Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ως τις 30/12/2016 η καταβολή του ΤΣΜΕΔΕ Β2016


Engineer

Recommended Posts

Ελπίζω να είναι η απάντηση αυτή στα πλαίσια αυτού του ψαρώματος για να πληρώσουν όσοι μπορούν Γιατί αν δεν είναι τότε θα πω ότι ο υφυπουργός είναι ηλίθιος και αν πάρει μια τέτοια απόφαση τότε είναι σίγουρο ότι οι συνταξιούχοι δεν θα πάρουν τις συντάξεις τους γιατί θα χάσουν πολλά έσοδα , από αυτούς που έστω και με καθυστέρηση και δυσκολίες πλήρωναν .

 

Δεν έχει ιδέα ο Υφυπουργός πως κινείται η οικονομία , όπως την κατάντησαν με τις πολιτικές τους Όλοι δίνουμε , σε όλους παρατάσεις για να μπορούν να μας πληρώσουν Αν εγώ "πνίξω"  έναν πελάτη μου θα χάσω και αυτά που παίρνω 

συμφωνω πως δεν έχουν σχεση με την οικονομία. παράδειγμα,  εγω για δυο με τρεις μήνες δεν θα δωσω σε άλλους που περιμένουν και άρα δεν θα ρίξω αυτά τα λίγα στην αγορά,  απλό δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνω πως δεν έχουν σχεση με την οικονομία. παράδειγμα,  εγω για δυο με τρεις μήνες δεν θα δωσω σε άλλους που περιμένουν και άρα δεν θα ρίξω αυτά τα λίγα στην αγορά,  απλό δεν είναι

Ακριβώς και αυτό έχω στο μυαλό μου Πχ εγώ παρόλο που δεν έχω το ποσό και θα το έχω σε ένα με δυο μήνες αφού πριν 2 μήνες πλήρωσα το προηγούμενο και να έδινα ότι έχω κα ινα δανειζόμουν τα υπόλοιπα , πλεον δεν θα μπορούσα να καλύψω τα λειτουργικά μου έξοδα και να παράγω Πως θα πάρω χαρτικά , πενάκια , να πληρώσω τηλέφωνα να έχω χρήματα για βενζίνες ,αν μέσα σε λιγότερο από πέντε μήνες πληρώσω 2 εξάμηνα Αφού μας έβαλαν  στις 100 δόσεις υποτίθεται ότι πρέπει να μας επιτρέψουν να μειώσουμε τα χρέη  μας και όχι να μας πνίγουν Γιατί αν μπορούσαμε να πληρώνουμε τόσο γρήγορα τα εξάμηνα μας δεν θα ήμασταν στις 100 δόσεις

 

 

 

Εκτός αν νομίζουν ότι έχουν φτάσει να δώσουν ώθηση στην οικονομία και να μας ωθεί και εμάς  τόσο γρήγορα (γράφω και καμία λαλακία για να μειώσω το άγχος μου ) 

 

 

Εγώ παρά την ανακοίνωση που διάβασα δεν θα πληρώσω γιατί αυτήν την στιγμή μετά τις υποχρεώσεις που πλήρωσα έχω μόνο 400 ευρώ Προτίμησα να πληρώσω ανθρώπους που χρώσταγα για διάφορους λόγους  (και την πεθερά μου που με βοήθησε με το προηγούμενο εξάμηνο) ή την λογίστρια μου και ένα υπάλληλο παλαιό που του χρώσταγα ένα ποσό . Δεν μπορώ και ότι βρέξει ας κατεβάσει Δεν θα βάλω το μαχαίρι στο λαιμό μου μόνος μου .Έχω δουλειές και θα συνεχίσω να εργάζομαι και να παράγω Τουλάχιστον αν κλείσω το γραφείο μου να μην το έχω κάνει με δικές μου μαχαιριές .Τα χρέη μου τα δημιούργησε η πολιτική Σαμαρά κυρίως και ενώ κάνω ότι έκανα 25 χρόνια τώρα με τα ίδια έσοδα , τις ίδιες αμοιβές και τον ίδιο όγκο εργασίας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

αναλγησια  είναι  να  κλεινεις  τις  τράπεζες  και  να  στερεις  από  τον  ιδιωτικο  τομεα  το  οξυγονο  και  την  αναπτυξη

να στερεις  εργασια  από τους  πολιτες 

 

φυσικα  δεν  το  εχεις  καταλάβεις  και  περιμενεις  ελεημοσυνη  από   τον  κάθε  τυχαρπαστο 

και  αν  δουλεψες  5  μηνες  και  κυλισε  ο  χρονος  πιστευεις  ότι  και  του  χρονου  θα  είναι  γιορτη ;;;

η  νομιζεις  ότι  τα  κοκορια  θα  γεννάνε   συνεχως  .

