Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επίλυση πασσαλοσανίδας (Εδαφομηχανική 2)


 
thanasis1994

Recommended Posts

Λόγω εξεταστικής και επειδή είδα ένα παλιό θέμα θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να επιλυθεί,έχω βρει κάποιους τρόπους που νομίζω ότι μπορεί να λυθεί αλλά θέλω και την βοήθεια ενός ποιο έμπειρου.

Πασσαλοσανίδα αντιστηρίζει ψαθυρό έδαφος με φ=28 μοίρες και γ=1,8 t/m^3.Να υπολογιστεί μέχρι ποιο βάθος πρέπει να εμπηχθεί η πασσαλοσανίδα μέσα στο έδαφος ώστε να εξασφαλίζεται η ισορροπία της.

Σίγουρα μας δίνει το φ για να βρούμε το Ka και το Kp επειδή λέει πως είναι ψαθυρό το έδαφος το c=0 η κάνω λάθος;

Το μάθημα το έδωσα και το πέρασα  όμως η παρούσα άσκηση με δυσκολεύει. Να ξεκαθαρίσω δεν την είχα να την επιλύσω είναι του προηγούμενου έτους επειδή τα θέματα αλλάζουν κάθε φορά απλά θα ήθελα να μάθω πως λύνεται ίσως η λύση να είναι μπροστά στα μάτια μου αλλά να μην την βλέπω..! Κάθε παρατήρηση αποδεκτή και ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις ενος πιο εμπειρου?

 

Μηχανικοι ειμαστε, πρεπε να μιλαμε σωστα ελληνικα.

 

Ψαθυρο=μη συνεκτικο->c= 0

 

 

θα κανεις διαγραμμα Κa(ολο δεξια) και Kp(κατω αριστερα) θεωρωντας υποθετικο σημειο μηδενισμου των ροπων μεσα στο εδαφος.

περνεις ισορροπια σε αυτο το σημειο και προκυπτει η ακριβης αποσταση του.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το συνημμένο, ίσως βοηθηθείς.

πασσαλοσανιδα.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.