Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενοικίαση γραφείου με χρέος του ιδιοκτήτη προς τη ΔΕΗ


Giwrgos Theoxaridis

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα

Θέλω να μου κάποιος αν γνωρίζει.

Έχω συμφωνήσει στην ενοικιάσει ενός γραφείου.το θέμα είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει χρέη προς τη ΔΕΗ στην συγκεκριμένη παροχή η οποία είναι κομμένη.

Εγώ με το μισθωτήριο που θα κάνω θα μπορέσω να πάρω κανονικά σύνδεση στο όνομα της εταιρείας η θα πρέπει να εξοφληθεί πρώτα το χρέος του ιδιοκτήτη ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα

θα ήθελα την βοηθεια σας όσον αφορα το παρακάτω πρόβλημα. Πρόκειται να νοικιασω ένα διαμερισμα που όμως ο ιδιοκτητης στο ονομά του έχει οφειλη 14000 ευρω για την οποία είχε γινει ρυθμιση και σταματησε να τη πληρωνει με αποτελεσμα να του κόψουνε το ρεύμα. Μου είπαν από τη ΔΕΗ ότι για να μπορεσω να πάρω το ρολοι στο ονομά μου ως ενοικιαστης πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρωσει 7000 ευρω για να ξανακάνει ρυθμιση και μετα να γινει η νέα συμβαση στο ονομά μου. Αποφάσισα να δωσω εγω τα 7000 ευρω (προκαταβολή ενοικίων) αλλά πως μπορω να εξασφαλιστω ότι αφου πληρωσω τη ρυθμιση του θα μπορεσει να γινει η μεταφορα στο ονομά μου και δεν θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα να ηλεκτροδοτηθει ξανα το διαμερισμα. ¨οπως καταλαβαίνετε το ποσο είναι μεγάλο και θα ήθελα να εξασφαλιστω ότι μετα θα έχω ρεύμα.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

παρ' ολο που η χρεωση γινεται σε ΑΦΜ άλλου

και η νεα συνδεση στο ΑΦΜ άλλου, του νεου μισθωτη,

η, άλλη,  απλη διαδικασια ειναι,

να πατε μαζι  να γινει ρυθμιση, και να γραψετε στο μισθωτηριο οτι εσυ θα καταβαλεις  στην ΔΕΗ  για λογαριασμο του το ποσο της ρυθμισης καθε μηνα  εξ ευρω ".......", θεωρουμενο σαν καταβολη εναντι του μηνιαιου μισθωματος

και το υπολοιπο ποσο εξ ευρω "......." θα καταθετεις στον υπ' αριθ...λογαριασμό του.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, dimitris GM said:

παρ' ολο που η χρεωση γινεται σε ΑΦΜ άλλου

και η νεα συνδεση στο ΑΦΜ άλλου, του νεου μισθωτη,

η, άλλη,  απλη διαδικασια ειναι,

να πατε μαζι  να γινει ρυθμιση, και να γραψετε στο μισθωτηριο οτι εσυ θα καταβαλεις  στην ΔΕΗ  για λογαριασμο του το ποσο της ρυθμισης καθε μηνα  εξ ευρω ".......", θεωρουμενο σαν καταβολη εναντι του μηνιαιου μισθωματος

και το υπολοιπο ποσο εξ ευρω "......." θα καταθετεις στον υπ' αριθ...λογαριασμό του.

 

Eυχαριστω πολύ ! Ελπίζω να το δεχτουν από τη ΔΕΗ !

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

δηλαδή εάν ο προηγούμενος χρήστης χρωστάει στην ΔΕΗ, δεν ακολουθεί μόνον αυτόν (το ΑΦΜ του) το χρέος  ??? και άρα δεν μπορεί να γίνει νέο συμβόλαιο σε άλλον χρήστη ?? 

φαντάζομαι ότι για να είσαι σίγουρα εξασφαλισμένη, το ποσό της ρύθμισης κάθε μήνα θα είναι μικρότερο από το ποσό που θα πλήρωνες για ενοίκιο, έτσι ώστε εάν για κάποιο λόγο λήξη η μίσθωση, να μην έχεις δώσει περισσότερα χρήματα από ότι σου αναλογούν.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, asterios said:

καλημέρα,

δηλαδή εάν ο προηγούμενος χρήστης χρωστάει στην ΔΕΗ, δεν ακολουθεί μόνον αυτόν (το ΑΦΜ του) το χρέος  ??? και άρα δεν μπορεί να γίνει νέο συμβόλαιο σε άλλον χρήστη ?? 

φαντάζομαι ότι για να είσαι σίγουρα εξασφαλισμένη, το ποσό της ρύθμισης κάθε μήνα θα είναι μικρότερο από το ποσό που θα πλήρωνες για ενοίκιο, έτσι ώστε εάν για κάποιο λόγο λήξη η μίσθωση, να μην έχεις δώσει περισσότερα χρήματα από ότι σου αναλογούν.

Καλημέρα. Το χρέος είναι του ιδιοκτητη και δυστυχως εχει γινει διακοπή λόγω χρέους και για να γινει επανασυνδεση στο ονομά μου, μου είπαν από τη ΔΕΗ ότι πρέπει  να δωθει το 50 % της οφειλης του ιδιοκτητη για να μπορεσει να  κανει ο ιδιοκτητης ρυθμιση και μονο αν γινει ρυθμιση μπορω εγω ως ενοικιαστρια να πάρω το ρολόι στο ονομα μου .Το ποσό αυτο όμως (το 50%) είναι μεγαλο και θα το δωσω εγω ως προκαταβολη ενοικιων για 1 χρόνο. Αυτο που με ανησυχει είναι πως ειμαι εξασφαλισμένη ότι αφού γίνει ρυθμιση του ιδιοκτητη ( με το ποσο που θα εχω δώσει εγω) ότι δεν θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα ώστε να παρω το ρολόι στο ονομά μου. Αν το ζητήσω γραπτώς από τον υπάλληλο της ΔΕΗ είμαι εξασφαλισμένη?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, dimitris GM said:

παρ' ολο που η χρεωση γινεται σε ΑΦΜ άλλου

και η νεα συνδεση στο ΑΦΜ άλλου, του νεου μισθωτη,

η, άλλη,  απλη διαδικασια ειναι,

να πατε μαζι  να γινει ρυθμιση, και να γραψετε στο μισθωτηριο οτι εσυ θα καταβαλεις  στην ΔΕΗ  για λογαριασμο του το ποσο της ρυθμισης καθε μηνα  εξ ευρω ".......", θεωρουμενο σαν καταβολη εναντι του μηνιαιου μισθωματος

και το υπολοιπο ποσο εξ ευρω "......." θα καταθετεις στον υπ' αριθ...λογαριασμό του.

 

τοτε θα κανεις το παραπανω.

Θα ζητησεις συνδεση με βαση το μισθωτηριο.

Το χρεος ανηκει σε αλλο ΑΦΜ

και η ΔΕΗ δεν μπορει να μην σε συνδεει επειδη χρωσταει "αλλος"

[συνδεση με αλλον παροχo δεν μπορει να κανει. Ολα ειναι on line

http://www.iefimerida.gr/news/268455/stop-stin-allagi-parohoy-ilektrikoy-reymatos-gia-osoys-hrostane-sti-dei

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.