Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Εκδόθηκαν τα Ειδοποιητήρια για το Α’ Εξάμηνο 2016


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι για να λεμε τα πράγματα με το ονομα τους σχετικά με τον ΟΑΕΔ, ΕΧΟΥΜΕ δικάιωμα και να γραφτούμε και να πάρουμε επίδομα (άσχετα αν πρέπει να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό).

Απλά λόγω της δομής του συστήματος οι πλειοψηφία των μηχανικών δουλεύουν ως ΕΕ ή με μπλοκάκι που πάλι φαίνονται ως ΕΕ. Αρα χάνουν το δικαίωμα του ΟΑΕΔ.

Αυτοί που μπορούν να πάρουν επίδομα είναι αυτοί που δούλευαν κάπου ως μισθωτοί (ελάχιστοι δηλαδή) και απολύθηκαν.

Τωρα για το ότι όσοι κατάφεραν να πάρουν επίδομα (ξέρω 1-2 συναδέλφους) επρεπε να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό είναι απλά ασχολίαστο..

 

τραγικότατο αυτό με τον ΟΑΕΔ και την ασφάλιση ιδιότητας. Να είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και να σου χρεώνουν και 10€ το μήνα μέσω ασφαλιστικών εισφορών. Λες και είναι καμιά λέσχη με συνδρομή ο ΟΑΕΔ για μας τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Τα 10€/μήνα στον ΟΑΕΔ (θα) πάνε μόνο σε Ελ. Επαγγελματίες:

(άρ. 44 παρ. 2 Ν.3986/2011)

"2.Συνιστάται στον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ) Ειδικός Λογαριασμός Ανεργίας υπέρ των Αυτοτελώς και Ανεξαρτήτως Απασχολουμένων με οικονομική και λογιστική αυτοτέλεια. Σκοπός του λογαριασμού είναι η χορήγηση βοηθήματος σε περιπτώσεις αποδεδειγμένης διακοπής του επαγγέλματος και για χρονικό διάστημα τουλάχιστον τριών μηνών. Από 1.8.2011 θεσπίζεται μηνιαία εισφορά ποσού ύψους δέκα (10,00) ευρώ που καταβάλλεται από τους ασφαλισμένους - αυτοτελώς και ανεξάρτητα απασχολούμενους των Ασφαλιστικών Οργανισμών ΟΑΕΕ, ΕΤΑΑ, ΕΤΑΠ−ΜΜΕ υπέρ του κλάδου αυτού. Η εισφορά συμβεβαιώνεται και συνεισπράττεται από τα οικεία ταμεία με τις λοιπές εισφορές και αποδίδεται στον ΟΑΕΔ μέχρι το τέλος του μεθεπόμενου μήνα από το μήνα που καταβάλλεται. Οι εισφορές που αναλογούν στο χρονικό διάστημα 1.1.2011 έως 31.7.2011 κατανέμονται ισόποσα και συνεισπράττονται με τις εισφορές των επόμενων μηνών του έτους 2011. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης μετά γνώμη των Διοικητικών Συμβουλίων των αρμόδιων οργανισμών και γνώμη του ΣΚΑ θεσπίζεται κάθε αναγκαία ρύθμιση για την υλοποίηση του παρόντος."

 

Απλά δεν έχει εκδοθεί ακόμα η ΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε συνάδελφοι δεν διαφωνώ Ότι ισχύει για την υπόλοιπη κοινωνία φαντάζομαι ισχύει και για εμάς Εγώ διαφώνησα με την λογική πληρώνω για κάτι που δεν με αφορά , επομένως δεν πρέπει να πληρώνω Όμως αφορά κάποιους άλλους από την υπόλοιπη κοινωνία και στην οποία θέση μπορεί να βρεθεί κάποιος συνάδελφος που θα πάψει να είναι μηχανικός Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο τι γίνεται και αν είναι πράγματι ανταποδοτικό στην υπόλοιπη κοινωνία ,αλλά γενικά είμαι αντίθετος με την λογική ότι πληρώνω μόνο για την πάρτη μου χωρίς να με ενδιαφέρει τι γίνεται γύρω μου ,αφού η ανεργία αφορά όλη την κοινωνία Και αν ακόμα λόγο της αδικίας στο κλάδο μας να μην υφίσταται άνεργο ελεύθερος επαγγελματίας ακόμα και αν έχει να σταυρώσει εργασία  ένα χρόνο , κάθε μέτρο που βοηθά έστω και τους υπόλοιπους από μένα θα θεωρείται θετικό και δεν πρόκειται να παραπονεθώ για την συμβολή ακόμα και αν είναι από το υστέρημα μου και το καταβάλω με πολύ πόνο 

