Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

Επαναφερω το θεμα γιατι αν και διαβασα σχεδον ολα το τοπικ σχετικα με τις αλλαγες χρησεις, εχω ακομα μια βασικη απορια.

 

Η περιπτωση μου ειναι αλλαγη χρησης απο φαρμακειο σε φαγαδικο.

 

Καταρχην το φαρμακειο είναι ή δεν ειναι χωρος υγειονομικου ενδιαφεροντος?

 

Αν ΔΕΝ ειναι....τοτε κατα τα γνωστα χρειαζεται μια νεα ''μινι αδεια'' με τιτλο Αλλαγη χρησης απο φαρμακειο σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος.....

 

Αν ΕΙΝΑΙ ομως, αν καταλαβα καλα, κατι τετοιο ειναι περιττο.Παιρνεις μια βεβαιωση κυριας χρησης απο την πολεοδομια.Αυτη η ΒΚΧ μηπως επειδη θα γραφει φαρμακειο δημιουργηθει προβλημα στον Δημο?Η μηπως δεν γραφει τπτ ?

Link to comment
Share on other sites

άλλο πράγμα η χρήση φαρμακείο, άλλο η χρήση εστιατόριο, άλλο η χρήση παντοπωλείο

 

το φαρμακειο δε θελει καμινάδα!!!

άρα θες αλλαγή χρήσης κατα τη γνώμη μου

ή τουλάχιστον σε αυστηρές πολεοδομίες

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...δεκτον και λογικο....

Τουλαχιστον για το αν το φαρμακειο ειναι χωρος υγειονομικου ενδιαφεροντος, υπαρχει απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τέτοιος χαρσκτηρισμός σε κάποια νομοθεσία που να γνωρίζω

το βιβλίο της Λεμπέση τα χαρακτηρίζει ως κατστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιων (επίσης δεν υπάρχει νομοθεσία που να τα χαρακτηρίζει έτσι)

 

στην πραξη για να δωθει ΒΚΧ πως ο χώρος μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φαρμακειο

η πολεοδομία του Δ. Αθηναίων και του Περισσού ζητούν αλλαγή χρήσης (ειναι πολύ αυστηρές πολεοδομίες)

 

επιπλέον για τις ειδικές προδιαγραφές που αφορούν τα υδραυλικά του εργαστηρίου επίσης απαιτείται οικοδομιή άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων

 

αν διαβάσεις στο νήμα άλλες πολεοδομίες δεν απαιτούν την αλλαγή χρήσης

και επιτρέπουν τα υδραυλικά του εργαστηρίου να γίνυν με μικρής κλίμακας

 

φυσικά σε περιπτωσεις καταγγελιών καλό είναι να είναι κανεις καλυμμένος από όλες τις πλευρές

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους

Μου εχει τυχει μια περιπτωση κατα την οποια υπαρχει ενα φαρμακειο σε λειτουργεια εδω και 20 χρονια με αδεια λειτουργειας και ολα τα σχετικα. Το φαρμακειο δεν ειναι ιδιοκτησια αλλα ενοικιαζεται.

Ο πελατης θελει να μεταβιβασει το φαρμακειο στο παιδι του και επειδη το φαρμακειο φαινεται στην αδεια ως 2 καταστηματα του ζητανε να γινει συνενωση των καταστηματων.

Στο ενοικιαστηριο συμβολαιο υπαρχει ορος οτι τα δυο καταστηματα θα συνενωθουν και οτι ο χωρος θα χρησιμοποιηθει για φαρμακειο.

α) ειναι λογικο για μια μεταβιβαση αδειας λειτουργειας να ζητανε συνενωση με αδεια;

β) η καινουργια αδεια δεν πρεπει να βγει στο ονομα του ιδιοκτητη του καταστηματος και οχι στον ενοικιαστη οπωσ λενε στο υγειονομικο

γ)και απο οσο καταλαβα απο το αρχικο θεμα πρεπει να γινει με εκδοση κανονικης αδειας και οχι με εγκριση εργασιων μικρησ κλιμακας για καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντοσ. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

α) είναι λογικό τόσα χρόνια να λειτουργεί σε παράνομο χώρο;

