Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολιτικος Μηχανικος ΤΕ...αξιζει??


Recommended Posts

Το παρών  ξεκλειδώνει

Ευχαριστώ  αρχικά  τους συναδέλφους  για τα αρχικά τους σχόλια και απόψεις που δεν ξέφυγαν από το θέμα (όσο γίνεται)

και έδειξαν οτι μπορούμε να απαντήσουμε ακόμα και σε ένα τέτοιο ερώτημα (προσωπικά όταν τοδα το θεωρούσα ΔΕΔΟΜΕΝΟ) χωρίς το θέμα να ξεφύγει σε διαμάχες οι οποίες έχουν γίνει πολλές φορές σε αυτό το ΦΟΡΟΥΜ και δεν έχουν οδηγήσει ΠΟΥΘΕΝΑ

Όποιος η μοναδική του ασχολία είναι να ΠΡΟΚΑΛΕΙ θα έχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν σου φτάνουν τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής σου μπορείς να δώσεις κατατακτήριες και να περάσεις και εσύ πολιτικός μηχανικός.

Εάν είσαι ικανός να ανταπεξέρθεις στα εξεταζόμενα μαθήματα τότε θα μπορείς και να αποφοιτήσεις.

 

Επειδή διαβλέπω κάποια δόση άγνοιας πρέπει να σημειώσουμε κάποια πράγματα:

 

Συμμετείχα σε πανελλαδικές εξετάσεις τις οποίες διοργάνωσε κι αξιολόγησε το ελληνικό κράτος. Είναι οι ίδιες πανελλαδικές εξετάσεις στις οποίες μετέχουν οι γιατροί, οι γυμναστές, οι υπόλοιποι μηχανικοί, μηχανολόγοι, δικηγόροι, δικαστές, αρχαιολόγοι, ιστορικοί, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί κ.ο.κ.

Πέτυχα σε μία σχολή την οποία ίδρυσε, οργανώνει και επιβλέπει η ελληνική Πολιτεία, και η οποία εντάσσεται στα ΑΤΕΙ, δηλαδή στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της πολιτείας μας.

Αξιολογήθηκα ως ικανός Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός (εφαρμογή της μηχανικής σε ιδιωτικές και δημόσιες κατασκευές και έργα) από 30 διαφορετικούς καθηγητές επιστημονικής και τεχνολογικής κατάρτισης, σε περισσότερα απο 100 πεδία (θεωρητικά κι εργαστηριακά, επιστημονικά και τεχνολογικά), τους οποίους αξιολογεί ως επαρκείς, διορίζει κι επιβλέπει το ελληνικό κράτος.

 

Αυτή η σχολή στερείται σαφούς νομικού πλαισίου επαγγελματικών δικαιωμάτων για λόγους τους οποίους δεν γνωρίζει κανείς ως τώρα, και μήτε μπορεί να στοιχειοθετήσει έστω και επιδερμικά.

Κι αντί να πέσει όλος ο εκπαιδευτικός κι επαγγελματικός κόσμος, σύσσωμος, επάνω στο θέμα και να μελετήσει γιατί συμβαίνει αυτό το παράδοξο (ως και ανομία) προσπαθώντας να εξυγιάνει την πολιτεία στην οποία ζει, κάποιος έχει το "θράσος" να ρωτά αν θέλω να μπω με κατατακτήριες σε άλλη σχολή, ώστε να εφαρμόσω τα αυτονόητα για τα οποία έχω ήδη κριθεί κι αξιολογηθεί...

 

Επιτέλους, πρέπει να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τα αυτονόητα, μπας κι ασχοληθούμε με την επιστήμη ή την τεχνολογία στην οποία έχουμε ειδικευτεί. Αρκεί να μας δοθεί η δυνατότητα την οποία δικαιούμαστε σε μία ευνομούμενη και ελεύθερη πολιτεία.

