Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδοση χρήσιμων όρων στην Γερμανική


chrest75

Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτό (αλλά το έχω διασταυρώσει κι αλλού) είναι η διαμορφωμένη ακμή για εύκολη συναρμογή (αρσενικό - θυληκό). Ο όρος που έχει καθιερωθεί είναι ''ραμποτέ''.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Rabbet: εντομή, ξυλαρμογή, rabbet joint: ραμποτάρισμα

 

Επίσης rebate σημαίνει και εσοχή.

 

@Aστοιχείωτη σε αυτές τις περιπτώσεις, δίνε όλη τη φράση ή την παράγραφο (τουλάχιστον στα αγγλικά, εγώ γερμανικά δεν ξέρω), θα βοηθήσει περισσότερο να πάρεις μια σχετικά ακριβή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η κορασίδα σας ευχαριστεί πολύ. πήρα έγκριση από το αφεντικό για να κάνω εγγραφή και να ρωτάω στην συγκεκριμένη αγορά αλλά δεν θα μου δώσει ποτέ έγκριση να δίνω υλικό περισσότερο από μια λέξη. Αν και μπορώ να πω ότι με καλύψατε πλήρως και ευχαριστώ καθώς έχω τουλάχιστον 24 σειρές με προϊόντα με την συγκεκριμένη περιγραφή και καμιά δεκαριά φυλλάδια προϊόντων... σε λιγάκι θα πάρω τις στέγες!!! χίλια ευχαριστώ!

 

Καλημέρα σε όλους και ελπίζω εσείς τουλάχιστον εκεί να βλέπετε και λιγο ήλιο. λοιπόν ερώτηση ξανά. μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο θριγκό ή χρησιμοποιείται μόνο για παλαιά κτίρια. Το κείμενο αναφέρεται σε στέγη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο θριγκό ή χρησιμοποιείται μόνο για παλαιά κτίρια. Το κείμενο αναφέρεται σε στέγη.

Ο όρος "θριγκός" σημαίνει "γείσο" (αγγλιστί "entablature"). Είχα πάρα πολλά χρόνια να το ακούσω. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται ακόμα, ή αν χρησιμοποιείται μόνο για παλιά κτίρια. Κάποιος Αρχιτέκτονας να βοηθήσει?

 

------------------------------

edit: Επίσης, (αν δεν κάνω λάθος, με κάθε επιφύλαξη) ο όρος "θριγκός" χρησιμοποιούταν σε αρχαιότητες για το κάτω κομμάτι του αετώματος-μετώπη, το οποίο στηρίζει ένας κίονας. Και πάλι κάποιος Αρχιτέκτονας για επιβεβαίωση ή διόρθωση?

Link to comment
Share on other sites

Το επιστύλιο, τα τρίγλυφα και οι μετόπες ή η ζωφόρος και το γείσο αποτελούν το θριγκό.

http://users.thess.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/arx.arxit.ionikos.htm

 

αυτά χωρίς να ανοίξω τον Μπούρα

 

υγ μόνο για ναούς ή παρόμοια αρχιεκτονική

------

πες μας καλύτερα το γενικό νόημα για να σου πούμε τη σωστή αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το κατώτερο μέρος της οροφής της στέγης. όπου η βάση του υλικού της ενώνεται με τους αποστάτες και τις δοκούς στήριξης και στην ουσία επιβαρύνονται κατά την στήριξη. δεν ξέρω αν τα καταφέρνω στην περιγραφή το αρχικό κείμενο είναι στα γερμανικά και ακόμα κι αυτό δεν είναι και κείμενο του Νιτσε! Αυτό όμως ας πούμε ότι μπορώ να το αποδώσω περιγραφικά καθώς έχω χώρο στο συγκεκριμένο σημείο και δεν είμαι τόσο πιεσμένη για μια μονολεκτική περιγραφή. Εκεί που κολλώνω σήμερα είναι η μετάφραση ενός αγγλικού όρου. Span moments. Προκειται για ροπή αλλά τι είδους... δεν μπορώ να το βρω! Το παρατσούκλι που επέλεξα δεν είναι τυχαίο...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κολλώνω σήμερα είναι η μετάφραση ενός αγγλικού όρου. Span moments. Προκειται για ροπή αλλά τι είδους... δεν μπορώ να το βρω!

Span είναι το "άνοιγμα" μιας δοκού μεταξύ των στηρίξεων (υποστυλώματα-τοιχεία), άρα span moment είναι η ροπή ανοίγματος.

Link to comment
Share on other sites

επίσης αγαπητή Aστοιχείωτη αυτό το θέμα είναι για γερμανικούς όρους. Για αγγλικούς, το σωστό θέμα είναι αυτό: Απόδοση χρήσιμων όρων στην Αγγλική

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Το δύσκολο της ημέρας.. διαδικασία κατά την γεωτεχνική εξέταση με δοκιμαστικές πασσαλοεμπήξεις και μου περιγράφει την επαλήθευση του μεγέθους παραμόρφωσης με... μέθοδο(;!) elastisch-plastisch... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.