Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

On 5/6/2018 at 2:12 ΜΜ, ntside said:

Παραθέτω την απάντηση που έλαβα μετά από σχετικό αίτημα από "Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου" <[email protected]>

.....Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ , η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ. Τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που έχουν καταβληθεί  θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά, σε συνεργασία και με την φορολογική Διοίκηση, για τυχόν επιστροφές /συμψηφισμούς των  καταβληθεισών εισφορών.
Αναμένονται σχετικές οδηγίες από το Υπουργείο.

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

και φυσικά είμαι και εγώ σε αναμονή!!!!Αγνοώ τα ειδοποιητήρια τρεχουσών εισφορών (όπως άλλωστε με παρότρυνε το τ.ΕΤΤΑ-ΤΣΜΕΔΕ)

 

 

Δυστυχως εχω και εγω κλειστα βιβλία απο Σεπτεμβριο του 2015 και ειμαι ακομα σε αναμονή απο το τοπικο ΤΣΜΕΔΕ.

Μετά απο πάρα πολλά τηλέφωνα και περα δωθε στο ΤΣΜΕΔΕ και αναμονη στην ουρα δυστυχως εχω στον ΕΦΚΑ ειδοπητηρια ανοιχτα απο 01/01/2017. Φυσικά και απληρωτα.

Καθε φορα που ρωταω, μου λενε πάρτε τηλεφωνο σε ενα μηνα. Αυτο γινεται 1,5 χρονο πλεον τωρα. Δεν ξερω ποση υπομονη να κανω πια. Δυστυχως για αλλη μια φορα ειμαστε δεσμιοι της γραφειοκρατιας. Δεν ξέρω ποτε θα λυθει το θεμα.

Ενω εκκαθαριστικαν οι εισοφρες των ελευθερων επαγγελματιων, για εμας τους μισθωτους δεν εχει γινει τιποτα ακομα. Και κανεις δεν ξερει ποτε θα λυθει το θεμα. Οποιος εχει κατι νεοτερο ας ενημερωσει. Προσωπικα σκεφτομαι να κινηθω νομικα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την υποδειγματική αδιαφορία του τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ (θλίβομαι και θρηνώ 31 χρόνια ) θεωρώ σχεδόν βέβαιη τη νομική αντιμετώπιση του θέματος.Απλά πιστεύω,εάν είχε ομαδικό χαρακτήρα θα ήταν ποιο αποτελεσματική.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Ενώ από 13/01/2017 εργάζομαι μόνο ως μισθωτός μηχανικός, συνεχίζουν από τον ΕΦΚΑ μέχρι και σήμερα να μου βγάζουν ειδοποιητήρια με την ελάχιστη χρέωση γύρω στα 168ευρώ/μήνα.

Κάθε μήνα στέλνω email σε ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ και παίρνω την εξής απάντηση:

 

"Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Το μητρώο του ΕΦΚΑ ενημερώνεται συνεχώς, καθώς τροφοδοτείται με νέα, επικαιροποιημένα αρχεία από τις υποβληθείσες ΑΠΔ και τα τέως ασφαλιστικά ταμεία. Μόλις ολοκληρωθούν οι μεταβολές θα μπορείτε να τις επιβεβαιώσετε μέσω της ιστοσελίδας μας.

Η εκκαθαριστική διαδικασία και η οριστικοποίηση των ετησίων ασφαλιστικών εισφορών θα ολοκληρωθεί όταν, μετά από συνεργασία  με την φορολογική διοίκηση,  καταστεί ευχερής η χρήση των εισοδημάτων του έτους 2016 (Οκτώβριο - Δεκέμβριο 2017).

Αναμένονται οδηγίες από το Υπουργείο Εργασίας για την διαδικασία συμψηφισμού -  επιστροφής των αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών. Σχετικό το άρθρο 15, παρ.1,  του Ν.4488/13-9-2017, τεύχος πρώτο,  «αχρεωστήτως καταβληθείσες εισφορές».

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ"

΄Ηθελα να ήξερα αυτό το μητρώο του ΕΦΚΑ πότε επιτέλους θα ενημερωθεί. Εφόσον περνάνε εδώ και 1,5 χρόνο οι ΑΠΔ από την εταιρεία που εργάζομαι γιατί συνεχίζουν να μας ταλαιπωρούν.

