Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση τοιχίων αντιστήριξης πρανών


 
anavatis

Recommended Posts

Το ίδιο καταλαβαίνω. Έχεις δικαίωμα επιλογής κανονιστικού πλαισίου. Όχι όμως και συνδυασμό διατάξεων ανάμεσα σε ΕC και ΕΑΚ.

4. Ο κύριος του έργου οφείλει να επιλέγει το πλαίσιο 

των κανονιστικών κειμένων του σχεδιασμού και της 

μελέτης της φέρουσας κατασκευής του έργου, μεταξύ 

των ακολούθων δύο περιπτώσεων: 

α΄) Των προϋπαρχόντων κανονιστικών κειμένων δόμη−

σης του Παραρτήματος 3 της παρούσας. 

β΄) Των Ευρωκωδίκων σε συνδυασμό με τα Εθνικά τους 

Προσαρτήματα, που περιλαμβάνονται στα Παραρτήματα 

1 και 2 της παρούσας. 

5. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αναφέρεται ρητά 

στη μελέτη το χρησιμοποιούμενο κανονιστικό πλαίσιο.

6. Ο σχεδιασμός του έργου διέπεται αποκλειστικά 

από  τις  διατάξεις  του  ενός  και  μόνον  επιλεγέντος 

κανονιστικού πλαισίου. Δεν επιτρέπεται η επιλεκτική 

χρησιμοποίηση διατάξεων προερχομένων από το μή 

επιλεγέν πλαίσιο.

 


 

αποσπασμα παραρτ. 3.jpg

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εξαιρεσεις που ισχυουν (απο τους EC ) αφορουν μονο οικοδομικα εργα απο σκυροδεμα.Π.χ ενα τεχνικο εργο (π.χ μια γεφυρα ) οχι οικοδομικο απαιτει EC.

 

Βλεπε και ΥΑ:ΔΙΠΑΔ /οικ/674 (ΦΕΚΒ2692/31-12-08) σε συνδυασμο με το παραρτημα 3 &11της ΦΕΚΒ 1457/2014 αποφασης

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Για κατασκευή τοιχείου αντιστήριξης σε όριο οικοπέδου (καταντι) με δρόμο δεν υπάρχει θέμα στο ότι το πέδιλο (αν γίνει αναποδο Τ ή L) θα πρέπει να μπει κάτω από το δρόμο? Δεν εννοώ κατασκευαστικά, αλλά αν επιτρέπεται.  

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, κάνω παράθεση του παραπάνω διότι έχω μια αντίστοιχη περίπτωση. Ρωτώ λοιπόν: τι γίνεται με την κατασκευή αντιστήριξης στα όρια οικοπέδου ; Υπάρχει κανονιστικό πλαίσιο πάνω σε αυτό ; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου , έπρεπε να γίνω πιο σαφής , όντως. Το θέμα είναι ότι δε βλέπω να υπάρχει άλλη λύση απ´το να μπει στο όμορο οικόπεδο το πέδιλο. Το ερώτημα λοιπόν είναι τι προβλήματα μπορεί αυτό να δημιουργήσει ...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν επιτρέπεται. Είναι καταπάτηση ξένης ιδιοκτησίας. Αν θυμάσαι και βάσει κανονισμού πέδιλα υποστυλωμάτων τοιχίων κλπ δεν επιτρέπεται να εισέρχονται σε όμορα οικόπεδα και στην περίπτωση αυτή κατακευάζονται έκκεντρα. Γιατί λοιπόν δεν μπορείς να κατασκευάσεις τοίχο  με το θεμέλιό του να βρίσκεται εντός της δικής σου ιδιοκτησίας;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκέφτομαι το εξής : η αντιστήριξη πρέπει να γίνει. Εγώ έχω την κατοικία μου κολλημένη στα όρια με το γειτονικό οικόπεδο. Και βρίσκομαι δυο μέτρα χαμηλότερα. Ο τοίχος πρέπει να γίνει στο δικό του οικόπεδο γιατί υπάρχει το σπίτι λοιπόν. Εγώ για την ώρα υποθέτω ότι κάνω την κατασκευή για λογαριασμό του. Διότι μέχρι τώρα ως αντιστήριξη λειτουργούσε η παλιά πέτρινη δομή , η οποια όμως λόγω υγρασίας κλπ έχει φθαρεί πολύ. 

Αρα , μπαίνοντας σε αυτή τη λογική , είμαι τελείως εκτός τόπου κ χρόνου; Δε ξέρω. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

"Εθιμοτυπικά" ο  υψομετρικά παραπάνω κατασκευάζει τον τοίχο για να κρατήσει τα χώματά και ο όριο της ιδιοκτησίας του. Όμως, από την στιγμή που έχεις κτίριο εφαπτόμενο στο όριο, προφανώς δεν μπορείς να φτιάξεις τοίχο στο δικό σου οικόπεδο. Ενδεχομένως θα πρέπει να έρθεις σε συμφωνία με τον γείτονα, με κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό ή επίσημο σε δικηγόρο, να εκδοθεί η οικοδομική άδεια στο όνομά του (αφού στο δικό του ακίνητο θα γίνει ο τοίχος) και να του πληρώσεις και την κατασκευή του τοίχου. Σε κάθε περίπτωση δεν θα ενεργήσεις χωρίς έγγραφες συμφωνίες. Δηλαδή, δεν θα ξεκινήσεις εργασίες κατασκευής τοίχου στο ξένο οικόπεδο. Επιπλέον να κάνεις έρευνα τίτλων μήπως αναφέρεται κάπου κάποια ιδιαίτερη παράγραφος αναφορικά με το που ανήκει ο παλιός τοίχος (συνήθως ανήκε στην υψομετρικά ψηλότερη) ή γενικώς από μισό πάχος στις εκατέρωθεν ιδιοκτησίες

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.