Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Επιτρέψτε μου κι εμένα να θέσω μια απορία, ελπίζοντας οτι δεν βγαίνω off topic. Πελάτης ενδιαφέρεται να ενοικιάσει κατάστημα για να το χρησιμοποιήσει ως φαρμακείο. Με δεδομένο οτι, αφενός μεν το κατάστημα είναι απ' όσο κατάλαβα, χρόνια ξενοίκιαστο, αφετέρου μιλάμε για πολυκατοικία 40ετιας και βάλε, συν το γεγονός οτι θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες εργασίες προσαρμογής του σχετικά με τις απαιτήσεις φαρμακείου, είναι ανάγκη θεωρώ, να εκδοθεί ΟΑ αλλαγής διαρρυθμίσεων. Σωστά?

Το πρόβλημα όμως έγκειται στο γεγονός οτι η υφιστάμενη κατασκευή παρουσιάζει αυθαιρεσίες σε σχέση με την υπάρχουσα ΟΑ (εν συντομία και για να πάρετε μια ιδέα διαφορά στις διαστάσεις και στο ύψος του, μεγαλύτερο πατάρι καθώς και πρόσβαση στο υπόγειο απο σκάλα που βρίσκεται μέσα στο κατάστημα!). Και το ερώτημα μου, το εξής: Θα πρέπει να γίνει ΚΑΙ τακτοποίηση με τον ν.4014 ΚΑΙ έκδοση ΟΑ, ή με την έκδοση της αδείας ''παρακάμπτεται'' ας το πώ η διαδικασία του 4014 με τα αντίστοιχα πρόστιμα και ο πελάτης πληρώνει μόνο την ΟΑ? Ή μήπως πάλι δεν αρκεί η ΟΑ αλλαγής διαρρυθμίσεων οπότε πρέπει να πάμε σε κάτι άλλο?

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας, έχω μικρή εμπειρία σε τέτοια θέματα και βαδίζω ολίγον στο σκότος!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

@myri

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Να υποθέσω οτι πάμε βάσει του Άρθρου 26, παρ. 2 του 4014? Και να ρωτήσω και κάτι ακόμα? Ισχύει οτι σε περίπτωση ΟΑ αλλαγής διαρρυθμίσεων η άδεια εκδίδεται στο όνομα του ενοικιαστή? Πώς θα μπορούσα να το στηρίξω νομικά αυτό, έχεις κάτι σχετικό? Ετοιμάζω βέβαια και μια επίσκεψη στην αρμόδια Πολεοδομία, αλλά θα ήθελα να ... έχω προετοιμαστεί πρώτα!

 

Και πάλι σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο όνομα του ενοικιαστή μπορεί αλλά με συναίνεση/εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη. Το ΙΚΑ όμως θα βαρύνει τελικά τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

faethon

και το ΙΚΑ ξεπερνιέται (και μπαίνει στο όνομα του ενοικιαστή) δεν ξέρω πως,

αλλά είχα παρόμοια περίπτωση και το ΙΚΑ το χρεώθηκε η ενοικιαστρια εταιρεία

 

Όσο για την ο.α χρειάζεται Υ.Δ και του ενοικιαστή και του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τους συνάδελφους

και το ΙΚΑ ξεπερνιέται με μισθωτήριο και ΥΔ ιδιοκτήτη

Να υποθέσω οτι πάμε βάσει του Άρθρου 26, παρ. 2 του 4014?

και εγώ έτσι υποθέτω .... ακόμη δεν το έχω επειχειρήσει

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

 

Απ' οτι καταλαβαίνω τελικά το θέμα σε ποιού το όνομα εκδίδεται η άδεια έχει μια ...ελαστική αντιμετώπιση. Πρόβλημα πάντως, φαντάζομαι οτι ο ιδιοκτήτης θα ήθελε να το αναλάβει ο ενοικιαστής και τούμπαλιν... Θα δούμε!

 

Αύριο λέω να κατέβω για ερώτηση στη Σωκράτους (ο Θεός να βάλει το χέρι του)... Θα ενημερώσω για το πόρισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό!

 

Σε υφιστάμενο φαρμακείο στο οποίο πρέπει να βγει άδεια λειτουργίας λόγω συστέγασης η Ο.Α. δείχνει 2 ξεχωριστά καταστήματα και υπόγειο ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα κατάστημα που ενώνεται με σκάλα με το υπόγειο!Θα πρέπει λογικά να βγάλω άδεια νομιμοποίησης (συνένωση καταστημάτων + υπογείου) σύμφωνα με τον 4014 σωστά?Επειδή όμως υπάρχει και ένας αυθαίρετος χώρος που πρέπει να τακτοποιηθεί ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω?

 

1. 1 αίτηση με 2 φύλλα καταγράφης (ένα για την τακτοποίηση και ένα για την νομιμοποίηση) ή

2. 1 αίτηση τακτοποίησησης και μια αίτηση νομιμοποίησης ξεχωριστά!Τι από τα δύο προηγείται?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

υπαγωγή στον 4014 για τον αυθαίρετο χώρο και οικοδομίκή άδεια με άρθρο 22

Πρέπει κάποιο από τα δύο να προηγηθεί?(η άδεια ή η τακτοποίηση) γιατί κάπου διάβασα ότι πρέπει πρώτα να έχουν τακτοποιηθεί οι αυθαιρεσίες και αν κάνω 1 δήλωση και για τα δύο δεν θα μπορώ να ολοκληρώσω την τακτοποίηση πριν βγει η άδεια?Ξέρει κανείς τίποτα γι΄αυτό το διαδικαστικό θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.