Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Συνάδελφοι φέταααααααα......

Εδώ και 7 μήνες έκλεισα βιβλία και κατέθεσα αίτηση συνταξιοδότησης γήρατος.

Παρότι στο site λένε ότι δίνουν προσωρινή σύνταξη 2 μήνες μετά την αίτηση, δεν έχω πάρει ούτε δραχμή, και με χρεώνουν εισφορές κανονικά κάθε μήνα.....

 

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, antloukidis said:

Συνάδελφοι φέταααααααα......

Εδώ και 7 μήνες έκλεισα βιβλία και κατέθεσα αίτηση συνταξιοδότησης γήρατος.

Παρότι στο site λένε ότι δίνουν προσωρινή σύνταξη 2 μήνες μετά την αίτηση, δεν έχω πάρει ούτε δραχμή, και με χρεώνουν εισφορές κανονικά κάθε μήνα.....

 

Φίλε μου μην ανησυχείς. Το Αύγουστο βγαίνουμε από τα μνημόνια........ :grin:

Για να σοβαρευτώ πάντως δεν νομίζω πως θα βγει σύντομα άκρη για τις περιπτώσεις μας από τον ΕΦΚΑ με κάποιον αυτόματο τρόπο. 

Τα προβλήματα από όσο ξέρω είναι πολλά και δύσκολα στην επίλυση για να αντιμετωπιστούν με αυτόματες διαδικασίες.

Μόνο κατά περίπτωση μπορούν να τα διορθώσουν, όπως ανέφεραν κάποιοι συνάδελφοι νωρίτερα, οπότε δεν γλυτώνουμε τις επισκέψεις σε ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ για να βρούμε το δίκιο μας.

Edited by pmark
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pmark said:

... οπότε δεν γλυτώνουμε τις επισκέψεις σε ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ για να βρούμε το δίκιο μας.

Μακάρι να έβγαινε άκρη & με τις επισκέψεις, αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antloukidis said:

Συνάδελφοι φέταααααααα......

Εδώ και 7 μήνες έκλεισα βιβλία και κατέθεσα αίτηση συνταξιοδότησης γήρατος.

Παρότι στο site λένε ότι δίνουν προσωρινή σύνταξη 2 μήνες μετά την αίτηση, δεν έχω πάρει ούτε δραχμή, και με χρεώνουν εισφορές κανονικά κάθε μήνα.....

 

αφού μπόρεσες και κατέθεσες αίτηση για σύνταξη καλά είσαι! οι νεότεροι δεν βλέπω να δούμε σύνταξη :shock:

να πούμε και κανα αστείο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω μείνει περίπου ένα μήνα πίσω στις εξελίξεις.

Η ΗΔΙΚΑ έχει ενημερωθεί για όλους όσοι είχαν κλείσει βιβλία έως και 31/12/2016;
Ρωτάω γιατί και βλέπω ακόμη τα (λανθασμένα) ειδοποιητήρια του 2017 και έχω πληρώσει αφελώς και το 01/2017.

Περιμένουμε τον πανδαμάτορα χρόνο ή πρέπει να ξαναξεκινήσω τις ενοχλήσεις για τις διορθώσεις (και επιστροφές αχρεωστήτων);

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έχει κάνει συνάδελφε. Έχω ενοχλήσει από όπου μπορώ. Δύο άτομα στην οικογένεια (Μηχανικοί), με άπειρες κινήσεις από πλευράς μας και πάλι τίποτα. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εργαζόμουν στο εξωτερικό και έχω στείλει εδώ και μήνες το κοινοτικό έντυπο Α1 με το οποίο και έχω πάρει αναστολή μέχρι και 31/03/2018.

Επίσης έχω κάνει αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ στο τμήμα ασφάλισης για εξαίρεση από το ΤΣΜΕΔΕ από 01/01/2017 λόγω κλειστών βιβλίων.

Παρόλα αυτά στο ΕΦΚΑ μου έχει βγάλει εκκαθαριστικό για όλο το 2017 και γράφει το κοντέρ και για το 2018 !!

Γνωρίζετε πόσο διάστημα χρειάζεται για να ενημερώσουν το σύστημα τους ή αν πρόκειται να το ενημερώσουν ποτέ? Και με τα ειδοποιητήρια τι θα γίνει? 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την απάντηση που έλαβα μετά από σχετικό αίτημα από "Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου" <[email protected]>

.....Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ , η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ. Τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που έχουν καταβληθεί  θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά, σε συνεργασία και με την φορολογική Διοίκηση, για τυχόν επιστροφές /συμψηφισμούς των  καταβληθεισών εισφορών.
Αναμένονται σχετικές οδηγίες από το Υπουργείο.

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

και φυσικά είμαι και εγώ σε αναμονή!!!!Αγνοώ τα ειδοποιητήρια τρεχουσών εισφορών (όπως άλλωστε με παρότρυνε το τ.ΕΤΤΑ-ΤΣΜΕΔΕ)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Θα συνεχίσω να τα αγνοώ και εγώ, ελπίζοντας ότι μια μέρα θα με αγνοήσουν και αυτά 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.