Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θέλουμε να επιλέξουμε λέβητα για Φ.Α.

Μας έχουν προτείνει μεταξύ των δύο,

1)Viessmann Vitodens 100-W 26kW

και

2)EKOMB22AAV1Η- DAIKIN (18kW)

τι να επιλέξουμε;

υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που να ξεχωρίζει τον έναν από τον άλλο;

Κάποια άλλη πρόταση;

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

Δεν ψάχνω να βρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και για το λόγω αυτό σε ρωτάω, γιατι ο ένας είναι 26kW και ο άλλος 18kW; Μεγάλη δεν είναι η διαφορά; Μήπως να το δείς καλύτερα;

Δεν έχεις άδικο,αλλά νομίζω ότι η διαφορά στα kW δεν υφίσταται.

Θα το κοιτάξω.

Edited by hkamp

Εχω κάνει αίτηση για αέριο για το διαμέρισμά μου. Ασχολούμαι με το φυσικό αέριο σε επίπεδο μελετών αλλά δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος με τους λέβητες. Εδώ Θεσσαλονίκη κυρίως παίζουν οι Βαχι, Ariston, Chaffoteaux, Riello, Immergas, Vaillant. Το μπαλκόνι που θα εγκατασταθεί είναι προς την θάλασσα, σε απόσταση <1km απο αυτήν και δέχεται αρκετές φορές ανέμους δυνατούς που περιέχουν και αλμύρα φυσικά. Σκέφτομαι να μπει σε ερμάριο. Φυσικά θα ήθελα να είναι κατάλληλος για εξωτερική χρήση. Έχω δει εγκατεστημένους λέβητες σε μπαλκόνια που έγραφαν πάνω <<for internal use only>>. Το σπίτι είναι 70τμ, οπότε θα χρειαστεί και ρύθμιση του λέβητα για να μην δουλεύει στο φουλ. Εσείς από εμπειρία ποια μονάδα (μάρκα-μοντέλο) θα προτείνατε? ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.