Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταβολή των Αμοιβών Μηχανικών με Χρέωση Λογαριασμού και Internet Banking


Engineer

Recommended Posts

Η φορολογική σου υποχρέωση είναι να εκδόσεις Α.Π.Υ ή Τ.Π.Υ (ανάλογα αν είναι ιδιώτης ή επιτηδευματίας-εταιρίας κλπ) και να έχεις κάνει συμφωνητικό. Ποσό κατάθεσης, ποσό συμφωνητικού και  ποσό ΑΠΥ πρέπει να ταυτίζονται.

Στο φάκελο του γραφείου, κράτα και μια εκτύπωση απο την συναλλαγή να θυμάσαι αν τυχόν χρειαστεί, τι είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβάζω και τα μπερδευω.

Για την αμοιβη μου, για μια τακτοποίηση αυθαιρετου , για μια άδεια .....ο πελάτης δεν μπορει να μου δωσει τα χρηματα της αμοιβής μου στο χερι ή να τα κατάθέσει μεσω γκισε στην ΕΤΕ και θελει μεσω i-banking.

Θα ειμαι οκ, αν μου κανει σε οποιοδήποτε λογαρισμό μου στη ΕΤΕ την κατάθεση των χρημάτων και αιτιολογία ως "αμοιβη μηχανικου";

τον κωδικο πληρωμης θα πρεπει να τον γραψω καπου; θα χρειαστει;

 

Η φορολογική σου υποχρέωση είναι να εκδόσεις Α.Π.Υ ή Τ.Π.Υ (ανάλογα αν είναι ιδιώτης ή επιτηδευματίας-εταιρίας κλπ) και να έχεις κάνει συμφωνητικό. Ποσό κατάθεσης, ποσό συμφωνητικού και  ποσό ΑΠΥ πρέπει να ταυτίζονται.

Στο φάκελο του γραφείου, κράτα και μια εκτύπωση απο την συναλλαγή να θυμάσαι αν τυχόν χρειαστεί, τι είχε γίνει.

 Η καταθεση της αμοιβης για την τακτοποιηση εγινε σε αλλη τραπεζα και οχι στην ΕΤΕ.

Θα εχω προβλημα που δεν εγινε στην Εθνικη; (να κρατησω όπως ειπες τα αρχεια καταθεσης ως αποδεικτικο;  )

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα με βάση και αυτά που αναφέρει το άρθρο 40 του 4495 και σύμφωνα με το οποίο απαιτείται απλά "αντίγραφο απόδειξης παροχής υπηρεσιών ή τιμολόγιο που αφορά την καταβολή της συμφωνηθείσας αμοιβής των μελετητών μηχανικών, καθώς και το ΦΕΜ αυτής."

Επειδή δεν έχω βγάλει άδεια ακόμη με αυτό το νόμο, έχει πάψει να ισχύει οτιδήποτε αφορά την κατάθεση αμοιβών στην ΕΤΕ? 
Να φανταστώ ότι το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ πρέπει να το ενημερώσουμε ωστόσο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις άδειες και τις διαδικασίες έκδοσης ισχύει ότι ίσχυε και πριν τον ν. 4495/2017... (δες εγκύκλιο 1 / 16-11-2017 με ΘΕΜΑ: Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή μεταβατικών διατάξεων του ν.4495/2017)

Οι διαδικασίες έκδοσης αδειών που αναφέρονται στον ν. 4495/2017 αφορούν τις άδειες που θα εκδίδονται ηλεκτρονικά και θα ισχύσουν αφού πρώτα εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ...

Οπότε για τα απαραίτητα δικαιολογητικά για έκδοση άδειας δόμησης κοιτάς ΦΕΚ 251 Β 13-2-2012 Διαδικασία Έντυπης Υποβολής ΑΔΕΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

και για μικρής κλίμακας κοιτάς ΦΕΚ 2605Β/15-10-2013

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Βάση του άρθρ. 50 του 4495/17, όπως τροποποιήθηκε με το αρθ. 30 του 4495/18:

"1. Έως τη λειτουργία των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του Αρθ-33 και την έκδοση της προβλεπόμενης στην παρ.1
του άρθρου αυτού απόφασης, οι διοικητικές πράξεις του Αρθ-29 εκδίδονται με τη διαδικασία που ίσχυε πριν τη
δημοσίευση του παρόντος. Κατ' εξαίρεση για την έκδοση των οικοδομικών αδειών υποβάλλονται τα δικαιολογητικά του
Αρθ-40 του παρόντος".
(Σ.Σ. Η παρ.1 αντικαθίσταται και τίθεται ως αντικατεστάθη με την παρ.1 Αρθ-30 του
Ν-4513/18 ΦΕΚ-9/Α/23-1-18. Είχαν προηγηθεί και σχετικές διευκρινίσεις για την
παρ.1 με την Εγκ-1/17, που εναρμονίζονται νομοθετικά με τη νέα παρ.1)

Εγώ καταλαβαίνω ότι η διαδικασία είναι η ίδια, αλλά τα δικαιολογητικά που απαιτούνται ρυθμίζονται με το άρθρο 40 του 4495. 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απαιτείται κατάθεση στην ΕΤΕ για την αμοιβή ή απόδειξη συναλλαγής? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστώ

Edited by parthenis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.