Να σημειώσω ότι μέσα στον Ιανουάριο 17' που γύρισα σε μισθωτός μηχανικός είχα επισκεφτεί το ΤΣΜΕΔΕ να τους ενημερώσω για την μεταβολή και μου είπαν ότι η ενημέρωση του ΕΦΚΑ θα γίνει αυτόματα εντός λίγων ημερών αφότου αναρτηθούν κι οι ΑΠΔ από την εταιρεία που εργάζομαι και να μην ανησυχώ.

Τουλάχιστον από το συγκεκριμένο thread κατάλαβα ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει το ίδιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω διακόψει την επαγγελματική μου δραστηριότητα στις 31/12/2016 και έκτοτε δεν εργάστηκα μέχρι τον Φεβρουάριο του 2018 που ξεκίνησα εργασία ως μισθωτή. Στο σύστημα του ΕΦΚΑ λαμβάνω ειδοποιητήρια κανονικά 167,95 κάθε μήνα, για όλο το 2017 και φυσικά μέχρι σήμερα. Φαίνομαι αυτοαπασχολούμενη και  ανασφάλιστη με αποτέλεσμα να καλύπτω ιδία δαπάνη σημαντικά ιατρικά έξοδα τα οποία φυσικά όταν και αν λυθεί το θέμα, δε θα μου επιστραφούν. Έχω στείλει την βεβαίωση διακοπής εργασιών αλλά και την γνωστοποίηση της σύμβασής μου στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα. 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος με ανάλογη εμπειρία που δεν έχει ασφαλιστική ικανότητα για τον ίδιο λόγο? Πρέπει να πληρώσω το 2017 για να είμαι ενήμερη παρόλο που είχα κλειστα βιβλία; Πού να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, g_1rene said:

Καλησπέρα,

Έχω διακόψει την επαγγελματική μου δραστηριότητα στις 31/12/2016 και έκτοτε δεν εργάστηκα μέχρι τον Φεβρουάριο του 2018 που ξεκίνησα εργασία ως μισθωτή. Στο σύστημα του ΕΦΚΑ λαμβάνω ειδοποιητήρια κανονικά 167,95 κάθε μήνα, για όλο το 2017 και φυσικά μέχρι σήμερα. Φαίνομαι αυτοαπασχολούμενη και  ανασφάλιστη με αποτέλεσμα να καλύπτω ιδία δαπάνη σημαντικά ιατρικά έξοδα τα οποία φυσικά όταν και αν λυθεί το θέμα, δε θα μου επιστραφούν. Έχω στείλει την βεβαίωση διακοπής εργασιών αλλά και την γνωστοποίηση της σύμβασής μου στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα. 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος με ανάλογη εμπειρία που δεν έχει ασφαλιστική ικανότητα για τον ίδιο λόγο? Πρέπει να πληρώσω το 2017 για να είμαι ενήμερη παρόλο που είχα κλειστα βιβλία; Πού να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.

Δυστυχώς μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ (δια ζώσης). Η γυναίκα μου έχει ακριβώς το ίδιο ιστορικό κ ίδια υφιστάμενη κατάσταση με σένα (μισθωτή από 10/2017). Πλην όμως, με ολίγον νταπαντούπα (μπάχαλα στο ΤΣΜΕΔΕ), πήρε ενημερότητα μέχρι το τέλος του έτους ή τον 2ο του 2019 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Τα 167,95€ (όπως και σε σένα) συνεχίζουν να υφίστανται κάθε μήνα. Κινησου άμεσα, είναι αμαρτία να βάζεις από την τσέπη σου, τη στιγμή που καταβάλλονται κανονικά οι εργοδοτικές σου εισφορές. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

κλειστά βιβλία απο 30 απριλίου (αποκλειστικά μισθωτός πλέον) και ενημέρωση και αίτηση στο τσμεδε

εμφανίστηκε ειδοποιητήριο Μαίου (με τα ίδια ποσά οπως ολα τα προηγούμενα)

έστειλα εμαιλ στο information@efka και έλαβα και εγώ απάντηση "....Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ ,  η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ ."

