Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανοίγματα σε κοινό όριο κτηρίου πρό του 1955


pierius

Recommended Posts

Κύριοι καλημέρα,

Καταθέτω το εξής ερώτημα και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμον.

Έχω μια ιδιοκτησία εντός παραδοσιακού οικισμού που ελέγχεται από την αρχαιολογία η ιδιοκτησία αυτή είναι ένα παλιό σπίτι προϋφιστάμενο του 1923 που έχει καταρρεύσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια . Υπάρχουν ενδείξεις ότι ήταν διώροφο (σώζεται το ισόγειο και το κλιμακοστάσιο που οδηγεί στον όροφο). Ετοιμάζοντας μια μελέτη ανακατασκευής ανακάλυψα ότι η γειτονική ιδιοκτησία έχει 4 παράθυρα τα οποία βρίσκονται τοποθετημένα στο κοινό μας όριο !!! Εάν εγώ ανακατασκευάσω το διώροφο θα πρέπει να τα κλείσω όλα . Έχω το δικαίωμα ; Ξέρει κάποιος σχετική νομοθεσία. Δεν είμαι σίγουρος για αυτά που εχω βρεί !

 

Έβαλα και μια φωτογραφία

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

post-1923-131887229901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ετσι κι αλλιως ΕΣΥ χτιζεις ΧΩΡΙΣ παραθυρα *αφου εισαι επι του οριου...τωρα το τι θα κανει ο αλλος ταφηνει τα κλεινει εσενα δε σενδιαφερει και δεν ασχλεισαι ως καλος γειτονας...

 

* υαλοτουβλα για πονηριες1...

 

πονηριες2*τουβλα ανεπιχριστα με τις τρυπες προς τα εξω για αερισμο(αυτο ειναι γυναικεια πονηρια..μια πελατισσα μουτολεγε γιατι ηθελε ντε και καλα αερισμο ..και κατα βαση μπορει αφουμπορει και να ισχυρισθει οτι δεν μπορει να επιχρισει στον αρμο..λεμε τωρα..)

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για την πέτρινη οικία τότε νομίζω ότι επειδή είναι παλιά, κατοχυρώνει το δικαίωμα φωτισμού.

Αν μιλάς για την σοβαντισμένη ψάξε την άδειά της. Είναι απίθανο να δείχνει παράθυρα στο όριο και επομένως είναι παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα αλλα δεν λεει καπου με καποια εγκυκλιο οτι στηνουσια ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΝΑ ΧΤΙΣΕΙΣ ΜΕ Δ ωστε να μην κλεισουν τα παραθυρα του γειτονα....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν το λέει

αλλά άμα βγάλεις την άδεια και πας να κτίσεις και έρθει το εξώδικο

περιμένεις 6-10 χρόνια για να βγει η δικαστική απόφαση

όπου δεδικασμένες υποθέσεις έχουν υπερασπιστεί τις "δουλείες φωτισμού"

 

με αυτά τα δεδομένα τι κάνεις;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

@dukie

 

Επιπλέον το υφιστάμενο πέτρινο κτήριο της φωτογραφίας είναι (λογικά) διατηρητέο. Για την προστασία του η αρμόδια υπηρεσία (ΕΠΑΕ, Υπουργείο) έχει το δικαίωμα να απαιτήσει απόσταση (ακόμη και μεγαλύτερη του Δ) ανάλογα με τους τοπικούς όρους δόμησης. ''Ντοντ μες'' με τα διατηρητέα λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

το ότι τέτειες διαφορές λύνονται με δικαστικές αποφάσεις το έχω ακούσει - κάπου μπορεί να το έχω διαβάσει κιόλας αλλά δεν θυμάμαι...

 

εκείνο που δεν έχω κατανοήσει είναι αν ισχύει πάντα - σε κάθε παράθυρο εννοώ;

Ή μήπως αν ο χώρος (στην συγκεκριμένη φωτο πίσω από το πέτρινο τοίχο) έχει και άλλα ανοίγματα τότε μπορεί να δικαιωθεί η επιθυμία σου να οικοδομήσεις πάνω στο όριο αδιαφορόντας για το γείτονα, εφόσον μπορεί να έχει φωτισμό εναλλακτικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.