Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: εισήγηση για νέα παράταση προθεσμίας καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών A΄ εξαμήνου 2016


Engineer

Recommended Posts

Είναι σκληρό αυτό που γράφω , αλλά όσοι δεν μπορούν να ανταποκριθούν για πολύ καιρό και δεν έχουν τίποτα "καβάτζα " έχουν δυο επιλογές ή να αλλάξουν επαγγελματικό προσανατολισμό ή να προσπαθήσουν περισσότερο μέσα στην αγορά Η παράταση , για όσους μπορούν ακόμα και προσπαθούν με δυνατότητες επιβίωσης οριακά , όπως περίπου ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας που προσπαθεί να παράγει με πολλές θυσίες και ιδρώτα , είναι ακριβώς αυτό που θα προστατεύσει το σύστημα να μην σκάσει ή να μην γίνει φούσκα Αν θέλουν κάτι άλλο , τότε θα βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό , όπως ακριβώς τους συνιστούν οι δανειστές μας και η ΕΕ σε μια λάθος πολιτική που μάλιστα το λένε και οι ίδιοι .Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα , από τέτοιες μικρές λεπτομέρειες θα δούμε ποια είναι η πρόθεση των κυβερνώντων για το μέλλον της Ελληνικής οικονομίας.

 

Φυσικά οι παρατάσεις δεν μπορεί να είναι μεγάλες χρονικά , αλλά σε λογικά πλαίσια ώστε να μην γίνεται ακριβώς αυτό που περιγράφει ο συνάδελφος πιο πάνω , δηλαδή να συσσωρεύει τις οφειλές δημιουργώντας συνθήκες έκρηξης 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H δυνατοτητα πληρωμης σε 3μηνιαια ή μηνιαία βαση, κατα τη γνωμη μου θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα απο την παραταση ενός μολις μηνος.

Link to comment
Share on other sites

H δυνατοτητα πληρωμης σε 3μηνιαια ή μηνιαία βαση, κατα τη γνωμη μου θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα απο την παραταση ενός μολις μηνος

θα συμφωνήσω απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λέτε μερικοί για το ότι οποιος δεν αντεχει κλπ κλπ, αλλά επειδή δεν ξέρετε πάντα τί μπορεί να συμβαίνει, και επειδή δεν είναι δική μας επαγγελματική υπαιτιότητα το ποσο της εισφορας μας (ειναι υπαιτιότητα μας ως πολίτες αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα) δεν είναι καλό να είστε απόλυτοι. Δεν ήταν "επαγγελματική" μας απόφαση να πληρωνουμε κάθε χρόνο παρανοικό ποσό - αν ήταν φυσικα θα έπρεπε να "τιμωρηθουμε" για το "ρισκο". 

Συμφωνω κι εγώ στα μηνιαία, και όπως είπε κι Γιωργος1987, η λήξη προθεσμίας ΕΝΦΙΑ και ΝΦΠ είναι που τους αναγκαζει να το πανε εναν μηνα πισω. Τον αλλον (θεωρητικά) είναι μονο ο ΕΝΦΙΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Τι μηνιαίο τι ετήσιο το ίδιο πράγμα είναι απλά είναι θέμα κουμάντου. Αν κάποιος μπορεί να τα κουμαντάρει καλά ξέρει τι περιμένει και τα δίνει στο τέλος του έτους.. αν ο άλλος σκορπάει δεξιά και αριστερά χάνει την μπάλα και προτιμάει το μήνα. Η σούμα είναι η ίδια έτσι και αλλιώς..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι μηνιαίο τι ετήσιο το ίδιο πράγμα είναι απλά είναι θέμα κουμάντου. Αν κάποιος μπορεί να τα κουμαντάρει καλά ξέρει τι περιμένει και τα δίνει στο τέλος του έτους.. αν ο άλλος σκορπάει δεξιά και αριστερά χάνει την μπάλα και προτιμάει το μήνα. Η σούμα είναι η ίδια έτσι και αλλιώς..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Θα ήταν καλά ένα σύστημα με το οποίο θα μπορούσαμε να πληρώνουμε με τον μήνα ότι έχουμε και μπορούμε και σε ένα χρονικό όριο να έπρεπε να κλείσουμε την πληρωμή , πληρώνοντας τα υπόλοιπα

 

 Ικαρε ξέρεις πόσες φορές λέω και μου λένε πάρτα τώρα που τα έχω γιατί αύριο μπορεί να μην τα έχω Έτσι όμως κινούνται οι δουλειές και παράγεται έργο και την παλεύουμε τουλάχιστον στα μέρη μου Λίγα εδώ λίγα εκεί , γίνεται η δουλειά και όλοι είναι ευχαριστημένοι τελικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις τη γυναίκα μου που λέει κρατά τα εσυ γιατί θα τα χαλάσω... Το ίδιο είναι Γιώργο, γιατί αν ένα μήνα δεν έχεις με τον τρόπο που λες τι γίνεται τα δίνεις διπλα τον επόμενο ξέρω γω; Εκεί θα έχεις η μπα και πάλι; Αν θες να τα κοντρολάρεις λες αυτά είναι για εκεί δεν τα πειράζω ο κόσμος να χαλάσει.. πχ εγώ τα έχω σε άλλο λογαριασμό σαν να μην υπάρχουν κάθε φορά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.