 

 

Να μένουμε ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να μένουμε ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

 

 

 

Ρωτά ο άνθρωπος αν αξίζει να συνεχίσει τις σπουδές του ως Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. και αναλύουμε το πώς και το γιατί η συγκεκριμένη σχολή συναντά υπονόμευση από διάφορους αδαείς, αλλά και 'βολική' αδιαφορία από διάφορους άλλους οι οποίοι βλέπουν την επιστήμη ως "πίτα που μικραίνει", με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση απόφοιτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης του τμήματος.

 

Πόσο πιο εντός θέματος μπορεί να είναι κάποιος;

 

 

 

Έχει αναφερθεί και αναλυθεί στις προηγούμενες  απαντήσεις που δεν έγινε ΚΑΜΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ

Δεν προσθέτεις κάτι ΝΕΟ στο θέμα απλά το ανοίγεις συνέχεια

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας.

Νέος στην σελίδα και νέος στο επάγγελμα.

θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με καποια ζητηματα που αντιμετωπιζω οσο εγω αλλα και αλλοι συναδελφοι που τελειωσαν τωρα τις σπουδες τους.

Ειμαι Πολιτικος Μηχανικος Τ.Ε απο το ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.

Θα ηθελα να μου πειτε τωρα που τελειωσα ποια πρεπει να ειναι η διαδιασια στο να γραφτω στις υπξρεσιας οπως ΕΕΤΕΜ Η ΤΕΕ και τι αλλο χρειαζεται ειτε να ειμαι σε εναν μηχανικο εργαζομενος η καποια δραστηριοτητα σε δικο μου γραφειο και αμα γινεται αυτο.

Και αν υπαρχει καποιος οδηγος ετσι ωστε να καταλαβω μερικα πραγματα σχετικα με την αποκατασταση μου πανω στο επαγγελμα του μηχανικου.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 16/2/2016 at 1:10 ΜΜ, georgecv said:

Τεχνολόγος

Πολ. Μηχανικός Τ.Ε. εννοείς.
Δεν υπάρχει Τεχνολόγος ούτε σαν επάγγελμα ούτε σαν σπουδές. Δεν υπάρχει τέτοιος ακαδημαϊκός τίτλος.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πιστεύεις ότι έχει νόημα να υπάρχει διένεξη για το όνομα? ή για την ουσία?.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, georgecv said:

Ειλικρινά πιστεύεις ότι έχει νόημα να υπάρχει διένεξη για το όνομα? ή για την ουσία?.

Aγαπητέ συνάδελφε όταν βλέπω ότι υπάρχει άγνοια επί του θέματος (π.χ. τίτλος Τεχνολόγος) το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τοποθετηθώ και να υποδείξω βάση της κείμενης νομοθεσίας ότι ΔΕΝ υπάρχει τέτοιος ακαδημαϊκός τίτλος. Δεν έχω καμία διάθεση για διένεξη όταν παρατηρώ άγνοια.

Τώρα για την ουσία, εφόσον ρώτησες και αν κατάλαβα καλά θα εννοείς τον τίτλο

Παράθεση

Πολιτικος Μηχανικος ΤΕ...αξιζει??

θα μπορούσα να πω, ότι οι σπουδές είναι προπτυχιακού επιπέδου συνολικής διάρκειας 4 ετών που ο υποψήφιος έχει τις βάσεις να ασχοληθεί με την επιστήμη του πολ. μηχανικού. Εαν επιθυμεί βάθος σε γνώσεις του προτείνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή και στην Ελλάδα για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νομοι που λένε τι εστί Τ.Ε και ποιος ήταν ο τεχνολόγος...

Μπορεί να γίνει τεράστια κουβέντα πάνω στο θεμα αλλα δεν αξίζει . Οπως είπαμε υπάρχουν νόμοι.

Ελπίζουμε σαν ευρωπαική χώρα να μπούμε καποια στιγμή στο πνεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.