τα οποία δεν αναφέρει κάτι στο πρόγραμμα του) και επιστροφή των κλεμμένων του PSI από τα Ταμεία? Θα επανέλθει το αυτοδιοίκητο και η αυτονομία του Ταμείου και θα παυθούν όσοι υλοποίησαν τις καταστροφικές πολιτικές σε αυτό?

 

αλλά  για το 5 ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ  πάλι θα πληρώνουμε προς τρίτους???.....Θα επαναφέρει το επίδομα του 6%ο το οποίο συνεχίζεται να παρακρατάται από τους εργολάβους δημοσίων έργων στους μηχανικούς του δημοσίου?

Το λέει κάπου και στο πρόγραμμα του ότι οι εργολάβοι θα πληρώνουν ποσοστό υπέρ ΕΙΔΙΚΟΥ ταμείου αλληλοβοήθειας ο σύριζα

 

μα καλά είαμστε και επιστήμονες  ΠΟΤΕ θα καταλάβουμε ότι αυτό είναι έμμεσος φόρος που οεργολάβος τον ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ πριν δώσει προσφορά

 

δλδ κάνει το έργο κόστος  100 ευρώ  βάζει και κέρδος 50 ο εργολάβος δίνει  150 ευρώ....

 

θεωρεί κανείς ότι στο ίδιο έργο αν του ζητήσεις  και 10 ευρώ παράβολο δνε θα πεί   100+10 = 110  και κέρδος   55 ευρώ   ΣΥΝΟΛΟ    165 ευρω?

 

αυτά τα 15 ευρώ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ποιος θα τα πληρώσει?  ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.....δλδ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ για να βολευτεί ΠΑΛΙ μια ομάδα.........

 

 

 

αν γλυτώσουμε  σε  30 χρόναι με τέτοιες νοοτροπίες πάλι σε μνημόνια θα είμαστε

 

 

υγ  η πλάκα είναι ότι στο γκάλοπ δίπλα στη σελίδα ο συριζα έχει 42% χωρίς να έχουμε τις απαντήσεις και δευτερος ο ανταρσυα με 24%

 

υγ 2  για το τσμεδε ΜΟΝΟ απο εισφορές μας λογικές.....ούτε με ποσοστά από άδειες και αμοιβές μας και ουτε από εργολάβους.....στο τέλος θα φτιάξουμε ΝΕΟ  ΟΓΑ αντί σοβαρό ταμείο......παντού πλήρωνες ΥΠΕΡ ΟΓΑ....και τους έβριζαν όλοι.......εγώ δεν γουστάρω να μας βρίζουν.....ΔΙΚΑΙΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ οχι  ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

RESPECT.....

Θεός.....

καλά αυτό με το άλογο έγραψε.....μου θύμισε κάτι ελληνικές ταινίες που ο μεγαλοκτηματίας τρέχει στα χωράφια και αρπάζει χωριατοπούλες :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Χαχ... τον θυμαμαι λιγο στο δπθ, μπηκαμε το 01 κ εκατσε κανα μηνα μεχρι να βγει η μεταγραφη του για πατρα.... τι να πω... δεν εχω λογια  :mrgreen:

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.