Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυτονομη Θερμανση με 4 ηλεκτροβανες (κυκλωμα PLC)


Blacklord

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Θελωντας να πειραματιστω στον προγραμματισμο plc προσπαθησα με το προγραμμα LOGO! soft comfort την λειτουργια του αυτοματισμου για αυτονομη θερμανση σε 4 διαμερισματα. Ειμαι τελειως αρχαριος στον προγραμματισμο plc και δεν εχω ιδεα απο γλωσσα ladder. Εκανα το εγχειρημα με functions (χρησιμοποιοντας λογικες πυλες) και στη συνεχεια εκανα convert σε LAD. Για να τα καταφερω χρησιμοποιησα την εξης λογικη: 
 

Λογική λειτουργίας αυτοματισμού:

– Όταν η θερμοκρασία στο νερό του λέβητα είναι κάτω από 30οC τότε ο

κυκλοφορητής δεν λειτουργεί ανεξαρτήτως εάν ζητάει κάποιο

διαμέρισμα νερό.

– Όταν ο θερμοστάτης σε ένα διαμέρισμα ζητήσει νερό τότε δίνεται

εντολή στον καυστήρα να ξεκινήσει να λειτουργεί. Μόλις ζεσταθεί το

νερό στο λέβητα (>40οC) δίνεται εντολή στον κυκλοφορητή και στις

αντίστοιχες ηλεκτροβάνες.

– Όταν το νερό στο λέβητα υπερβεί τους 80οC τότε δίνεται εντολή στον

καυστήρα να σταματήσει και όταν πέσει κάτω από 70οC τότε δίνεται

εντολή να ξαναξεκινήσει εφόσον εξακολουθεί να ζητά νερό τουλάχιστον

ένας από τους θερμοστάτες διαμερισμάτων.

 

Παρακατω επισυναπτω το αρχειο σε γλωσα ladder και το ερωτημα μου ειναι ποια ειναι τα λαθη μου. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν λαθη. Επαναλαβμανω οτι ειμαι τελειως αρχαριος στον προγραμματισμο plc. 

AYTONOMI THERMASNSI-lad.zip

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσθέσεις και το ενδεχόμενο όταν το τελευταίο διαμέρισμα σταματήσει να ζητάει θέρμανση να κλείσει ο καυστήρας αλλά να παραμένει ανοικτή η ηλεκτροβάνα και ο αντίστοιχος κυκλοφορητής μέχρις ότου πέσει η θερμοκρασία νερού. Στη δική σου περίπτωση η θερμοκρασία είναι 40°C.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λόγο που περιμένεις να ζεσταθεί ο λέβητας για να ανοίξεις τις ηλεκτροβάνες?

 

Έκανα και μία αλλαγή στο τέλος του προγράμματος για απλούστευση. Δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις την είσοδο Ι5 (θερμοστάτης του λέβητα) 4 φορές.

 

Τον υδροστάτη ασφαλείας του λέβητα πως τον χρησιμοποιείς?

AYTONOMI THERMASNSI.rar

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτροβανες δηλαδη ποτε εκριβως πρεπει να ανοιγουν?

Η λογικη λειτουργιας που σχεδιασα δεν ελεγε μεσα για υδροστατη ασφαλειας του λεβητα. Οτι διαβαζα εβαζα. :-o

Οταν λες υδροστατη εννοεις τον θερμοστατη του λεβητα ή τον θερμοστατη του κυκλοφορητη ή κατι αλλο? Μπερδευτηκα ολιγον. :shock:

 

 

Πρέπει να προσθέσεις και το ενδεχόμενο όταν το τελευταίο διαμέρισμα σταματήσει να ζητάει θέρμανση να κλείσει ο καυστήρας αλλά να παραμένει ανοικτή η ηλεκτροβάνα και ο αντίστοιχος κυκλοφορητής μέχρις ότου πέσει η θερμοκρασία νερού. Στη δική σου περίπτωση η θερμοκρασία είναι 40°C.

Χμμ αυτο δεν το ειχα σκεφτει. Εκανα μια αλλαγη βεβαια. Σε περιπτωση που σταματησει ο καυστηρας τοτε να συνεχισει ο κυκλοφορητης μεχρι να πεσει η θερμοκρασια αλλα αν σταματησει το τελευταιο διαμερισμα να ζηταει θερμανση τοτε κλεινει και ο κυκλοφορητης, Θα το αλλαξω και αυτο. Σωστος Σταυρο.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτροβανες δηλαδη ποτε εκριβως πρεπει να ανοιγουν?

 

Το συνηθισμένο είναι όταν δίνει εντολή ο θερμοστάτης χώρου να ξεκινάει να ανοίγει και η αντίστοιχη ηλεκτροβάνα.

 

Οταν λες υδροστατη εννοεις τον θερμοστατη του λεβητα ή τον θερμοστατη του κυκλοφορητη ή κατι αλλο?

 

Εννοώ τον θερμοστάτη του λέβητα. (το ασφαλείας, που θέλει χειροκίνητο reset.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό να περιμένει μέχρι το νερό να φτάσει μία θερμοκρασία για να ανοίξει κυκλοφορητής και ηλεκτροβάνα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στο internet βρηκα το κυκλωμα αυτου του αυτοματισμου οπως το δινει ενα εκπαιδευτικο pdf. Ολα καλα και κατανοητα. Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι μετα την εισοδο I5 (θερμοστατης λεβητα) συνδεεται μια πυλη NOT. Για ποιο ακριβως λογο γινεται αυτο? Εκανα το ιδιο ακριβως και οταν τρεχω το προγραμμα εννοειται οτι το σημα στην εισοδο l5 πρεπει να ειναι 0 για να ενεργοποιηθει ο καυστηρας. Τι μου διαφευγει?

 

Επισυναπτω και την εικονα :post-109116-0-19832400-1479145015_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται ποια επαφή του θερμοστάτη θα χρησιμοποιηθεί, αυτή που ανοίγει ή αυτή που κλείνει με την άνοδο της θερμοκρασίας

 αν δηλαδη χρησιμοποιησουμε την επαφη που κλεινει το κυκλωμα τοτε δεν χρειαζεται η πυλη ΝΟΤ ενω στην αντιθετη περιπτωση χρειαζεται. Αυτο ειναι? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.