Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριοθέτηση ρεμάτων, ποταμών


sor

Recommended Posts

1 τεχνική έκθεση κάνεις.

Δικαίωμα υπογραφής έχουν οι μελετητές με πτυχία κατηγορίας 16 & 13 (τοπογραφικά - υδραυλικά).

Δεν γνωρίζω αν στην περίπτωση που θέλει και περιβαλλοντικά ζητείται και πτυχίο κατ. 27.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(από μεταφορά)

Γεια σας,

ειμαι πολιτικος μηχανικος και μου ζητηθηκε να κανω μια μελετη(προσωρινη οριοθετηση ρεματος) σε ενα γηπεδο 25 στρεμ. με λεκανη <1 κμ2 

θα ηθελα να μου πειτε πια ειναι η διαδικασια εκτος απο τις απαρετητες αποτυπωσεις που χρειαζονται, ενημερώστγε με σχετικα με την υδραυλικη και υδρολογικη μελετη.

Η μελετη θα εκπονηθει στη Καρπαθο (δωδεκαννησα).

 

(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για  ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα.

(2) Χρησιμοποίησε τόνους στο κείμενο που δημοσιεύεις. Κάνε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Σε διαφορετική περίπτωση το μήνυμα θα διαγραφεί χωρίς άλλη προειδοποίηση.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 (ΦΕΚ Β΄ 428/15.02.2017)
Τεχνικές προδιαγραφές σύνταξης του περιεχομένου του φακέλου οριοθέτησης 
κατ' εφαρμογή της παραγράφου 5 του άρθρου 2 του ν. 4258/2014 - Διευκρινίσεις για την
 εφαρμογή της διαδικασίας οριοθέτησης.
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mafiosso:

Συνάδελφε οι υδραυλικές μελέτες δεν είναι κάτι απλό που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε δεν έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Αν νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τις αποτυπώσεις που χρειάζονται, απευθύνσου σε κάποιον μελετητή υδραυλικών έργων για να σου κάνει το υπόλοιπο κομμάτι της μελέτης.

Αυτή είναι η άποψη μου για να μην ταλαιπωρηθείς και πολύ.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@mafiosso τείνω να συμφωνήσω με τον συνάδελφο παραπάνω...από την άλλη για τόσο μικρή λεκάνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ορθολογική μέθοδο για την εκτίμηση της πλυμμηρικής παροχής με εμπειρικούς τύπους βάζοντας έναν ικανό συντελεστή ασφαλείας. Ψάξε στο ιντερνετ, υπάρχει πολλή βιβλιογραφία. Επίσης το ΠΔ του 74 που δίνει τις τεχνικές προδιαγραφές υδρολογικών μελετών (δεν θυμάμαι νούμερο, πάνε χρόνια, αλλά μπορεί να περιλαμβάνεται πλέον στο ΠΔ που σου δίνει παραπάνω ο Dimitris GM)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

γενική ερώτηση;

Μια πόλη...με σχέδιο και κυρωμένες πράξης εφαρμογής..

....δεν νοείται ότι όταν μέσα στον αστικό ιστό της περνάει κάποιο ρέμα - ποτάμι είναι και οριοθετημένο;

Link to comment
Share on other sites

Στις καινούργιες μελέτες είναι υποχρεωτική η οριοθέτηση-διευθέτηση των ρεμάτων για να προχωρήσουν οι μελέτες.

Στις παλιές δεν ξέρω, λογικά θα έπρεπε να είχε διευθετηθεί. Μήπως να ψαχτείς στις αρμόδιες υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα

εχω στα χερια μου μια παλια οκοδομικη αδεια ( του 2005) που ισχυει ακομη μετα τις αλλεπαληλες παρατασεις

Ειναι εκτος σχεδιου , διπλα σε ρεμα. Χωρις οριοθετηση. Οι ιδιοκτητες σκέφτονται να την αναθεωρησουν αφου δεν καλυπτει τις αναγκες τους ( την ειχε εκδωσει ο προηγούμενος ιδιοκτητης) . Υπάρχει καμια περιπτωση να αποφυγουμε την οριοθετηση του ρεματος

υγ. Εαν εβγαζα καινουρια αδεια σημερα το ρεμα ΣΙΓΟΥΡΑ ηθελε οριοθετηση . δεν θα ρωτούσα καν.

υγ2. οταν λεω να αναθεωρησουν , εννοω ριζικη αναθεωρηση . άλλα κτιρια σε άλλες θεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.