Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ: εισήγηση για νέα παράταση προθεσμίας καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών A΄ εξαμήνου 2016


Engineer

Recommended Posts

Η Διοικούσα Επιτροπή του Τομέα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων 'Εργων (ΤΣΜΕΔΕ) του ΕΤΑΑ αποφάσισε ομόφωνα, στη σημερινή συνεδρίασή της, μετά από αίτημα του προέδρου του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας Γιώργου Στασινού και εισήγηση του προέδρου της Κωνσταντίνου Μακέδου, να εισηγηθεί στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΤΑΑ, στη συνεδρίαση της προσεχούς Τετάρτης, την εκ νέου παράταση εξόφλησης των ασφαλιστικών εισφορών που αφορούν στο Α΄ εξάμηνο του 2016 για έναν ακόμη μήνα, άνευ προσαυξήσεων εκπροθέσμου και με παράλληλη διατήρηση των διακανονισμών, της ασφαλιστικής ικανότητας και ενημερότητας των υπόχρεων, ώστε οι ασφαλισμένοι να ανταπεξέρχονται στις ασφαλιστικές και φορολογικές τους υποχρεώσεις με ομαλότερους όρους.

 

Υπενθυμίζεται ότι η προηγούμενη παράταση αποφασίσθηκε στις 15/6 και εκπνέει στις 30 Σεπτεμβρίου 2016.

 

Με νεότερη ανακοίνωση θα υπάρξει ενημέρωση για τη σχετική απόφαση του ΔΣ του ΕΤΑΑ.

 

Πηγή: http://www.b2green.gr/el/post/38956/

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελπίζω να βγει Τετάρτη η απόφαση και όχι Παρασκευή μεσημέρι.

 

Ερώτηση αν τελικά παγώσουν οι παλιές οφειλές προς ασφαλιστικά ταμεία αυτό "πιάνει" και τα αναδρομικά μας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς επιτυγχάνεται με τις παρατάσεις; Απλά μεταθέτουμε το πρόβλημα, λες και σε ένα ή δύο μήνες θα βρεθούν τα λεφτά με ένα μαγικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παυει να ειναι μια διευκολυνση.

 

Δηλαδη συναδελφε, αν εσενα σου ελεγαν "προπληρωσε 2 εξαμηνα τωρα", τι θα ελεγες?

Αφου ετσι και αλλιως θα τα δωσεις, τι θα αλλαξει σε 6-12 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αν τελικά παγώσουν οι παλιές οφειλές προς ασφαλιστικά ταμεία αυτό "πιάνει" και τα αναδρομικά μας?

Δε νομίζω..

Τα αναδρομικά ΔΕΝ έχουν καταστεί ακόμα οφειλές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς επιτυγχάνεται με τις παρατάσεις; Απλά μεταθέτουμε το πρόβλημα, λες και σε ένα ή δύο μήνες θα βρεθούν τα λεφτά με ένα μαγικό τρόπο.

 

αυτο ακριβως. Επειδή κάποια στιγμή οι παρατασεις θα πάψουν.... και τοτε θα εχουμε πολλλλλά κλάματα. πχ..... θα μπει το 2017, και εκει θα εχουν να πληρωθούν να νεα του ΕΦΚΑ, το Β εξαμηνο 2016. τα αναδρομικά παλιών ετων κτλ κτλ... και εκει θα σκάσει το συστημα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά μια διευκόλυνση σε εμάς , αλλά σε όλους Και ένα μήνα είναι σημαντικό όταν η αγορά κινείται οριακά . Δηλαδή εγώ εφόσον δώσουν παράταση , πέρα από ότι δεν θα μείνω ρέστος όπως την προηγούμενη φορά , που τα πλήρωσα παρά την παράταση την τελευταία στιγμή και έδεσα κόμπο το στομάχι μου μαζί με της οικογένειας ενώ ένα μήνα μετά θα τα βόλευα , θα μπορέσω να διευκολύνω και κάποιους πελάτες μου να με πληρώσουν πιο μετά τα υπόλοιπα , ώστε να μπορέσουμε όλοι να κινηθούμε στην αγορά και να γίνει το όποιο προιόν μπορεί να γίνει και να αντέξουμε όσο μπορούμε και γιατί όχι να ξεπεράσουμε τα προβλήματα με την παραγωγή στοιχειώδους έργου .

