Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακό τζάκι αερόθερμο


giannist

Recommended Posts

φιλε tsekgr

 

Το σύστημα το έχω σκεφτεί έως εξής.

 

Καλοκαίρι τζάκι και boiler κλειστό.

 

Παροχή ζεστού νερού από τα solar panels με αποθήκευση νερού σε θερμοσίφωνα.

 

Προσοχή όμως δεν μιλάω για ηλιακό θερμοσίφωνα αλλα για Evacuated Tube Solar Water Heating (h*tp://www.riomay.com/about-the-ecotube).

 

Το χειμώνα τώρα.

 

Το νερό από την παροχή θα περνάει από τον τα solar panels θα ανεβαίνει η θερμοκρασία από 15 C στους 34-35 σε μια normal μέρα (στις ποιο ηλιόλουστες μέρες μπορεί να φτάσει και τους 45).

 

Το νερό τώρα από εκεί θα έχει δυο επιλογές η θα

πηγαίνει στο τζάκι το οποιο θα ανεβάζει την θερμοκρασία του νερού στους 70-80 όπου μετά θα πηγαίνει στα σώματα.

 

η άλλη επιλογή είναι εάν το τζάκι είναι κλειστό να πηγαίνει σε ένα combi-boiler (γκαζιού κατά προτίμηση) όπου θα ανεβάζει πάλι την θερμοκρασία και θα κυκλοφορεί στα σώματα.

 

Υπολογίζω ότι με ένα τέτοια σύστημα χοντρικά θα γλυτώνει ένα σπίτι 50-60% τις ενέργειας που χρειάζεται για να ζεστάνει.

 

 

εάν τώρα θες να το κάνουμε τελείως τρελό το project.

 

Αντί για σώματα θα έβαζα υποδαπεδια θέρμανση/ ψύξη.

 

Χειμώνα όπως περιέγραψα ποιο πάνω

 

Kαλοκαίρι τώρα θα χρησιμοποίησα έναν absorbtion chiller (h*tp://www.sciencedaily.com/releases/2008/07/080714151427.htm) συνδεμένο με τα solar panels.

 

Και μετά θα κυκλοφορούσα νερό στους 12-13 βαθμούς σε όλο το σπίτι. Εάν το σύστημα λειτουγούσε 24/7 με καλή μόνωση δεν θα υπήρχε ανάγκη για περαιτέρω ψύξη μέσω air con. Το κόστος ενός τέτοιου chiller στην Αγγλία έχει γύρω στα 7000 euro.

 

Πάλι με έναν γρήγορο υπολογισμό ένα σπίτι 200 m2 θα θέλει το 1/4 τις ενέργειας για να κρατηθεί σε μια σταθερή θερμοκρασία 22-23 βαθμών σε σχέση με κανονικά aircon.

 

Στα 5 χρονια έχω υπολογίσει ότι κανεις απόσβεση τα παραπάνω χρήματα που χρειάζεται ένα τέτοιο σύστημα.

 

Από τον 6 χρόνο γλυτώνεις 50% τον χειμώνα στα τιμολόγια της ΔΕΗ και 75% το καλοκαίρι.

 

Simple maths...

 

PS:

 

φιλε tsekgr υπολόγισε ότι για κάθε κρεβάτι στο σπίτι χρειάζεσαι 1.5m2 solar panel στην ταράτσα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε καινουρια μεζονετα τι αξιζει να βαλεις; Μας ειπαν 1.800ευρω για μαντεμι ή πυροτουβλο απλο. Μετα 3.800 για ενεργειακο, με iso . Υπαρχει ομως και η λυση με καποιον τζακα που περνει το μαντεμενιο με τα 1.800 ευρω και βαζει ενα σολινα και το κανει να ριχνει τον αερα μεσα στο σαλονι ζεστο. Βεβαια, και παλι θα "καιει" τον ζεστο αερα απο το καλοριφερ, απλα θα ριχνει και ζεστο. Και στο ιδιο γινεται να μπει και τζαμι με αλλα 700ευρω παραπανω, οποτε παμε στα 2.500 χωρις επενδυση ΠΑΝΤΑ

ΥΓ Δεν μας αρεσει το τζαμι "οπτικα"

Link to comment
Share on other sites

Εάν πας για ενεργειακό ξεχνα τον τζάκα με τις πατέντες του.

