Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Δεν είπα ότι δεν θα ισχύσουν, αλλά το είδα ως σενάριο σκεπτόμενος όπως κι εσύ ... στην τελευταία σου πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα κι εγώ λίγο τη νομοθεσία...απ' όσο μπορώ καταλάβω λογικά αναμένουμε να εφαρμόζονται και πάλι οι μειώσεις του άρθρου 98 έως το 2020.

Επίσης, σύμφωνα με την ΥΑ 61506/2016 η μείωση του 15% που αναφέρεται ειδικά για το 2018 ενδέχεται να εφαρμόζεται και μετά, δεν είναι όπως "συμπεραίνεται" αυθαίρετα στο άρθρο (http://www.michaniko...ι-επικού-r6080 ) ότι μετά από το 2019 δεν εφαρμόζεται, δεν προκύπτει από πουθενά αυτό....

 

Συνολικά, με βάση τα παραπάνω, μπορούμε να δούμε ένα παράδειγμα για τον τρόπο υπολογισμού των ασφ. εισφορών και διορθώστε με αν κάνω σε κάποιο σημείο λάθος (είναι δική μου ερμηνεία μετά τα όσα διάβασα στη νομοθεσία).

 

Από 1/1/2018:

 

Εισόδημα μετά τις δαπάνες έστω 15.000€

Εισφορές προηγούμενου έτους έστω 3.500€

Σύνολο εισοδήματος στο οποίο θα εφαρμοστούν οι ασφαλιστικοί συντελεστές = 18.500€

 

Βάσει ΥΑ 61506/2016 υπολογίζεται:

Άρα 18.500€ * 0,85 = 15725€

ή καθαρό εισόδημα ανά μήνα 15725/12 = 1310,42€

 

Οπότε εισφορές (με επικουρικά) 1310,42*37,95%= 497,30€

 

Μείωση φόρου σύμφωνα με το αρ. 98 Ν.4387/2016

για εισόδημα από 18.001 έως 19.000€ ο συντελεστής προσαρμογής είναι 44%

(εδώ χωρίς να είμαι σίγουρος για το συμπέρασμα που έβγαλα, μάλλον θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη εισφορά που καθορίζεται σε 167,95€, οπότε εφαρμόζω το συντελεστή προσαρμογής μόνο στο υπόλοιπο ποσό)

Άρα 497,30€ - 167,95€ = 329,35€ * 0,44 = 144,92€

 

και τελικά οι μηνιαία εισφορά μετά τις προσαρμογές θα ανέρχεται σε 167,95€ + 144,92€ = 312,87€

+10 ευρώ οαεδ άρα 322,87 ευρω

ΥΓ χωρίς να είμαστε λογιστές ή φοροτεχνικοί, τα παραπάνω γίνονται με επιφυλάξεις....κάντε αν έχετε παρατηρήσεις σύμφωνα με τα όσα καταλαβαίνετε κι εσείς για να έχουμε ένα ορθό συμπέρασμα για την πραγματική εισφορά

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

... η δυναμη της συνήθειας...εεεε?

...μειωση εισφορών (μειωτικος συντελεστης για ευρεση μειωμενου εισοδήματος επιβολης εισφορας)... οχι "μειωση φορου"... :smile:

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αναρτήθηκε ο ΕΦΚΑ του Ιουλίου αλλά χωρίς τον υπολογισμό με το εισόδημα του 2016. Πότε θα γίνει ο νέος υπολογισμός?

Νομίζω αυτό έχει γίνει από 06/08.

 

Edit : Συγγνώμη, διατυπώθηκε λάθος. Εννοούσα ότι τα ειδοποιητήρια έχουν βγει από τις 06/08 (με τον παλιό υπολογισμό).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.