Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

Όσοι εντάχθηκαν στο νέο καθεστώς ΦΠΑ λόγω μειωμένου τζίρου, προσκομίσατε την τελευταία περιοδική (Δ' Τριμήνου 2014) στην ΔΟΥ σας;

Σε ορισμένους από εμάς μας είχαν ζητήσει σχετική υπεύθυνη δήλωση. Είναι σκόπιμο να τους τη πάμε ή να τους γράψουμε;

 

Και κάτι ακόμα, στο αποδεικτικό που πήρατε από την ΔΟΥ γράφει "ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΕΠΙΧ. 01/01/2015"; (Έχει να κάνει με το υπόδειγμα που είχαν αναρτήσει στη ΔΟΥ και το οποίο καλόπιστα αντιγράψαμε - σε άλλες είχε 31/12/14 σε άλλες 01/01/15).

 

Γιατί αν το γράφει, πιθανόν να πρέπει να υποβάλλουμε (μηδενική) περιοδική για ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ στο 2015 και μάλιστα με καταληκτική ημερομηνία υποβολής αύριο:

post-96706-0-40700800-1424979377_thumb.png

 

Θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για bug..

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από καμιά διάταξη νόμου ή καμιά παράγραφο εγκυκλίου δεν προβλέπεται προσκόμιση περιοδικής δηλώσεως ΦΠΑ , του Δ τριμήνου 2014 , επί μετατάξεως από το κανονικό καθεστώς ΦΠΑ στο απαλλασσόμενο των μικρών επιχειρήσεων. Αν κάποιος το ζήτησε είναι ένας ανόητος γιατί η καταληκτική ημερομηνία υποβολής της περιοδικής αυτής δηλώσεως ΦΠΑ , ήταν μεταγενέστερη της ημερομηνίας εντός της οποίας μπορούσε κάποιος να ενταχθεί στο καθεστώς των απαλλασσομένων του ΦΠΑ μικρών επιχειρήσεων.

 

Η ημερομηνία μεταβολής πάλι γίνεται με αρχή την αρχή της διαχειριστικής περιόδου-φορολογικού έτους ήτοι την 01-01-2015 και ισχύει έως την 31-12-2015 τουλάχιστον , παρατεινόμενη αυτόματα και  για το επόμενο έτος , εκτός και αν υπάρχουν λόγοι που να διακόψουν την παραμονή στο καθεστώς αυτό πρόωρα (λογοι εκ του νόμου )

 

Επομένως δήλωση περιοδική ΦΠΑ για μια μέρα είναι αδιανόητο να υποβληθεί στην περίπτωση αυτή.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος το ζήτησε είναι ένας ανόητος...

 

Αντίστοιχο σχόλιο είχες κάνει και στο άλλο σχετικό θέμα, αν θυμάμαι καλά :)

 

 

Επομένως δήλωση περιοδική ΦΠΑ για μια μέρα είναι αδιανόητο να υποβληθεί στην περίπτωση αυτή.

 

Πάντως το "σύστημα" μου ανοίγει κανονικά την προσυμπληρωμένη Φ2 - δεν αποκλείεται να τη στείλει κιόλας αν πατήσω υποβολή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι,

Αυτό το φορολογικό ημερολόγιο που έβαλε ο συνάδελφος Meremeti που βρίσκεται; 

Είναι κάτι επίσημο;

----

ΑΚΥΡΟ το βρήκα! 

Τελικά όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις! Βέβαια εμπεριέχει τόσες άχρηστες πληροφορίες που πάλι δύσχρηστο είναι!

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι στο σύστημα του gsis.gr -> προσωποποιημένη πληροφόρηση -> φορολογικό ημερολόγιο. Έχει και κάτι κουτάκια αριστερά στα είδη δηλώσεων, ανάλογα με τι υποχρεώσεις θέλεις να δεις..

 

 

Γεια σας. Μπορείτε να δείτε αυτήν την εγκύκλιο: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20243. Διαβάστε το Άρθρο 2. Μήπως τελικά οι ατομικές επιχειρήσεις, κατηγορίας βιβλίων Β', όπως είναι οι πολιτικοί μηχανικοί - ελεύθεροι επαγγελματίες με ακαθάριστο έως 10000 απαλλάσσονται από το να κρατούν βιβλία εσόδων εξόδων ? Το έχει ρωτήσει κανείς στην Εφορεία? Ευχαριστώ!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα, το έχουμε αναφέρει παλιότερα στο σχετικό θέμα των ειδήσεων (#206).

 

Νέο: ΠΟΛ 1007/2015

Όσοι εντάσσονται στη ρύθμιση περί ΦΠΑ δεν υποχρεούνται ούτε στην ενημέρωση των βιβλίων εσόδων-εξόδων

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην ουσία πληρώνεις και χρειάζεσαι λογιστή μόνο για την φορολογία εισοδήματος.....Μία φορά το χρόνο σωστά?

Αν και συνεχίζει να υπάρχει υποχρέωση συγκεντρωτικής πελατών-προμηθευτών νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Απαλλαγή ΦΠΑ όμως σημαίνει: ότι από την μία ότι "δεν εισπράττεις ΦΠΑ προς απόδοση" και γίνεσαι κατά κάποιον τρόπο πιο ανταγωνιστικός αλλά και .... δεν εκπίπτεις τον ΦΠΑ των αγορών σου .... κρίνεις και ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην ουσία πληρώνεις και χρειάζεσαι λογιστή μόνο για την φορολογία εισοδήματος.....Μία φορά το χρόνο σωστά?

Αν και συνεχίζει να υπάρχει υποχρέωση συγκεντρωτικής πελατών-προμηθευτών νομίζω...

 

Και αυτή ετησίως την υποβάλλεις όταν είσαι στο καθεστώς απαλλαγής.

 

Απαλλαγή ΦΠΑ όμως σημαίνει: ότι από την μία ότι "δεν εισπράττεις ΦΠΑ προς απόδοση" και γίνεσαι κατά κάποιον τρόπο πιο ανταγωνιστικός αλλά και .... δεν εκπίπτεις τον ΦΠΑ των αγορών σου .... κρίνεις και ....

 

 

Τουλάχιστον στα έξοδα περνάς πλέον το σύνολο του τιμολογίου, με το ΦΠΑ. Τώρα, αν είναι να κάνεις καμιά μεγάλη αγορά και θες να μην καταβάλλεις ΦΠΑ, πρέπει να βρεις άλλη λύση.

 

 

 

Κάποιος είχε γράψει την ιδέα να αγοράζουμε από εξωτερικό χωρίς ΦΠΑ. Βέβαια θα ήθελα να ξέρω αν θα επιτρέπεται να υπαχθούμε στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές όσο είμαστε σε καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ ή τι γίνεται σε όσους είχαν υπαχθεί παλιότερα και πλέον μπήκαν σε καθεστώς απαλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην ουσία πληρώνεις και χρειάζεσαι λογιστή μόνο για την φορολογία εισοδήματος.....Μία φορά το χρόνο σωστά?

Αν και συνεχίζει να υπάρχει υποχρέωση συγκεντρωτικής πελατών-προμηθευτών νομίζω.

Η συγκεντρωτική πελατών - προμηθευτών είναι απαραίτητη? Εμένα ας πούμε τα έξοδά μου είναι μόνο ενοίκιο, σταθερό τηλέφωνο και κανένα μελάνι εκτυπωτή κ' γραφική ύλη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.