Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φόρτιση χιονιού


 

Recommended Posts

Δεν γίνεσαι κουραστικός συνάδελφε .

 

Σ' ευχαριστώ για την διάθεσή σου να προσφέρεις στο forum .

Γιώργη πάλι συντονιστής? Α ωραία πράματα

Link to comment
Share on other sites

http://www.arcelormi...780070221e2845c

έχετε όλοι πρόσβαση στην σελίδα? δοκίμασα με explorer, chrome, mozilla αλλά μου βγάζει μία λευκή σελίδα με μήνυμα access denied.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως .

 

 

Πριν 4-5 μέρες όμως , λειτουργούσε το link . Το είχα τσεκάρει τότε .

 

Πιθανόν κάνουν ανακατατάξεις στο site τους ή ... μετάνοιωσαν που το διέθεταν για δωρεάν download :wink:

Link to comment
Share on other sites

@gvarth , welcome back.

Τerminator ή Ηighlander ;)

Ούτε το ένα , ούτε το άλλο.

Πρέπει να εγγραφείς στη Αrcelor και να κάνεις log in.

To δοκίμασα πριν λίγο.

Ελεύθερα είναι τα προγράμματα τους.

 

Πιθανόν να παρατήρησαν ομαδικά κατεβάσματα από ένα χρήστη και να ακύρωσαν το σύνδεσμο.

Αξίζει πάντως γιατί έχουν 2-3 πολύ χρήσιμα προγραμματάκια.

Link to comment
Share on other sites

@gvarth , welcome back.

 

Ευχαριστώ.

 

Πιθανόν να παρατήρησαν ομαδικά κατεβάσματα από ένα χρήστη και να ακύρωσαν το σύνδεσμο.

 

Είναι η πιθανότερη εκδοχή αυτή .

 

Πάντως , με τη δωρεάν εγγραφή και την είσοδο σαν μέλος , κατεβάζεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα όρια των φορτίων είναι άνω και θεωρείται συγκεκριμένη διάρκεια ζωής για το έργο.

Αυτό μπορεί να αλλάξει και να θεωρήσεις κανείς μικρότερα φορτία για μικρότερη διάρκεια ζωής

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι, σε δίκλινη στέγη μεταλλικής κατασκευής με επικάλυψη πάνελ, με κλίση 30% (στέγη κατοικίας) υπάρχει "πάτημα" να πάρω μικρότερο φορτίο χιονιού απ' ότι δίνει ο ευρωκώδικας?

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να το μειώσω και δεν θα το μειώσω. Σήμερα η οικοδομή έχει όμορα χαμηλότερα κτήρια γύρωθεν, όμως μελλοντικά μπορεί να είναι αυτή η χαμηλότερη.  Επίσης αν το χιόνι είναι βρεγμένο μόνο με 20εκ χιόνι "πιάνω" περίπου την τιμή που δίνει ο ευρωκώδικας 0,81kN/m2. Και γενικά τρελαίνομαι όταν ο ελληνάρας αμφισβητεί τα πάντα ακόμα και τα φορτία που πρέπει να επιβληθούν σε ένα κτήριο.

Απλά προέκυψε ένα θέμα κατά πόσο μια στέγη με πάνελ με τέτοια κλίση θα κρατήσει χιόνι. Προφανώς όλα έχουν να κάνουμε με χρήματα, αφού μεγαλύτερο φορτίο συνεπάγεται πολλά κιλά παραπάνω στη μεταλλική κατασκευή.

Αν πράγματι υπάρχει πρόβλεψη να το δεχτώ αλλά δεν μπορώ να βάλω τη λογική του καθενός πάνω από τη νομοθεσία.

 

Παρ' όλα αυτά η ερώτησή μου θα είχε ουσία για ένα βιομηχανικό κτήριο, μεμονωμένο, με αρκετά μεγάλη κλίση που το χιόνι θα γλιστρούσε ανεμπόδιστα από τη στέγη στο έδαφος. Θεωρώ ότι με μεγάλη κλίση σε πάνελ δύσκολα μένει χιόνι. Προβλέπεται κάτι για μείωση φορτίου στον ευρωκώδικα?

Στον κανονισμό φορτίσεων του 1945 υπήρχε συσχετισμός του φορτίου με την κλίση.

Συγκεκριμένα, στην περίπτωσή μου και με ύψος χιονιού 0,50μ θα είχα: s=125*h=125*0,50=62,50kp/m2=0.613kN/m2, μια μικρή διαφορά με τον ευρωκώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ελληναρας δεν αμφισβητει αδικα μερικες φορες

Στην πολη μου τα τελευταια τουλαχιστον 60 χρονια (οσο ειμαι δηλαδη ) εχει ριξει χιονι μεγιστου υψους 5 εκατοστα (πεντε) για 10 λεπτα.

Εν τουτοις ο κανονισμος μου ζητα να παρω 65 Κp/m2.

Ειναι λοιπον να μην αμισβητει δικαια ή αδικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.