σημασια  εχει  να  βρίσκεις  δουλεια  και  αυριο    όχι  επιδοτουμενη αλλα  πραγματικη  και  βιωσιμη  ώστε  να  πληρωνεις  τις  υποχρεώσεις  σου

εκοψαν  συνταξεις  αναμενετε  πτωση  τζιρου  σε  ολους  τους  ελευθερους  επαγγελματιες  είναι  φυσιολογικο 

από  την άλλη  κρατουν  τις  επενδύσεις  στα  συρτάρια  εξαιτειας  ιδεοληψιας  και  θα  εχουμε  και  δευτερη  μεγαλυτερη  πτωση  τζιρου

οι  100  δοσεις  δεν  σωζουν  ισως  αν  γινόντουσαν  150  η  200 

δεν  θελουν  να  δωσουν  παραταση  διοτι  οι  δανειστες  πιεζουν  .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Γιατι φωναζετε? Στατιστικα εδω μεσα ενας στους 2 το 2009 εριξε πασοκ, το 2012 3 στους 10 εριξαν τρελοκομπαρσια σαμαρα, και το 2015 3 στους 10 εριξαν συριζα.

 

Στις δε κινητοποιησεις για το τσμεδε δε μαζευομαστε ουτε 200 ατομα.

 

Αρα ή φωναζετε γιατι ανηκετε στο στατιστικο λαθος (πιθανοτητα < 5%),ή φωναζετε γιατι οι κακοι ανικανοι που κυβερνουν τωρα αποφασισαν για πρωτη φορα να γινουν αξιοπιστοι εφαρμοζοντας τους νομους των προκατοχων τους,ή τελικα φωναζετε γιατι ετσι κανει το ποπολο οταν ερχεται η ωρα της πληρωμης.

 

Προσωπικα πληρωσα για να μην χασω την 1η κατηγορια, ιδεολογικα ανηκω στο γραφικο εξωκοινοβουλευτικο στατιστικο λαθος, συμμετειχα στις κινητοποιησεις με μεγαλη απογοητευση, τη βρισκω να διαβαζω μαλακιες στο michanikos, κ για τον ιανουαριο παιζει να μην εχω λεφτα ουτε για τσιγαρα.

 

Με τις υγειες μας

 

Καλη χρονια σε ολους, ευχομαι να ζησουμε ολοι το 2017 χωρις απωλειες. Γιατι οπως λεει κ ο αρτεμης (txc) θα ναι ενας μακρυς βαρυς χειμωνας

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

αναλγησια  είναι  να  κλεινεις  τις  τράπεζες  και  να  στερεις  από  τον  ιδιωτικο  τομεα  το  οξυγονο  και  την  αναπτυξη

να στερεις  εργασια  από τους  πολιτες 

 

φυσικα  δεν  το  εχεις  καταλάβεις  και  περιμενεις  ελεημοσυνη  από   τον  κάθε  τυχαρπαστο 

και  αν  δουλεψες  5  μηνες  και  κυλισε  ο  χρονος  πιστευεις  ότι  και  του  χρονου  θα  είναι  γιορτη ;;;

η  νομιζεις  ότι  τα  κοκορια  θα  γεννάνε   συνεχως  .

σημασια  εχει  να  βρίσκεις  δουλεια  και  αυριο    όχι  επιδοτουμενη αλλα  πραγματικη  και  βιωσιμη  ώστε  να  πληρωνεις  τις  υποχρεώσεις  σου

εκοψαν  συνταξεις  αναμενετε  πτωση  τζιρου  σε  ολους  τους  ελευθερους  επαγγελματιες  είναι  φυσιολογικο 

από  την άλλη  κρατουν  τις  επενδύσεις  στα  συρτάρια  εξαιτειας  ιδεοληψιας  και  θα  εχουμε  και  δευτερη  μεγαλυτερη  πτωση  τζιρου

οι  100  δοσεις  δεν  σωζουν  ισως  αν  γινόντουσαν  150  η  200 

δεν  θελουν  να  δωσουν  παραταση  διοτι  οι  δανειστες  πιεζουν  .

