Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

 

Επειδή μόλις τώρα μπήκα στο δύσκολο χώρο της εργασίας, ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μια εταιρεία μπορεί να σε δεσμεύσει με κάποιο τρόπο? Υπάρχουν τέτοια συμβόλαια εργασίας στην αγορά που όταν μετά απο μερικούς μήνες δεις πως δε σου αρέσει, να μην μπορείς να παραιτηθείς? 

Και κάτι άλλο. Για να είμαι απόλυτα σωστός με τον εργοδότη μου, αν θέλω να παραιτηθώ πόσο καιρό πριν πιστεύετε ότι θα πρέπει να τον ενημερώσω?

 

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μοιάζουν αφελείς, αλλά δεν έχω καμία άλλη εμπειρία στο επαγγελματικό κομμάτι.

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Σε εταιρεία που δούλευα παλαιότερα ο εργοδότης έγραφε στη σύμβασή μου ότι αν θέλω να φύγω από την εταιρεία πρέπει να τον ενημερώσω γραπτώς τουλάχιστον δύο μήνες πριν την αποχώρηση. Συνήθως δηλ η σύμβαση είναι ορισμένου χρόνου και προβλέπει τέτοιες περιπτώσεις. Αυτά βέβαια παλιά, σήμερα έτσι που έγινε η κατάσταση δε θα μου κάνει εντύπωση να βάλει τα γέλια ο άλλος άμα του πεις τέτοιο πράγμα. Εκεί καταντήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπό ποία έννοια να μη μπορείς να παραιτηθείς? Δηλαδή τί θα πάθεις αν παραιτηθείς?

 

Το πολύ πολύ να μη σε πληρώσουν την αμοιβή της τρέχουσας περιόδου (πχ μήνας).

Βέβαια αν οι πληρωμές αργούν και σου χρωστάνε κάμποσα μηνιάτικα υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Π.χ μηπως μου πουν να υπογραψω μια σύμβαση ενος έτους κ αν παραιτηθω πιο νωρίς να πληρωσω κάποιο πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν αυτα που λες.. Οποτε θελεις σηκώνεσαι και φεύγεις.. Εδω σε απολύσει ο άλλος σε χρόνο dt που κανονικα θα πρεπει προηγούμενος να σε εχει ειδοποιήσει γραπτός καπου 2 μήνες και θα κολλήσεις να φύγεις; Μην τρελαθούμε τωρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο .. αν σε εχει εκπαιδευσει και εχει πληρωσει σεμιναρια μπορει να εχει βαλει και ορους αν θες να φυγεις νωριτερα .. αλλα μιλαμε για ειδικες περιπτωσεις ... μπορει να εχει βαλει και ορους να μην μπορεις να δουλεψεις και σε ανταγωνιστη για ενα διαστημα αν υπαρχουν λογοι εμπιστευτικοτητας ... αλλα συνηθως ολα περιγραφονται στην συμβαση ... βασικα αν δεις οτι βαριεσαι και δεν συντρεχουν τιποτα δεσμευτικοι οροι ζητα αυξηση και θα σε διωξει μονος του...αν σου δωσει την αυξηση κοροιδο εισαι καθεσαι...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

οι συμφωνίες μπορεί να λένε πολλά, το ερώτημα είναι αν όντως μπορεί να διεκδικήσει να πάρει πίσω λεφτά που σου έχει ήδη δώσει? 

νομίζω ότι αυτή η περίπτωση είναι λίγο ακραία.

 

ο πιο πιθανός κίνδυνος είναι όταν η πληρωμή έχει συμφωνηθεί να γίνει στο τέλος του έργου που έχεις αναλάβει, πχ μετά από 6 μήνες να πάρεις όλα τα λεφτά μαζεμένα. 

στην περίπτωση αυτή, αν αποχωρήσεις νωρίτερα χάνεις τα λεφτά σου.

θεωρητικά δικαιούσαι να πάρεις μέρος της αμοιβής, ανάλογα με την έως την έως τότε συνεισφορά σου.

πώς όμως θα το διεκδικήσεις όταν πια θα είσαι εκτός της εταιρείας και δε θα έχεις κάποιο παραδοτέο που να εκκρεμεί και να το έχουν ανάγκη ώστε να πιέσεις να πληρωθείς για να το παραδώσεις?

 

είναι σημαντικό να διασφαλίζουμε τη δουλειά μας μέχρι να εξοφληθούμε, ώστε να έχουμε μοχλό πίεσης για τέτοιες περιπτώσεις

ακριβώς το ίδιο επιδιώκουν και οι εργοδότες, ώστε να μπορούν να σε απολύσουν ανά πάσα στιγμή και γι' αυτό το σκοπό ζητούν να έχουν συνεχή πρόσβαση σ' αυτά που φτιάχνεις.

πχ έχω ακούσει περίπτωση εταιρείας, όπου η δουλειά επιτρέπεται να γίνει μόνο στο δικό τους υπολογιστή, από τον οποίο δε μπορούν ούτε να μπουν, ούτε να βγουν αρχεία με στικάκια, email κλπ. 

 

σχετικά με το θέμα της έγκαιρης ενημέρωσης πριν την αποχώρηση, εξαρτάται από τις σχέσεις που έχεις με τον εργοδότη.

αν η συνεργασία είναι καλή και θες να επιστρέψεις μελλοντικά, κανονικά πρέπει να ενημερώσεις όσο το δυνατόν νωρίτερα. 

και το ιδανικό θα ήταν να υποδείξεις και τον κατάλληλο αντικαταστάτη, ώστε να μη τους αφήσεις και ξεκρέμαστους.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη γι αυτό που θα γράψω...αλλά σε ποιο πλανήτη ζείς?

εδώ κανουν κρα...σκιζουν τα ρουχα τους, πατάνε επι πτωμάτων για μια δουλειά και εσυ μας λες για παραίτηση, γιατι βαρέθηκες γιατί δεν σε αρέσει...?

μαλιστα...

απλα μένω speechless

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη γι αυτό που θα γράψω...αλλά σε ποιο πλανήτη ζείς?

εδώ κανουν κρα...σκιζουν τα ρουχα τους, πατάνε επι πτωμάτων για μια δουλειά και εσυ μας λες για παραίτηση, γιατι βαρέθηκες γιατί δεν σε αρέσει...?

μαλιστα...

απλα μένω speechless

Το οτι η κατάσταση είναι χάλια το ξέρουμε, αυτό δεν σημαίνει ότι θα καθησουμε να μας ***** κιόλας. Πρόσφατα αρνήθηκα δύο θέσεις η μια των 800 κάτι ευρώ και η άλλη των 720€ (καθαρά μισθωτός και στις δύο περιπτώσεις).

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sito
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.