Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία σχετικά με το σύστημα ΗΑΤΤ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι πολιτικός μηχανικός και θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ΗΑΤΤ, γιατί νομίζω ότι κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

Ανοίγω καινούριο θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και γιατί έχω μία ερώτηση που αφορά θεμελιώδη τοπογραφικά θέματα, τα οποία φαντάζομαι οι τοπογράφοι τα ξέρετε και δεν χρειάζεται να συζητήσετε μεταξύ σας.

Ένα φύλλο 1:100000 έχει ένα κέντρο. Απ' ότι είχα καταλάβει, αυτό το κέντρο έχει καρτεσιανές συντεταγμένες (0,0). Επομένως, αν είχα ένα τοπογραφικό σε ΗΑΤΤ που ανέφερε το ΚΦΧ αλλά όχι σε ποιο φύλλο 1:50000 είναι, θα μπορούσα να το βρω από το πρόσημο των συντεταγμένων του τοπογραφικού, αφού ένας χάρτης 1:100000 χωρίζεται σε 4 χάρτες 1:50000, οι οποίοι διατάσσονται γύρω από το ΚΦΧ όπως τα τεταρτημόρια. 

Αφορμή για την ερώτηση είναι μερικά τοπογραφικά που έχω με χάραξη αιγιαλού σε ΗΑΤΤ. Παρατηρώ ότι τα πρόσημα των συντεταγμένων θα με έστελναν σε άλλο χάρτη 1:50000 από αυτόν που είναι η περιοχή. Τι δεν έχω καταλάβει;; Αν δεν ήξερα την περιοχή για να αναγνωρίζω το σημείο και να βρω με αυτό τον τρόπο το χάρτη 1:50000 ή αν ήμουν κοντά στο όριο δύο χαρτών 1:50000 τι θα έπρεπε να κάνω, για να επιλέξω το σωστό φύλλο και πχ μετατρέψω σωστά από ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by gina
Link to comment
Share on other sites

Επομένως, αν είχα ένα τοπογραφικό σε ΗΑΤΤ που ανέφερε το ΚΦΧ αλλά όχι σε ποιο φύλλο 1:50000 είναι, θα μπορούσα να το βρω από το πρόσημο των συντεταγμένων του τοπογραφικού, αφού ένας χάρτης 1:100000 χωρίζεται σε 4 χάρτες 1:50000, οι οποίοι διατάσσονται γύρω από το ΚΦΧ όπως τα τεταρτημόρια.

 

Καλησπέρα συνάδελφε.

 

Εδώ είναι το λάθος σου, δεν έχεις το 0,0 στο σημείο που ενώνονται τα 4 πενηντάρια της ΓΥΣ.

Το έχεις, κατα περίπτωση, σε διαφορετικό σημείο ανά φύλλο 1:100000.

 

Πχ, στο 1:100000 Ναύπλιο-Κόρινθος, έχουμε 4 πενηντάρια:

 

1ο τεταρτημόριο ΦΧ Σοφικόν

2ο τεταρτημόριο ΦΧ Κόρινθος

3ο τεταρτημόριο ΦΧ Ναύπλιο

4ο τεταρτημόριο ΦΧ Λυγουριό

 

Το 0,0 ΔΕΝ είναι στο κέντρο των τεσσάρων πενηνταριών αλλά 3000μ δυτικότερα από το κέντρο, μέσα στο ΦΧ Κόρινθος και στο ΦΧ Ναύπλιον.

 

Και αυτό, για να μην αλλάζουν οι συντεταγμένες εντός των πεντοχίλιαρων, διότι τα πεντοχίλιαρα δεν τελειώνουν αυστηρά στα όρια των 1:50000

 

Αυτά, ελπίζω να σε κάλυψα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το λάθος σου, δεν έχεις το 0,0 στο σημείο που ενώνονται τα 4 πενηντάρια της ΓΥΣ.

Το έχεις, κατα περίπτωση, σε διαφορετικό σημείο ανά φύλλο 1:100000.

 

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

Σ' ευχαριστώ!!!

Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό τέτοιο πράγμα, και δεν έχω και κανένα χάρτη ΓΥΣ 1:50000, για να μπορούσε να το έχει πάρει κάπου το μάτι μου..

Αυτό εξηγεί αρκετά από αυτά που είδα, όχι όμως όλα.. Θα τα δω πιο προσεκτικά (ίσως κάποιο σχέδιο να έχει λάθη, έχω βρει ήδη μερικά) και εφόσον χρειαστεί θα επανέλθω με συγκεκριμένη ερώτηση για την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε επανέρχομαι γιατί νομίζω κατάλαβα πού την έχω πατήσει.

Γενικά, για να καταλάβω ποια ΦΧ 1:50000 ανήκουν σε κάθε ΦΧ 1:100000 κοιτούσα στη σελίδα της ΓΥΣ: http://web.gys.gr/GeoSearch/, που έχει τα όρια και τα υπόβαθρα.

