Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ: Εκδόθηκαν τα Ειδοποιητήρια για το Α’ Εξάμηνο 2016


Engineer

Recommended Posts

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα. Μία φορά είχα πάει μόνο στο ΕΤΑΑ τότε που φωνάζαμε για τις παράλογες αυξήσεις λόγω μνημονίων πριν 3-4 χρόνια. Φαντάζομαι για αυτά τα αναδρομικά μιλάμε.

 

Δεν καταλαβαίνω πως θα σταματήσουν οι αναδρομικές εισοφρές με το να πιέζουμε το ΕΤΑΑ. Ούτε τότε το κατάλαβα. Η διοίκηση του ΕΤΑΑ είναι ένα εκτελεστικό όργανο. Τίποτε άλλο. 

 

Ο μόνος τρόπος να μην πληρωθούν όλα αυτά, είναι με προσφυγή στο ΣΤΕ και με θετική απόφαση αυτού και πάλι δεν είσαι σίγουρος. Επομένως γιατί πανυγηρίζουμε και γιατί ελπίζουμε ? 

 

Το μόνο που καταφέρνουμε είναι κάποιοι που χρωστάνε να έχουν ιατροφαρμακευτική κ.τ.λ. . Μέχρι εκεί.

Δηλαδή όταν ψηφίζεται ένας νόμος που είναι ενάντια στην επιβίωση των μηχανικών θα το δεχόμαστε; Δεν σε καταλαβαίνω.

 

Θα καταργήσουμε το νόμο στην πράξη με την αντίδρασή μας. Αν την επόμενη φορά (την Τετάρτη 8/6), είμαστε στο ΕΤΑΑ 200 μηχανικοί αντί για 60 που είμασταν την προηγούμενη, θα πιεστούν ώστε να αποφασίσουν, να μην πληρώσουμε αναδρομικά τις αυξήσεις. Αν δεν μπορούν να πάρουν τέτοια απόφαση, γιατί δίνουν λόγο στο υπουργείο, ας παραιτηθούν. Κρίμα γιατί ο πρόεδρος του ΕΤΑΑ είναι και μηχανικός, αλλά τελικά αποδυκνύεται ίδιος με τον προηγούμενο.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταργειται νομος με το να μην πληρωνεις.

 

Ενστολοι δικαστες κτλ ο,τι καταφεραν το καταφεραν δικαστικα. Τα υπολοιπα ειναι μαραια και τα βρισκεις μπροστα σου....αναδρομικα.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το να μην πληρώνεις είναι κάτι άλλο. Εγώ μίλησα για πίεση στη Διοίκηση του ΕΤΑΑ και του ΤΣΜΕΔΕ, ώστε να μην μας ζητηθούν τώρα αναδρομικά οι αυξήσεις που ίσχύουν από το 2011.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το να μην πληρώνεις είναι κάτι άλλο. Εγώ μίλησα για πίεση στη Διοίκηση του ΕΤΑΑ και του ΤΣΜΕΔΕ, ώστε να μην μας ζητηθούν τώρα αναδρομικά οι αυξήσεις που ίσχύουν από το 2011.

 

Το θέμα είναι να μην μας ζητηθούν...ποτέ!Όπως τα αναδρομικά του ΕΚΑΣ ένα πράγμα που τελικά δεν θα τα ζητήσουν από τους συνταξιούχους.

Όχι να τα βρούμε μπροστά μας πάλι σε 1-2 χρόνια που θα σφίξουν κια άλλο τα δημοσιονομικά των ταμείων.

Το ότι γίνεται, γίνεται, αρκεί να υπάρχει πολιτική βούληση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Βόλο....σήμερα όσοι μπορέσουν και είναι στη συνεδρίαση....θα τους είμαστε ευγνώμονες όλοι οι υπόλοιποι που λόγω αποστάσεως δεν γίνεται να παραβρεθούμε! Και πάλι καλημέρα και καλή δύναμη!

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση από το ΤΣΜΕΔΕ γαι τα ειδοποιητήρια

 

Πως θα διαπιστώσω εγώ το λάθος ?

Τα λάθη ποια είναι ?

Είναι λάθος "για αυτούς" η χρεώση αναδρομικών 240€ για τον ΟΑΕΔ ?

Είναι λάθος "για αυτούς" η χρεώση αναδρομικών εισφορών από το 2011 γαι τους προ του '93 ?

 

Εκτός αν εννοούν ότι από λάθος σε κάποιους δεν χρεώσανε αναδρομικά !!!!

 

Ολο μ@λακισμένες ανακοινώσεις βγάζουν .... ακους εκεί να απευθυνθούμε στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ ... ρε ανίκανοι θα ενημερωθεί το σύστημα για να ξανατυπωθούν ?

 

Εκτός αν εγώ καταλαβα λάθος .... διορθώστε με ....

post-2272-0-96706100-1465474152_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω όρεξη και προπάντων τον χρόνο μα ασχολούμαι με τις μαλακιες τους.. Βασικα θα τους γράψω στα @@ θα περάσω καλα το καλοκαίρι και απο Σεπτέμβρη οταν λήξουν οι παρατάσεις βλέπουμε..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είναι από τις κλασσικές ανακοινώσεις που πιο πολύ σύγχυση δημιουργούν παρά αποσαφηνίζουν  :shock: , "οι υπηρεσίες προχωρούν στην άμεση διόρθωση τους" μου θυμίζει το "ο έλεγχος συνεχίζεται, θα ενημερωθείτε σε περίπτωση ανεύρεσης του φακέλου που ζητήσατε"  :shock:  :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα πάλι και το "λάθος"¨με τη χρέωση των αναδρομικών του ΟΑΕΔ υπάρχει ακόμα... θα πρέπει να απευθυνθώ στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ?  :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.