Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή Κέντρου Φύλλου Χάρτη Hatt (παλαιό Ελληνικό) - Τυπολόγιο


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την άμεση και πλήρη απάντηση σου.

 

Στα 1 και 2 συμφωνούμε, έχω πει τα ίδια παραπάνω με άλλα λόγια. Το 2 είναι η λύση που θέλω να αποφύγω, αλλά θα εφαρμόσω, αν δεν βρω κάτι καλύτερο...

 

Στο 3, σκέφτηκα μια παρόμοια προσέγγιση με γραφικό τρόπο, καθώς θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να μετράω με GPS σε σύστημα HATT, αλλά πως στο καλό θα μετατρέψω ένα διάνυσμα από το ένα σύστημα στο άλλο??? Έχω ένα μόνο κοινό τριγωνομετρικό και στα 3 συστήματα. Είναι βέβαια σε απόσταση 4 χιλ. από την περιοχή εργασίας μου αλλά αυτό θα το αξιολογήσω μετά που θα βρω τον τρόπο λύσης του προβλήματος μου.  

 

Αν θες, μπορώ να σου στείλω μία προσέγγιση σε ΠΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα!! Σε εμένα, επειδή τα ανέβασα ο ίδιος βγαίνει στα downloads στα τοπογραφικά kai.. λεζάντα με κόκκινα γράμματα "Πιθανόν να χρειάζεται συναίνεση απο τον συγγραφέα", επειδή γράφω Πίνακες Ρίζου.   

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Αρχικά να ευχαριστήσω το συνάδελφο nbr για του πίνακες του Ρίζου. Όποιος συνάδελφος ενδιαφέρεται, ας με επικοινωνήσει με pm να τους στείλω.

 

Στο θέμα μας, ούτε οι παραπάνω πίνακες δείχνουν να βοηθούν την περίπτωση μου, καθώς εγώ θέλω (μάλλον) μεταφορά από το παλιό bessel στο νέο, όχι από μικρό σε μεγάλο ΦΧ.

Link to comment
Share on other sites

Οι πίνακες δουλεύουν και από μικρό σε "γειτονικό ή διπλανό" μικρό! Εσύ θέλεις δύο (minimum)  κοινά σημεία στα δύο συστήματα με γνωστές και στα δύο συστήματα συν/νες (μέθοδος Helmert- Κοοrdinatentransformation). Αυτό γίνεται εύκολα μόνο σε περιοχές όπου η Τ.Υ. έβαζε στο δίκτυο της Τρ. σημεία της ΓΥΣ (σε όποια περιοχή υπήρχαν το έκανε. Μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για τις χρονιές από 1932 -1960 περίπου) που τα έδινε όμως δικές της τιμές. Διαφορετικά ...μεγάλος κόπος. Αποτυπώνεις όλη την πλάκα (από δρόμο σε δρόμο) και τις  απέναντι γραμμές των δρόμων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.