Αλλά συγκρίνοντάς τα με το παράδειγμα που μου έδωσες, φαίνεται σαν οι χάρτες 1:100000 στη ΓΥΣ να είναι μετατοπισμένοι δυτικά κατά 1 ΦΧ 1:50000.... Δηλαδή στο παράδειγμα που μου έδωσες, έτσι όπως το βλέπω στη ΓΥΣ, τα ΦΧ για το Σοφικό και το Λυγουριό φαίνεται σαν να ανήκουν στο χάρτη "ΜΕΓΑΡΑ", ενώ η Κόρινθος και το Ναύπλιο στο χάρτη "ΚΟΡΙΝΘΟΣ". Έτσι λάθος φαίνεται και στην περιοχή που κοιτούσα στην Καβάλα. Το ότι αυτό που δείχνει στη ΓΥΣ είναι λάθος το επιβεβαίωσα και από αλλού, που μπόρεσα να βρω τα ΦΧ 1:50000 που αντιστοιχούν σε κάθε ΦΧ 1:100000. Με τη σωστή αντιστοίχηση, πολλά από αυτά που έβλεπα εξηγούνται..

Δηλαδή η ΓΥΣ δεν τα έχει σωστά;;; Ή κάτι δεν διαβάζω καλά εγώ;;; Έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο άλλος συνάδελφος;

Edited by gina
Link to comment
Share on other sites

Η ΓΥΣ τα έχει πολύ σωστά. Ο χάρτης 1:100000 είναι ας πούμε οδηγός Χάρτης και χρησιμοποιείται σε μεγάλης έκτασης μελέτες( εγώ σε πάνω από 30 καριέρας μια φορά χρειάστηκα κατοστάρια για την μελέτη αγωγού Δ΄Αερίου 30 χιλ. Αυτό που σου έγραψε ο Mitsubae είναι σωστό. Και πραγματι έτσι πρέπει να γίνεται γιατί τα πεντάρια είναι αξιόλογοι χάρτες που χρησιμοποιούνται ευρύτατα ακόμη και σε προμελέτες και οι συντεταγμενες  τους σε ΗΑΤΤ πρέπει να είναι αξιόπιστες. Μετά αξιόπιστοι καλοί χάρτες είναι το 50άρι. Τώρα εσύ πως "έμπλεξες με 100στάρι χάρτη δεν το καταλαβάινω. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nbr, από ότι κατάλαβα, δεν έμπλεξε με κατοστάρι χάρτη.

 

Προσπαθεί να καταλάβει πώς δουλεύει το γεωευρετήριο της ΓΥΣ και που ξεκινάει ο κάναβος 0,0 του κάθε κατοσταριού κοιτώντας το γεωευρετήριο της ΓΥΣ,

πράγμα που είναι λάθος κατα τη γνώμη μου.

 

Τζίνα, εάν θέλεις να εντρυφήσεις στα πεντάρια, πενητάρια, κατοστάρια της ΓΥΣ, αγόρασε το βιβλίο διαιρέσεως διαγραμμάτων κλίμακας 1:5.000 της ΓΥΣ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας.

 

Η όλη φασαρία ξεκίνησε όταν προσπάθησα να δω πώς θα μετατρέψω μερικές συντεταγμένες ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ από ένα σχέδιο με χάραξη αιγιαλού που ναι μεν αναφέρει το ΚΦΧ αλλά όχι τον πενηντάρη χάρτη. Από εκεί ξεκίνησα να δω τι είναι αυτό το ΚΦΧ, πώς συνδέεται ο πενηντάρης με τον κατοστάρη κτλ.

 

Σε κάθε περίπτωση, απ' ότι καταλαβαίνω καλύτερα είναι να εντοπίζω το σωστό πενηντάρι με βάση την περιοχή που με ενδιαφέρει τελικά, όχι με βάση τις συντεταγμένες.

 

 

ΥΓ: Έχω πάντως την εντύπωση, με όσα καταλαβαίνω, ότι κάτι δεν πάει καλά με το γεωευρετήριο της ΓΥΣ -εκτός από αυτό που ανέφερε ο Mitsubae- όταν το έχεις να δείχνει τα όρια των πενηνταριών και των κατοσταριών. Μωβ γραμμές τα περιγράμματα των κατοσταριών, μπλε γραμμές τα περιγράμματα των πενηνταριών, θα πρέπει το περίγραμμα του κατοσταριού να περιλαμβάνει -έστω και χοντρικά- τα περιγράμματα των πενηνταριών, έτσι δεν είναι; Τέλωσπάντων, αν τύχει να το χρησιμοποιήσετε και το θυμηθείτε, δείτε το... Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρακτικό κομμάτι του θέματος, μια επισήμανση, δοκίμασε να εφαρμόσεις το διάγραμμα με τοπικό μετασχηματισμό χρησιμοποιώντας τοποσταθερά εάν αυτό είναι εφικτό και άσε την μετρατροπή των συν/νων με τον γενικό τρόπο μετασχηματισμού ως επόμενη λύση. Προσωπικά, έτσι θα ξεκινούσα. 

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIS80

Συνάδελφε καλησπέρα,

Κατ' αρχήν να πω ότι την εφαρμογή του αιγιαλού σε ΕΓΣΑ δεν την κάνω για κάτι επίσημο (άδεια, τοπογραφικό, χάραξη ή οτιδήποτε τέτοιο), ένας φίλος με ρώτησε για κάτι που τον ενδιέφερε και ήταν μία καλή ευκαιρία να ψαχτώ λιγάκι περισσότερο.

Εννοείς να χρησιμοποιήσω σταθερά σημεία που φαίνονται στο σχέδιο της χάραξης του αιγιαλού με τις συντεταγμένες τους σε ΗΑΤΤ και για τα οποία γνωρίζω τις συντεταγμένες τους και σε ΕΓΣΑ (ή τις έχω μετρήσει επί τόπου με gps) και με βάση αυτά να μεταφέρω τη γραμμή του αιγιαλού στο ΕΓΣΑ, έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.