 

Συναδελφε δεν διαφωνω επί της αρχής. Όμως για πολλους απο εμας δεν υπαρχει πια υστερημα. Δεν γινεται να συνεχιζουν να μας αντιμετωπιζουν σαν την προνομιουχο συντεχνία...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3.00 σημερα, στο ΕΤΑΑ, συνάδελφοι. Πρέπει να το νιωσουν, ότι δεν αντεχουμε άλλο την πολιτική που ασκουνε σε βαρος μας. Ειδικα τους αυτοαπασχολουμενους και τους μπλοκάκηδες -και ακομα περισσοτερο τους μετά το 93- μας έχουνε λιανίσει...

Τους μπλοκακηδες να κοιταξουν να επιβαλλουν την αναγνωριση τους ως αυτό που είναι: κανονικοί μισθωτοι εργαζομενοι και να αντιμετωπιζονται και στο ασφαλιστικο και σε όλα ως τέτοιοι.

Όσο για τους αυτοαπασχολούμενους, αν δεν θελουν να υπάρχουμε να μας το πουνε... Και να μας πουνε και που (και σε ποιο κλαδο) θα βρουμε δουλεια ως μισθωτοί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν διαφωνω επί της αρχής. Όμως για πολλους απο εμας δεν υπαρχει πια υστερημα. Δεν γινεται να συνεχιζουν να μας αντιμετωπιζουν σαν την προνομιουχο συντεχνία...

Είναι γεγονός και το ξέρουν όλοι ότι ο κλάδος μας έχει πληγεί πιο πολύ από όλους ειδικά οι νεοι συνάδελφοι Και εγώ το ένιωσα πολύ καλά στο πετσί μου ειδικά την περίοδο Σαμαρά που έφτασα σε περιόδους που δεν είχα ούτε ένα ευρώ να βάλω πετρέλαιο ή να πάρω ψωμί (δόξα το θεό τώρα συνήλθα ) Όμως πάντα είχα αυτήν την νοοτροπία ότι δεν πρέπει να βλέπω μόνο εμένα αλλά συνολικά την κοινωνία και παρά το ότι δεν είχα ένα ευρώ η πρώτη μου μέριμνα ήταν να πληρώνω τις υποχρεώσεις μου ακόμα και σε βάρος της οικογένειας μου και παράλληλα να συμμετέχω στην περιοχή μου σε κάθε σχετική διαμαρτυρία που αφορούσε την κατάσταση που βιώνουμε Νομίζω ότι δεν είναι μόνο οι μηχανικοί που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους αυτοαπασχολούμενους, αν δεν θελουν να υπάρχουμε να μας το πουνε... Και να μας πουνε και που (και σε ποιο κλαδο) θα βρουμε δουλεια ως μισθωτοί...

Για το πρώτο, τι άλλο θέλεις να κάνουν για να το ακούσεις? Στο λένε από το 2011..... απλά νομίζεις (και όλοι μας) ότι δεν το ακούς....

Για το δεύτερο, δεν νομίζω ότι ενδιαφέρονται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

 

Τους μπλοκακηδες να κοιταξουν να επιβαλλουν την αναγνωριση τους ως αυτό που είναι: κανονικοί μισθωτοι εργαζομενοι και να αντιμετωπιζονται και στο ασφαλιστικο και σε όλα ως τέτοιοι.

 

Σ'αυτό εμείς φταίμε που δεχόμαστε να πάμε με μπλοκάκι, και πιο πολύ οι παλαιότεροι που έμαθαν έτσι τους εργοδότες (γιατί παλαιότερα τον μηχανικό τον συνέφερε το μπλοκάκι πιο πολύ από το να είναι μισθωτός)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ένα μπράβο σε εσένα και τους υπόλοιπους μηχανικούς που ήταν στην συνεδρίαση. Μακάρι να είναι 1000 την επόμενη φορά για να καταλάβουν ότι δεν γίνεται να πάρουν λεφτά από κάποιους που δεν έχουν δουλειά και παλεύουν με τα ΠΕΑ και τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων να επιβιώσουν

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.