Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακό τζάκι αερόθερμο


giannist

Recommended Posts

στελιο τα λες σωστα.. φιλε για την πολυκατοικια ειναι μπερδεμενα τα πραγματα γιατι ολα εξερτονται απο της αλλους κατοικους της πολυκατοικιας, αν ειναι κανενας περιεργος εμπλεξες αν ειναι ολοι ενταξη δεν εχεις προβλημα, εφοσον βεβαια δεν εχει αντιρηση και ο απο πανω σου... επισης πριν αρχησεις να σπας καλο ειναι να ρωτησεις και τον μηχανικο της πολυκατοικιας..

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατασκευασει τζακι σε συνδυασμό με λέβητα.

Το πρόβλημα ήταν ότι η τιμή των ξύλων ήταν υψηλότερη απο την τιμή του πετρελαιου (αντίστοιχώντας την θερμογόνο δύναμη ξύλου & πετρελαίου). Οπότε σε 2-3 που είχα κατασκευάσει μετα κάποιο διάστημα έπαψαν να το χρησιμοποιούν (λόγω τιμής και κόπου να κουβαλήσεις ξυλα, να καθαρίσεις εστια κλπ)

 

καλησπερα,θα ηθελα να με συμβουλεψετε στο θεμα της θερμανσης ενος εξοχικου 60τ.μ.τι ειναι καλυτερο να βαλω καλοριφερ η ενεργειακο τζακι.και αν βαλω το ενεργειακο που σκεφτομαι θα ειναι επαρκη η θερμανση να πηγαινει δηλ και στα 2 υπνοδωματια...ποσο θα μου κοστισει ενα τετειο τζακι και τι συμφερει τελικα..ευχαριστω πολυ εκ το προτερως!

 

Για εξοχικό (στο οποιο πηγαίνεις μερικα σαββατοκυριακα), ηλεκτρικα σωματα (υπαρχουν πολλων ειδων) και απλό τζακι

Link to comment
Share on other sites

συναδερφε μια ερωτηση .. το λεβητα με τζακι τα εχεις συνδεση φανταζομαι παραλληλα..? εχεις ξεχωριστο κυκλωμα για το τζακι ? ή κυκλοφορει το ιδιο νερο και στα δυο ? αν εχεις χρησιμοποιησει εναλλακτες νερου ? και αν μπορεις να μου προτηνεις τι θα ηταν ποιο σωστο για την συνδεση των κυκλοματων τους μια και εχεις σχετικη εμπειρια .. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατασκευασει τζακι σε συνδυασμό με λέβητα.

Το πρόβλημα ήταν ότι η τιμή των ξύλων ήταν υψηλότερη απο την τιμή του πετρελαιου (αντίστοιχώντας την θερμογόνο δύναμη ξύλου & πετρελαίου). Οπότε σε 2-3 που είχα κατασκευάσει μετα κάποιο διάστημα έπαψαν να το χρησιμοποιούν (λόγω τιμής και κόπου να κουβαλήσεις ξυλα, να καθαρίσεις εστια κλπ)

 

 

Τι λες εσυ? Αυτα στην παρενθεση σου δεν στεκουν (εκτος κ αν μιλας για τιμες <λευκου οικου> λουστραρισμενα, πακεταρισμενα σε βελουδο να μην εχουν γρατζουνιες). Κατασκευασες?? Η τοποθετησαν οι Αλβανοι σου? Και αντε εσυ να τα πιστευεις αυτα που λες.. Πως προτεινεις λοιπον μετα απ ολ αυτα (που πιστευεις?) απλο τζακι στον ανθρωπο? Κακα τζακια εκανες κ αντι να το δεχθεις αραδιαζεις αυτα..

Link to comment
Share on other sites

συναδερφε μια ερωτηση .. το λεβητα με τζακι τα εχεις συνδεση φανταζομαι παραλληλα..? εχεις ξεχωριστο κυκλωμα για το τζακι ? ή κυκλοφορει το ιδιο νερο και στα δυο ? αν εχεις χρησιμοποιησει εναλλακτες νερου ? και αν μπορεις να μου προτηνεις τι θα ηταν ποιο σωστο για την συνδεση των κυκλοματων τους μια και εχεις σχετικη εμπειρια .. ευχαριστω

 

Συνδεση παραλληλη με ενα κυκλωμα. 2 κυκλ/τες, 2 αντεπιστροφες και ανοικτο Δ.Διαστολης.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο εδώ εκφράζουμε τις απόψεις μας με κόσμιο τρόπο. Αν διαφωνείς επιχειρηματολόγησε και μη χρησιμοποιείς φτηνούς χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;

 

Έχω τοποθετήσει στο καινούργιο σπίτι ενεργειακό τζάκι μαντεμένι. Κάναμε μια δοκιμή πριν μια εβδομάδα και μύριζε λίγο. Ο τζακάς μου είπε ότι πρέπει να το κάψω γύρω στις 24 ώρες και να φύγουμε από το σπίτι ώστε να φύγουν οι αναθυμιάσεις...

 

Το 24 ώρες το θεωρώ υπερβολικό αλλά από την άλλη επειδή έχουμε και μωρό δεν θέλω να το ρισκάρω... Τι λέτε; Εσείς τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικό μπορεί να είναι αλλά το ερώτημα είναι αν είναι επικίνδυνο για την υγεία...

 

Αν είναι να ρισκάρω οτιδήποτε (μιλάμε πάντα για την πρώτη φορά) καλό είναι να μην το ανάψουμε μέχρι να μπορέσουμε να φύγουμε 24 ώρες από το σπίτι...

 

Όχι δεν μυρίζει καπνός, μυρίζει το μαντέμι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.