Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

Αν και δεν το εχω κανει ακομη, φαντάζομαι ναι βάζεις 0, αλλιως στην εντολή πληρωμής θα υπολογιστεί και το ΦΠΑ που δεν θα πρεπει να αποδόσεις πελάτης ΣΟΥ στην περιπτωση σου..

 

Σε ευχαριστώ πολύ ίκαρε! Αυτό είναι το λογικότατο, αλλά ας μας ενημερώσει και κάποιος συνάδελφος που το γνωρίζει 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάζω αντί για 23% ΦΠΑ συντελεστή μηδέν 0%. Οπότε αυτομάτως τα ΦΠΑ που υπολογίζει το πρόγραμμα είναι μηδενικά. 

Στην αμοιβή που συμφωνώ με τον πελάτη επίσης βάζω ΦΠΑ 0.

 

Βγαίνει κανονικά η εντολή πληρωμής. Δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά κάποιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ myri! Θα πράττω παρομοίως λοιπόν από τούδε! Και στην απόδειξη γράφουμε "χωρίς ΦΠΑ - απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων" σωστά;  

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω βγάλει μια σφραγιδουλα γιατι τα γράμματα μου ειναι...

Κάποιοι συμπληρώνουν στη φράση που λες "βαση νομού τάδε" αλλα ο λογιστής μου θεώρησε περιττό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω βγάλει μια σφραγιδουλα γιατι τα γράμματα μου ειναι...

 

Πολύ σωστός, μηχανικός γαρ!! (Ομοίως και τα δικά μου!)  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γράφω με το χέρι: "χωρίς ΦΠΑ - απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων" 

 

Σίγουρα η σφραγίδα είναι πιο επίσημη, αλλά δεν μπορώ να τρέχω τώρα και για σφραγίδα και να κουβαλάω μετά 100 πράματα μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε και να τις εκτυπώνετε στο pc από 1.1.15 τις αποδείξεις, ας είναι αθεώρητες, όπως ακριβώς και με τα τιμολόγια. Είναι καρατσεκαρισμένο και το επιβεβαίωσε σε άλλο νήμα και ο Σωτήρης.

 

 

Έχει κανείς νέα σχετικά με ενδοκοινοτικές; Η μέχρι στιγμής πληροφόρησή μου είναι ότι μπορούμε.
 

Κάποιος είχε γράψει την ιδέα να αγοράζουμε από εξωτερικό χωρίς ΦΠΑ. Βέβαια θα ήθελα να ξέρω αν θα επιτρέπεται να υπαχθούμε στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές όσο είμαστε σε καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ ή τι γίνεται σε όσους είχαν υπαχθεί παλιότερα και πλέον μπήκαν σε καθεστώς απαλλαγής.

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γράφω με το χέρι: "χωρίς ΦΠΑ - απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων" 

 

Σίγουρα η σφραγίδα είναι πιο επίσημη, αλλά δεν μπορώ να τρέχω τώρα και για σφραγίδα και να κουβαλάω μετά 100 πράματα μαζί μου.

Θα προτιμούσα το "απαλλαγή από ΦΠΑ βάσει Ν..."

Θυμάστε ποιός νόμος είναι;

Ώπα το βρήκα, είναι το αρ. 251 του Ν. 4281/2014, σωστά;

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά στην εγκύκλιο έγραφε  "χωρίς ΦΠΑ - απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων" .

 

Βέβαια θα μου πεις, στο πόδι ήταν γραμμένη .... συμφωνώ!  :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια απορία, γιατί μου φαίνεται οτι ο λογιστής μου μάλλον έχει κάνει μεγάλη γκάφα.

 

Έχω απαλλαγή ΦΠΑ λόγω μικρού τζίρου, μετά από προτροπή του λογιστή μου που με συμβούλεψε να το κάνω.

 

Αναλαμβάνω έργο δημοσιο ενός τοπικού ΟΤΑ, αξίας π.χ. 10.000 €+ΦΠΑ =12,300 €.

 

Το έργο απαιτεί υλικά και εργατικά π.χ. 8.000 €+ΦΠΑ=9.840 € το οποίο ΦΠΑ όπως είναι λογικό δεν μπορώ να αποφύγω να το πληρώσω, ειδικά για τα υλικά.

 

Έρχεται η ώρα να κόψω τιμολόγιο προς τον Δήμο. Το ερώτημα είναι τι θα γράφει αυτό το τιμολόγιο.

 

1η περίπτωση

Να γράφει 10.000 + ΦΠΑ 23% = 12.300 Νομίζω οτι κατι τετοιο δεν μπορει να συμβαινει καθως εχω απαλλαγη φπα. Ακομα ομως και αν το εκοβα ετσι, το φπα που εισεπτραττα θα επρεπε να το ξανααποδωαω αυτουσιο, χωρις να συμψηφιστει με τα εξοδα μου.

 

2η περιπτωση

Να γραφει 10.000 + ΦΠΑ 0% =10.000. Μου ακουγεται λογικο αλλα και καταστροφικο ταυτοχρονα, οπως φαινεται και απο το νουμερα που παραθετω.

 

3η περιπτωση

Να γραφει 12.300 + ΦΠΑ 0% = 12.300. Μου ακουγεται δικαιο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμο.

 

Επισης, στις πςειπτωσεις 2 και 3 νομιζω οτι ο Δημος θα ξεβολευτει απο τα συνηθισμενα και μπορει να μπλοκαρει.

 

 

Καμια βοηθεια συναδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.