 

Το τζαμι μετά από λίγο καιρό το συνηθίζεις.

 

Το ενεργειακό μέσα σε 3 χρονια σου έχει κάνει απόσβεση σου δίνει 50% μέσω ορο οικονομία στο ξύλο.

 

Αλλα ένα τέτοιο τζάκι θα πρέπει να το ανάβεις κάθε μέρα στις κρύες μέρες.

 

Aμα είναι να το ανάβεις μια στο τόσο βάλε το απλό.

 

Πάντως εάν θες την συμβουλή μου μείνε μακρυά από παντένες

 

Εάν γίνει η παραμικρή κακοτεχνία όλη η καπνα θα σου έρχεται μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,θα ηθελα να με συμβουλεψετε στο θεμα της θερμανσης ενος εξοχικου 60τ.μ.τι ειναι καλυτερο να βαλω καλοριφερ η ενεργειακο τζακι.και αν βαλω το ενεργειακο που σκεφτομαι θα ειναι επαρκη η θερμανση να πηγαινει δηλ και στα 2 υπνοδωματια...ποσο θα μου κοστισει ενα τετειο τζακι και τι συμφερει τελικα..ευχαριστω πολυ εκ το προτερως!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις ενα ενεργειακο τζακι σε ενα δωματιο,θα ειναι σαν να εχεις ενα μεγαλο fan coil σε ενα δωματιο..ειναι ενιαιοι οι χωροι,ωστε να μπορει να κατευθυνθει ο αερας στα δυο σου υπνοδωματια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να απαριθμήσουμε αρκετά κριτήρια για να σε βοηθήσουμε να αποφασίσεις. Μερικά από αυτά τα κριτήρια είναι:

1. Το κόστος εγκατάστασης (Συνήθως : το τζάκι μικρότερο, το καλοριφέρ μεγαλύτερο)

2. Το κόστος λειτουργίας (Συνήθως: τζάκι μικρότερο, καλοριφέρ μεγαλύτερο)

3. Η ευκολία χρήσης, και η πλήρης κάλυψης (τζάκι μείον, καλοριφέρ συν)

....

 

Αλλά το καλύτερο, θα ήταν να πάρεις προσφορές από μερικούς επαγγελματίες της περιοχής σου, και συγκρίνοντάς τις προσφορές αυτές να αποφασίσεις.

 

 

ΥΓ. Αν βγώ στην αγορά να πουλήσω "ενεργειακό καλοριφέρ" που θα αποδίδει μέχρι και 30% περισσότερο, περνώντας την καμινάδα μέσα από τον χώρο, λέτε να το αγοράσουν;

Link to comment
Share on other sites

επειδη ασχολουμε επαγγελματικα με το θεμα,

εχω φτιαξει αεροθερμο τζακι και χωρισ τζαμι, ειναι τα ενεργειακα με ανοιχτη εστια που ειναι ολο μαντεμη.

φτιαχνεις αεροθαλαμο χτιστο γυρω απο το τζακι με καταλληλη μονωσει βαζεις και το καταλληλο ανεμιστηρα και μπορει ανετα να ζεστανεις ενα χωρο 60τμ μαλιστα εχω περασει και αεραγωγους σε διπλανα δωματια απο την ψευδοροφη της στεγης και ζεσταναν μια χαρα.