 

Γιατί αν πιεστούμε όλοι και κλείσουμε , θα καταρρεύσουν ακόμα περισσότεροι και ούτε κάθε εξής Άρα σε μαι οικονομία που κινείται δύσκολα κάθε διευκόλυνση είναι καλή και πρέπει να την εκμεταλλευτούμε ώστε να να μειώσουμε μελλοντικά τα προβλήματα όσο μπορούμε .

 

Βέβαια δεχόμαστε λέλαπα φοροκαταιγίδας με ΕΝΦΙΑ και υπερβολικό φόρο αλλά τι να κάνουμε , τα παράπονά μας στους συμπολίτες μας που ψηφίζουν αυτούς (για όσους δεν ψηφίζουμε τέτοιες πολιτικές ) που μας κυβερνούν δεκαετίες  , τώρα με το ίδιο πρόσωπο ή μάλλον το ίδιο πρόσωπο πίσω από άλλη μάσκα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά μια διευκόλυνση σε εμάς , αλλά σε όλους Και ένα μήνα είναι σημαντικό όταν η αγορά κινείται οριακά . Δηλαδή εγώ εφόσον δώσουν παράταση , πέρα από ότι δεν θα μείνω ρέστος όπως την προηγούμενη φορά , που τα πλήρωσα παρά την παράταση την τελευταία στιγμή και έδεσα κόμπο το στομάχι μου μαζί με της οικογένειας ενώ ένα μήνα μετά θα τα βόλευα , θα μπορέσω να διευκολύνω και κάποιους πελάτες μου να με πληρώσουν πιο μετά τα υπόλοιπα , ώστε να μπορέσουμε όλοι να κινηθούμε στην αγορά και να γίνει το όποιο προιόν μπορεί να γίνει και να αντέξουμε όσο μπορούμε και γιατί όχι να ξεπεράσουμε τα προβλήματα με την παραγωγή στοιχειώδους έργου .

 

Γιατί αν πιεστούμε όλοι και κλείσουμε , θα καταρρεύσουν ακόμα περισσότεροι και ούτε κάθε εξής Άρα σε μαι οικονομία που κινείται δύσκολα κάθε διευκόλυνση είναι καλή και πρέπει να την εκμεταλλευτούμε ώστε να να μειώσουμε μελλοντικά τα προβλήματα όσο μπορούμε .

 

Βέβαια δεχόμαστε λέλαπα φοροκαταιγίδας με ΕΝΦΙΑ και υπερβολικό φόρο αλλά τι να κάνουμε , τα παράπονά μας στους συμπολίτες μας που ψηφίζουν αυτούς (για όσους δεν ψηφίζουμε τέτοιες πολιτικές ) που μας κυβερνούν δεκαετίες  , τώρα με το ίδιο πρόσωπο ή μάλλον το ίδιο πρόσωπο πίσω από άλλη μάσκα 

Οπως τα λέει ο Γιώργος. Και ας μην κρυβομαστε, οι περισσοτεροι, οπως και οι συγγενείς μας για εφορια και ταμεία με το ζόρι έχουμε σε ολα ρυθμίσεις. Και αυτόν τον μηνα σκάνε οι ρυθμίσεις που θα μπουν για τον ΕΝΦΙΑ. Αρα αυτος ο ενας μηνας, ακριβως τωρα, ειναι απολυτως απαραιτητος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με τις παρατάσεις για χρέη που τρέχουν κάθε μήνα,δλδ αν ήταν κάτι έκτακτο καταλαβαίνω την παράταση με την λογική να σου δώσουν λίγο χρόνο τα μαζέψεις να τα δώσεις και να φύγει από το κεφάλι σου. Αλλά εφόσον παρατείνεις κάτι που έτσι και αλλιώς συνεχίζει να τρέχει μήνα με το μήνα απλά δίνεις μία "πλασματική" ανάσα σε όσους δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν και τους αναγκάζεις να μεγαλώνει το χρέος τους. 

 

Δεν περιμένω να συμφωνήσετε απλά εκφράζω την άποψη μου. Όπως είπε και ο zefuros πιο πάνω απλά περιμένουμε να σκάσει το σύστημα....καλύτερα δεν είναι να σκάσει πριν γίνει μία μεγάλη τεράστια φούσκα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.