Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Τα κατάφερα τελικά  ,στον ΕΡΜΗ φαίνονται 2 πιστοποιητικά ( 1.Αυθεντικοποίηση / Ψηφιακή υπογραφή (Πιστοποιητικό σκληρής αποθήκευσης),

                                                                                                                   2. Κρυπτογράφησης (Πιστοποιητικό σκληρής αποθήκευσης)

,στο φλασάκι επίσης φαίνονται δυο πιστοποιητικά (οριακά κινέζικες όλες οι διαδικασίες )

Και προκύπτουν διάφορα ερωτήματα

1)Στην σελίδα του ΕΡΜΗ πατώντας ``ΠΡΟΒΟΛΗ`` στα δύο πιστοποιητικά  ,τα μπορείς να τα δείς -σώσεις.Σαν μέγεθος ,είναι διαφορετικά από αυτά που υπάρχουν στο φλασάκι.Ειναι λογικό αυτό?

2)Ανέβασα στο ΤΕΕ το ένα ψηφιακό,από το φλασάκι (χρειάζεται και το δεύτερο?)

3)Ο INTERNET EXPLORER για όλη την διαδικασία επέστρεψε σε ΙΕ10.Αν κάνω τώρα αναβάθμιση σε ΙΕ11 θα προκύψει κάποιο πρόβλημα?

4)Για τη διαδικασία χρησιμοποίσα desktop με Windows 7.Για να υπογράψω τώρα σε διαφορετικό υπολογιστή (το laptop μου δηλαδή ,με WINDOWS 10 ) πρέπει να εγκαταστήσω φαντάζομαι και εκεί τoν driver του usb  και  το εργαλείο διαχείρισης ?Χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία?

5)Επίσης κατάφερε κανείς να μπει στην εφαρμογή του κτηματολογίου τώρα τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

με το ενα απο τα 2 υπογραφεις

1 στον ερμη ειναι τα public cert (ειναι αυτα που βλεπει το κοινο) και ειναι αυτα που χρειαζονται για να γινει η συγκριση της ψηφιακης υπογραφης. (να μην το αναλυσω αλλο)

2 Στο ΤΕΕ πρεπει να ανεβασεις αυτο που υπογραφεις, αν δεν εισαι σιγουρος ανεβασε και τα 2 (Το ΤΕΕ παλι δεχεται το public cert για να το συγκρινει με του δικου σου hash οταν υπογραφεις)

3. ουδεν σχολιο

4 με το στικακι υπογραφεις παντου, αρκει να το βλεπει ο πισι

5 μολις μπηκα και οπως θα δεις εχω ανεβασει ηδη αρχεια απο περσι

https://www.dropbox.com/s/q12jkdy4oo95lxi/Screenshot 2018-06-26 10.56.06.png?dl=0

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  πολύ.

Όσο για το ''3.Ουδέν σχόλιο `` ,γελάω λίγο , απλά  είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τον internet explorer και δεν έχω ιδέα ,βασανίστηκα κάπως ,και τρέμω στην ιδέα να χρειαστεί κάτι ακόμα...:mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

σε συνέχεια της εμπέδωσης της διαδικασίας ήθελα να ρωτήσω εδώ μήπως έχει κάποιος μια απάντηση στο πρόβλημα μου.

Ενώ μπορώ να υπογράψω κανονικά ένα αρχείο pdf με το acrobat reader, επειδή δεν μου αρέσει πολύ αισθητικά η υπογραφή, είπα να δοκιμάσω με το jsign.

Το πρόβλημα είναι πως ενώ έχω ακολουθήσει κατά γράμμα τις σχετικές οδηγίες, αυτό αποτυχαίνει διαρκώς. Πιστεύω πως έχει να κάνει με τον timestamp server του ΕΡΜΗ. 

Έχει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

καταρχας πρεπει ομως λεει κ εδω http://www.yap.gov.gr/index.php/aped/timestamping-service.html

να  προσθεσεις OID Policy ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ. τι error σου βγαζει?

Αν το προβλημα σου ειναι αισθητικο κ μονο το acrobat σου δινει πολλες επιλογες αισθητικης (ακομα κ εικονα) αλλα κ αν ακομα δε θες τιποτα απο αυτα μπορεις το πλαισιο της υπογραφης να το κανεις πολυ μικρο

ΔΕΣ ΕΔΩ https://www.dropbox.com/s/rujuhgbcbk3zeog/Screenshot 2018-07-01 15.54.53.png?dl=0

και πες μου

Edited by jojo
προσθηκη εικονας
Link to comment
Share on other sites

Eχω ανεβασει και γω δοκιμαστικο αρχειο στο συστημα και στο τελευταιο βημα και ενω μου λεει αποδεκτο αρχειο στην επιλογη ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ-ΥΠΟΒΟΛΗ  σε πορτοκαλι πλαισιο δε συνεχιζει! δε κανει τιποτα!! Να φανταστω οτι απο 16/7 θα το ανοιξουν αυτο?? η εχει προβλημα το αρχειο μου?

Link to comment
Share on other sites

Στο εγχειρίδιο χρήσης αναφέρεται ότι μαζί με το διανυσματικό αρχείο dxf ανεβάζουμε το pdf αρχιο που περιέχει το hash key του dxf διαγράμματος το είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο. Το hash key του dxf είναι το txt αρχείο που δημιουργείται αν ανοίξουμε το dxf με notepad?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ακολουθώ την διαδικασία όπως υπάρχει στην ΑΠΕΔ, έχω πάει στο ΚΕΠ 2(!) φορές αλλά εξακολουθώ να λαμβάνω μήνυμα από το Ερμής ότι πρέπει να μεταβώ σε ΚΕΠ. Διαβάζω παραπάνω ότι η ταυτοποίηση έγινε άμεσα, εγώ περιμένω μια μέρα. Λίγο βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στο ερώτημα μου, για μελλοντικό troubleshooting συναδέλφου...

Στο ΚΕΠ, ενώ ο υπάλληλος μου εκτύπωσε το αποδεικτικό υποβολής αιτήματος, δεν πάτησε μετά το “Ολοκλήρωση διαδικασίας”. Όντως, μέσα σε δευτερόλεπτα ο Ερμής ήταν ενημερωμένος.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ? Η συμβολαιογράφος εδώ στην περιοχή μου μου είπε (έτσι κατάλαβε από μια εγκύκλιο του συλλόγου τους που ξεφύλλισε) ότι η διαδικασία αυτή με την ψηφιακή υποβολή των τοπογραφικών ισχύει μόνο σε περιοχές που έχει προχωρήσει κτηματολόγιο και υπάρχουν κτηματολογικά γραφεία . Εγώ πάλι διαβάζοντας την απόφαση του υπουργού για την έναρξη της υποβολής από 16/7/2018 κατάλαβα ότι παντού εφαρμόζεται αφού αναφέρει και υποθηκοφυλάκεια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.