Εγώ προσωπικά όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα εργασίας και εσόδων Ακόμα και την περίοδο των κάπιταλ κοντρόλ δούλευα.  Δεν άλλαξε τίποτα από τα έσοδα μου με τα προηγούμενα 23 χρόνια και τα επόμενα 3 μέχρι σήμερα  Αυτό που άλλαξε ήταν η φορολογία  και η διάλυση του κράτους επί Σαμαρά  . Εμένα προσωπικά αυτό μου δημιούργησε το πρόβλημα και όχι αυτά που γράφεις που βέβαια σε άλλους ισχύουν 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

 

Στις δε κινητοποιησεις για το τσμεδε δε μαζευομαστε ουτε 200 ατομα.

 

 

Μεγάλη αλήθεια είπες συνάδελφε....

 

Όπως στις εκλογές του ΤΕΕ... 31.000 ψήφισαν από τους 107.000!!! Αραχτοί όλοι στους καναπέδες και πίσω από κάποιο πληκτρολόγιο δεν γίνεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Στις δε κινητοποιησεις για το τσμεδε δε μαζευομαστε ουτε 200 ατομα.

Ακούτε τι λέει ο συνάδελφος; Αυτή είναι η μαύρη αλήθεια. Και στις προΣΥΡΙΖΑΝΕΛ κυβέρνησης κινητοποιήσεις τρεις και ο Σπίρτζης ήμασταν. Ο Σπίρτζης τώρα τη βόλεψε και μείναμε οι τρεις. Κανονίστε του χρόνου να είμαστε δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλήθεια είπες συνάδελφε....

 

Όπως στις εκλογές του ΤΕΕ... 31.000 ψήφισαν από τους 107.000!!! Αραχτοί όλοι στους καναπέδες και πίσω από κάποιο πληκτρολόγιο δεν γίνεται τίποτα...

Εγώ από εδώ που είμαι δεν μπορώ να έρθω , γιατί μετράω και το κάθε ευρώ και το πήγαινε έλα θα μου κοστίσει από 40 - 50 ευρώ Κόστος σημαντικό όταν έχω μείνει με 400 ευρώ μετά τις πληρωμή των υποχρεώσεων από τα οποία τα 200 είναι ΦΠΑ Στις δε εκλογές του ΤΕΕ ήταν η πρώτη χρονιά στα 26 χρόνια που δεν ψήφισα γιατί πάλι εκείνη την περίοδο δεν είχα ούτε 40 ευρώ να  πάω Χαλκίδα  Μετά από τέσσερις μέρες είχα αλλά ήταν αργά. Νομίζω ότι αυτό ισχύει πλέον για πολύ κόσμο και δεν είμαι μόνος Και εγώ όπως είπα ακόμη και σήμερα έχω τα έσοδα που είχα πάντα και δεν είχα πρόβλημα  . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλα όπως και σε άλλες περιπτώσεις αν ήταν έτσι θα έκαναν κουμάντο οι κοινωνίες δια της βοής.. Έτσι λοιπόν δεν μπορείς να έχεις 20Κ μηχανικούς στις συγκεντρώσεις όπως δεν μπορείς να έχεις 5Μ πολίτες στις διαδηλώσεις..Για αυτό ψηφίζεις για να βγάζεις εκπροσώπους υποτίθεται όχι να τρέχεις εσυ για αυτούς. Οι εκλογές του ΤΕΕ βέβαια είναι άλλο θέμα. Ακόμη πιο ηχηρή κίνηση θα ήταν να μην πλήρωνε κανένας. Σε δευτερόλεπτα θα κατέρρεε το σύστημα. Αλλα δυστυχώς δεν γίνεται κάτι τέτοιο γενικευμένο. Έχω την εντύπωση πάντως πως μια μέρα θα έχουμε καταστάσεις Λίβυης και στην Ελλάδα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

..........Για αυτό ψηφίζεις για να βγάζεις εκπροσώπους υποτίθεται όχι να τρέχεις εσυ για αυτούς. ................................

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αυτοι εδω εκλεχθηκαν με το αφηγημα του ηθικου πλεονεκτηματος απεναντι στους προηγουμενους.Τελικα ομως ολα τα @@@@@@@@@ την ιδια μουρη εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.