Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΜΠ: Σύγκριση κόστους θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες θέρμανσης, 2016


Engineer

Recommended Posts

Για τις αντλίες θερμότητας τα COP για λειτουργία με καλοριφέρ είναι αισιόδοξα. Εμείς όπου έχουμε μετρήσει περιστασιακά COP σε θερμοκρασίες καλοριφέρ ή και ΖΝΧ (δηλαδή 50-60°C) είναι πολύ χαμηλότερα από 3,0.

 

Πρόσφατα μετρήσεσαμε καινούργια αντλία Inverter γνωστής εταιρείας με θερμοκρασία εξόδου 50-52°C και περιβάλοντος 17°C με COP=1,8!

 

Μου κάνει επίσης εντύπωση πως τόσες εταιρείες (Daikin, κλπ.) που ασχολούνται δεν έχουν βγάλει μετρήσεις από πραγματικά σπίτια και κτήρια και μένουν στα φυλλάδια.

 

 

Όταν σε ''μελέτη'' πανεπιστημιακή βλέπω COP 3 για αντλία θερμότητας χωρίς διακύμανση και ανεξάρτητη από τις εξωτερικές συνθήκες τότε το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να την προσπεράσω.

Τολμώ όμως να πω ότι με μπακαλοτέφτερα δεν χτίζεις ενεργειακές συνειδήσεις στον κόσμο και μάλιστα τον τεχνικό...

Link to comment
Share on other sites

panos09 cop 1.8 με προσαγωγή 50 και εξωτερική 17 ειναι πολύ λιγο , κατι δεν πάει καλά ειτε με την μετρηση ειτε με την εγκατάσταση.

 

Από οσα εχω δει (καταναλώσεις) το καλύτερο σύστημα σε σχέση και με το κόστος κτήσης ,συντήρησης ή αντικατάστασης,  είναι το επιτοιχο αεριου συμπυκνώσεως με ενδοδαπέδια .

Οποιαδήποτε τέτοια μελέτη (δεν την διάβασα την συγκεκριμένη) δεν λαμβάνει υπόψη συσσωρευση κεφαλαίου από διαφορά στο κόστος κτήσης του εξοπλισμού σε σχέση πάντα και με το προσδόκιμο χρόνο καλής λειτουργίας ειναι αχρηστη.

Με άλλα λογια δεν μπορείς να συγκρίνεις εναν εξοπλισμό που κάνει 10K€  και χρόνο ζωής τα 15 χρόνια , με έναν πού κάνει 2Κ και χρόνο ζωής 20 , και να λαμβάνεις υπόψη σου μόνο την εξοικονόμηση κόστους ενέργειας των δύο τον πρώτο χρόνο.  

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια αντλία στην θέρμανση ενδοδαπέδιας έδωσε COP 4 ως 5,0, στην λειτουργία ΖΝΧ όμως έπεφτε κάτω από το 2,0. 

 

Σε λειτουργία ΖΝΧ έχω βρει μετρήσεις και από άλλους στο εξωτερικό με νούμερα γύρω στο 2,0. 

 

Έχουμε μετρήσει πάρα πολλές ΑΘ σε θέρμανση (κυρίως ενδοδαπέδια και Fan Coils) και έχουμε δει και 5+ αλλά έχουμε δει και 1,0.

 

Παίζουν διάφορα ρόλο και για αυτό θα έπρεπε να υπάρχουν μετρήσεις από πραγματικά κτήρια σε αληθινές συνθήκες και με ανάλυση καλών/κακών πρακτικών.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έχετε καταλάβει ότι αυτά που λέτε δεν γίνονται σε μια τέτοια μελέτη που βασίζεται σε nominal values. Αν μετρήσεις 100 κτιριακά ανα τεχνολογία θα πάρεις μια τυπική απόκλιση που πλέον η κάθε τεχνολογία θα πέφτει μέσα στην διασπορά της άλλης. Μετά θα φωνάζετε "τι πράγματα είναι αυτά"!!!

Link to comment
Share on other sites

επεκτείνοντας τη θεώρηση του σεναρίου, οι πλείστες ιδιοκτησίες στη β ζώνη έχουν και τοπικές ΑΘ για τις ανάγκες ψύξης συνεπώς κόστος και χρόνος απόσβεσης μηδενίζονται και η ηδη εγκατεστημένη τοπική αερόψυκτη ΑΘ είναι η πλέον συμφέρουσα επιλογή

Αρκεί να ο χρήστης να έχει κριτήριο τη μαθηματική λογική και όχι την αστική μυθολογία που διαδίδεται από άσχετους αλλα και ειδικούς κατά το συμφέρον τους, περί ανθυγιεινων και ενεργοβόρων κλιματιστικών

Μπράβο στο ΕΜΠ που διαδιδει την κοινή λογική

Link to comment
Share on other sites

Για τον τεχνικό πληθυσμό ......................εγώ θα ήθελα να έβλεπα στοιχεία εφαρμόζοντας το ηλίθιο ΦΕΚ περί αερισμού και να μου έλεγε κάποιος τι συμβαίνει όταν η μάνα μου που το έχει διαβάσει, ανοίγει τα παράθυρα με -5 έξω για μια ώρα και μετά βάζει την θέρμανση σε λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

O αερισμός ήταν 10 λεπτά παλιά , όχι μία ώρα .

 

Αυτό που δείχνει ξεκάθαρα η μελέτη είναι ότι η συνήθης θέρμανση με καλοριφέρ πετρελαίου , είναι μια χαρά για όλους και ή άριστη επιλογή για όσους έχουν επιδότηση θέρμανσης . 

Link to comment
Share on other sites

O αερισμός ήταν 10 λεπτά παλιά , όχι μία ώρα .

 

Αυτό που δείχνει ξεκάθαρα η μελέτη είναι ότι η συνήθης θέρμανση με καλοριφέρ πετρελαίου , είναι μια χαρά για όλους και ή άριστη επιλογή για όσους έχουν επιδότηση θέρμανσης . 

 

να το πεις στην μάνα μου.......................για τα 10 λεπτά.

 

η καλύτερη επιλογή είναι Α/Θ + fancoils + ηλιακό vaccum (heat pipe collector) και καλά μονωμένο δοχείο.   

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Το να λες ότι η καλύτερη επιλογή είναι το Α ή το Β χωρίς να λαμβάνεις υπόψη παράγοντες όπως ζώνη κτιρίου, το υψόμετρο,

την διαθεσιμότητα δικτύου φυσικού αερίου κλπ δεν είναι και τόσο επιστημονική προσέγγιση, μάλλον εμπορική είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.