η διαφορα με τα ενεργειακα κλειστης εστιας ειναι οτι τα ανοιχτης καταναλωνουν περισσοτερα ξυλα(2 φορες περιπου παραπανω), γιαυτο εχουν και χαμηλοτερη αποδοση τα ανοιχτα, κατα τα αλλα την ιδια θερμικη ενεργεια παραγουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
επειδη ασχολουμε επαγγελματικα με το θεμα,

εχω φτιαξει αεροθερμο τζακι και χωρισ τζαμι, ειναι τα ενεργειακα με ανοιχτη εστια που ειναι ολο μαντεμη.

φτιαχνεις αεροθαλαμο χτιστο γυρω απο το τζακι με καταλληλη μονωσει βαζεις και το καταλληλο ανεμιστηρα και μπορει ανετα να ζεστανεις ενα χωρο 60τμ μαλιστα εχω περασει και αεραγωγους σε διπλανα δωματια απο την ψευδοροφη της στεγης και ζεσταναν μια χαρα.

η διαφορα με τα ενεργειακα κλειστης εστιας ειναι οτι τα ανοιχτης καταναλωνουν περισσοτερα ξυλα(2 φορες περιπου παραπανω), γιαυτο εχουν και χαμηλοτερη αποδοση τα ανοιχτα, κατα τα αλλα την ιδια θερμικη ενεργεια παραγουν.

 

για να κανω την ιδια ενεργεια στο διαμερισμα μου που βρισκεται στο δευτερο οροφο τριοροφης πολυκατοικιας πρεπει να παρω την συγκαταθεση ολων των ιδιοκτητων της πολυκατοικιας ή μονο του ιδιοκτητη του απο πανω οροφου ο οποιος ειναι και ο τελευταιος; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

επειδη ασχολουμε επαγγελματικα με το θεμα,

εχω φτιαξει αεροθερμο τζακι και χωρισ τζαμι, ειναι τα ενεργειακα με ανοιχτη εστια που ειναι ολο μαντεμη.

φτιαχνεις αεροθαλαμο χτιστο γυρω απο το τζακι με καταλληλη μονωσει βαζεις και το καταλληλο ανεμιστηρα και μπορει ανετα να ζεστανεις ενα χωρο 60τμ μαλιστα εχω περασει και αεραγωγους σε διπλανα δωματια απο την ψευδοροφη της στεγης και ζεσταναν μια χαρα.

η διαφορα με τα ενεργειακα κλειστης εστιας ειναι οτι τα ανοιχτης καταναλωνουν περισσοτερα ξυλα(2 φορες περιπου παραπανω), γιαυτο εχουν και χαμηλοτερη αποδοση τα ανοιχτα, κατα τα αλλα την ιδια θερμικη ενεργεια παραγουν.

 

 

Οταν καιει το τζακι, τεραστια ποσοτητα εσωτερικου ηδη θερμου αερα διαφευγει ασκοπα. Πολυ μικρη ποσοτητα απ αυτην χρησιμοποιειται για την καυση. Αυτην ακριβως τ δουλεια κανει η πορτα στα λεγομενα <ενεργειακα>.

Ενας τροπος υπαρχει να αποφυγεις αυτην την ασκοπη διαροη. Δινοντας τον εξωτερικο αερα για την καυση.. Απο ψηλα και στο εμπρος μερος της εστιας. Δημιουργειται ετσι μια αεροκουσρτινα που ελαχιστοποιει αυτες τις απωλειες. Σε μαντεμενια εστια, που χρησιμοποιειται ο πισω χωρος για φυσικη η μηχανικη κυκλοφορια αερα ομως, αυτο ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να γινει.. Ακομη και τα περισσοτερα <ενεργειακα> Ελληνικης κατασκευης με πορτα κανουν αυτο το λαθος με πολλα <κακα> αποτεσματα (μαυριζει το τζαμι, ειναι ευκολο να βγαλει καπνο η εστω στην καλυτερη περιπτωση και μυρωδιες ασχημες που και που).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.