Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Βάλε οδό στο 3ο tab και φυσικά τα impl και unimpl δες αν είναι lwpolyline (όχι απαραίτητα κλειστές) και να δημιουργούν το topo_prop (να συμπίπτει/συμπίπτουν) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nαι μπαίνεις εκεί που ανεβαίνουν τα αρχεία και κάνεις κλικ στην ΒΟΗΘΕΙΑ 

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ       ΒΟΗΘΕΙΑ

Edited by jojo
προσθηκη link
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, jojo said:

Βάλε οδό στο 3ο tab και φυσικά τα impl και unimpl δες αν είναι lwpolyline (όχι απαραίτητα κλειστές) και να δημιουργούν το topo_prop (να συμπίπτει/συμπίπτουν) 

Στο 3ο tab δεν με αφήνει να γράψω κάτι γιατί δεν έχει περάσει από έλεγχο το dxf.

Από ότι καταλαβαίνω είναι χαζή ερώτηση, αλλά τόσα χρόνια που σχεδιάζω ποτέ δεν το ήξερα αυτό: Τι είναι η lwpolyline, πως σχεδιάζεται και πως ελέγχω ότι όντως είναι lwpolyline;

Θεωρούσα ότι είναι το ίδιο με το polyline:roll:

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα!!! Κάποιες σημειώσεις για όσουν θα προσπαθήσουν στο μέλλον, μην πέσουν πάνω στα ίδια προβλήματα:

1) για να σχεδιάσετε σε lwpolyline, πατάς την εντολή plinetype και επιλέγεις το 1. Στο AutoCAD (το δικό μου τουλάχιστον) είχε default to 2.

2) To dxf πρέπει να είναι του 2004. Δοκίμασα με 2018 και δεν μπορούσε να το διαβάσει. Με 2004 δούλεψε. Για τα ενδιάμεσα δεν ξέρω, αλλά λίγη σημασία έχει.

3)Το μέγιστο μέγεθος αρχείου zip (και μόνο zip) είναι νομίζω 6,1MB. Εγώ για να φτάσω σε αυτό το μέγεθος διέγραψα όλες τις εικόνες από το dxf (απόσπασμα ρυμοτομικού, φωτογραφία ακινήτου, απόσπασμα ορθοφωτογραφίας). Θα στείλω και mail στο Κτηματολόγιο ζητώντας να αυξηθεί το όριο, προκειμένου να είμαστε πιο κατοχυρωμένοι χωρίς να πρέπει να κάνουμε αλχημείες με το οριακό μέγεθος.

4)Τα text πρέπει να είναι single line και όχι multiline text

5) Τα χρώματα δεν έχουν σημασία (προφανώς)

Καλό κουράγιο στο πρώτο ανέβασμα. Μετά όλα θα είναι πιο εύκολα....νομίζω.

jojo είσαι ο βασιλιάς του thread

  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

για την εκδοση του dxf το αναφερει καπου στις οδηγιες, για την εντολη στο autocad θυμαμαι μας το ειχαν πει στην ημεριδα του ΤΕΕ στη Θεσσαλονικη. Εδω ειναι της Αθηνας

https://www.psdatm.gr/index.php/latest-nes/2016-08-10-14-14-36/269-4409-17

το υλικο απο την εκδηλωση της Θεσσαλονικης:

https://polytexnikanea.gr/WP3/?p=50445

Edited by jojo
προσθηκη υλικου εκδηλωσης
Link to comment
Share on other sites

για το dxf λέει στο τεύχος έκδοσης 2004 και μεταγενέστερη αυτής.

Την άλλη εντολή δεν την άκουσα εγώ στην Αθήνα, αλλά μπορεί και να μου ξέφυγε.

Πάντως σημαντικό είναι να μαζέψουμε feedback για να βρούμε τα χουνέρια του υποδοχέα.

Μόλις βέβαια προσπεράσουν οι περισσότεροι τον σκόπελο της ψηφιακής υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα κανω 2000 οποτε προφανως (ή ισως) αντι για προγενεστερη εγραψαν μεταγενεστερη! Φανταζομαι οτι το μετα το καλοκαιρι αφου το δουλεψουμε λιγο, τωρα που δεν εχουμε πολλα συμβολαια, θα γινουν συναντησεις και ημεριδες και θα τεθουν ερωτηματα στον φορεα. Μια ερωτηση που εγω θα του εκανα ειναι η ερευνα που απαιτει στον μηχανικο (συμφωνα με τα προτυπα) σχετικα με

υψος κτισματος/αριθμους οροφων

Επισης για ποιο λογο εχει μελλοντικο κτισμα στο προτυπο (εντος μονο)

Δηλωση ιδιοκτητη (στα εντος μονο)

Δεν αναφερει ζωνες προστασιας κλπ

Για βεβαιωση αρχαιολογιας το ζητα μονο στα εντος σχεδιου

και πολλα αλλα

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ως προς τους όρους δόμησης; Θεωρώ πως είμαστε υποχρεωμένοι να τους αναγράφουμε στο Τοπογραφικό Διάγραμμα (αν και βέβαια δεν υπάρχει σε κάποιο ΦΕΚ αυτό).

Το μελλοντικό κτίσμα το έχουνε γιατί το Τοπογραφικο που ανεβάσανε ήταν και καλά Τοπογραφικό Αδείας. Μπορεί στο μέλλον, να πρέπει και τα Τοπογραφικά που πάνε για Αδεια να τα υποβάλλουμε ηλεκτρονικά.

Δήλωση ιδιοκτήτη, εντόπισα και εγώ προβληματάκι, γιατί πλέον σε αυτό που ανεβαίνει στο σύστημα δεν έχεις την υπογραφή του ιδιοκτήτη περί υπόδειξης ορίων. Σε αρκετές περιπτώσεις  βοηθούσε αυτή η υπογραφή τώρα πλέον δεν μπορεί να μπει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.