β) μπορεί να βγει στο όνομα του ενοικιαστή, με ΥΔ πως συναινεί ο ιδιοκτήτης

επίσης περνά στα έξοδα του φαρμακείου

γ) θεωρώ πως αυτό ειναι το πιο σωστό, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχουμε ενα καταστημα εκτασης 55 τετραγωνικων,με wc και υπογειο

Στο χωρο αυτο εχει κατασκευαστει εκ των υστερων παταρι με μεταλλικη κατσκευη εμβαδου 40 τετραγωνικων μετρων

Το παταρι εχει επαρκη φυσικο και τεχνητο φωτισμο και επαρκη αερισμο και διαθεσιμο υψος 2.50 μετρα

η κλιμακα δεν ειναι ευρεια,ειναι γυριστη μεχρι ενα υψος και μετα σχηματιζει πλατυσκαλο και αναθαθμους κανονικα

ο ιδιοκτητης θελει να ρυθμισει με τον 3843/10(μετα τη σχετικη εγκυκλιο με την οποια ανοιγει ο δρομος για βεβαιωση κυριας χρησης εφοσον ικανοποιουνται οι προδιοαγραφες χωρου κυριας χρησης) το παταρι με σκοπο να νοικιασει το χωρο σε φαρμακοποιο

με τη ρυθμιση του παταριου θα εξακολουθει το μαγαζι να εχει αυθαιρετες κατασκευες η λυνουμε το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

το παταρι δεν θα είναι "αυθαιρετο" θα είναι "ρυθμισμένο"

 

αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα επιτρέψουν την αλλαγή χρήσης του χώρου του παταριού σε φαρμακείο

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερωτησεις σε 2-3 διαφορετικους υπαλληλους της πολεοδομιας,μου ειπαν θα ακολουθησουν πιστα την εγκυκλιο 19,που αναφερει οτι εαν ο ρυθμισμενος χωρος πληρι τις προυποθεσεις για την εκαστοτε χρηση,τοτε δινεται βεβαιωση κυριας χρησης,οχι απο την πολεοδομια αλλα απο τον δημο

επισης υπαλληλος μου ειπε οτι ο ρυθμισμενος χωρος δεν παυει να ειναι αυθαιρετος,απλα δεχομαστε την αυθαιρεσια για 40 χρονια χωρις κυρωσεις και επομενως η αδεια φαρμακειου θα κολλησει σε αυτο το σημειο,οτι στο χωρο του καταστηματος υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διαβαζα γενικοτερα την συζητηση και εχω να σταθω στα εξης που ισως λυσουν ορισμενες αποριες νεων συναδελφων για το θεμα. Συμφωνω με την Myri για το θεμα της απαιτησης αλλαγης χρησης σε πρισμενες πολεοδομιες. Ακουγεται παραλογο αλλα μαλλον δεν ειναι. Πιο παραλογο ειναι αυτο που ζητουν οι νομαρχιες!!!

 

1.Βεβαίωση από την Πολεοδομία ότι δεν είναι αυθαίρετο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για χώρος φαρμακείου και δεν περιλαμβάνει αυθαίρετες κατασκευές.

(ο.κ με καποιον τροπο την παιρνω την βεβαιωση)

2. Σχέδιο κατόψεως του καταστήματος, στο οποίο φαίνονται οι καθαρές διαστάσεις του.

(και εδω εγω προσκομιζω την τελικη κατασταση του φαρμακειου με νεους τοιχους και σωστες διαστασεις οπως πρεπει, τις εγκαταστασεις και τα συναφη).

 

Αυτο δεν ειναι παραλογο? Πως δηλαδη εγιναν οι εργασιες στο εσωτερικο του φαρμακειου? Με αδεια μικρης κλιμακας? Διχως αδεια (εντελως παρανομο)?

 

Νομιζω πως τελικα αυτος ειναι και ο σκοπος της αλλαγης χρησης. Να αποτυπωθουν δηλαδη απο πριν ολες οι προδοαγραφες που ο Νομος περι Ιδρυσης φαρμακειων οριζει...και να ερθει επειτα η υπηρεσια της νομαρχιας να αποφανθει για την τηρηση των κατασκευαστικων προδιαγραφων του φαρμακειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.