οι ερωτήσεις μου είναι:

α) υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση αν η σωστή διαδικασία είναι να τα πληρώνουμε και μετά να ζητήσουμε επιστροφή (και σιγά μην τα γυρίσουν.._) ?  ή απλά ξεχνάμε οτι έρχονται ειδοποιητήρια και προστίθενται οφειλές και δεν πληρωνουμε;

β)εχει κανείς καταφέρει να ξεμπλέξει ώστε να σταματήσουν να έρχονται ειδοποιητήρια και να διαγραφούν οι οφειλές; μετά απο πόσο χρόνο;

φοβάμαι οτι οταν γίνει εκκαθάριση (δεν έχει γίνει ακόμα λόγω και μισθωτού και άρθρου μπλαμπλαμπλα το προηγούμενο διάστημα) και ενδεχομένως πρεπει να πληρωσω με το να ειναι ενας ενιαίος κωδικός πληρωμης (ενιαιος κουβας στην ουσία που βαζεις λεφτά) δεν θα ειναι ξεκαθαρο καν τι πληρώνω.....

 

(με τον ρυθμό που " θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο" σε λίγο θα τελειώσει η σύμβαση εργασίας μου και ενδέχεται να ανοίξω και πάλι βιβλία... και αυτοί ακόμα δεν θα έχουν παρει χαμπάρι τιποτα)

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική εγκύκλιος του ΕΦΚΑ (Εγκ.33/25-7-2017) που αφορά στην επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών σε δικαιούχους, εργοδότες και μισθωτούς ασφαλισμένους. 

Έχει και τις αντίστοιχες αιτήσεις που πρέπει να γίνουν.

Υποθέτω ότι σύντομα θα βγάλουν και για τους μη μισθωτούς, που κατά τη γνώμη μου πρώτα έπρεπε να βγάλουν για τους τελευταίους, μιας και οι περισσότεροι μεταπήδησαν στην κατηγορία των μισθωτών. .

Εγκ_33_2018_25-07-2018 Επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθεντων σε μισθωτούς.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας Πολιτικός Μηχανικός.

Από 31/12/2016 έχω κλείσει τα βιβλία μου στην εφορία. Το ΕΦΚΑ εξακολουθεί να μου χρεώνει εισφορές. Στο τοπικό τσμεδε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Έχω στείλει (το 2017) σε διάφορα email  του τσμεδε, το χαρτί της εφορίας (για το κλείσιμο των βιβλίων) και αίτημα για να πάψουν να χρεώνουν εισφορές.

Επίσης, επειδή χρειαζόμουν ασφαλιστική ενημερότητα είχα πληρώσει εισφορές για το πρώτο εξάμηνο του 2017. 

Ξέρει κάποιος συνάδελφος μία σίγουρη διαδικασία την οποία έκανε και του διαγράφηκαν οι εισφορές που χρεώνουν μετά το κλείσιμο των βιβλίων?

Πρέπει να πάω στα κεντρικά του τσμεδε στην Αθήνα?

Τις εισφορές του 2017 που έχω πληρώσει δεν θα πρέπει να μου τις επιστρέψουν? Μπορούν αυτές να ισοψηφιστούν με ληξιπρόθεσμες οφειλές που έχω στο τσμεδε?

Για οτιδήποτε μου στείλετε που θα με βοηθήσει, θα σας είμαι ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δυστυχώς. Έχουμε πρωτοκολλησει δύο φορές στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ, αιτήσεις για συμψηφισμό και μας έχουν γράψει κανονικά. Οι άνθρωποι είναι χειρότεροι και από την χειρότερη Δημόσια Υπηρεσία (γιατί υπάρχουν και καλές ΔΥ). Έχουμε στείλει σε όλα τα email αλλά και πάλι τίποτα. 

Απλά έχουμε σταματήσει να ασχολούμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2018 at 4:35 ΜΜ, ntatlas said:

Στην εκκαθάριση δεν υπάρχει τίποτα. Στις εισφορές υπάρχουν τα ειδοποιητήρια 1-12/2017 με το ποσό και 1-2/2018 μηδενικά στο ιστορικό εκδοθέντων, ενώ στο ιστορικό εισφορών σε κάθε μήνα εμφανίζει την μηνιαία εισφορά και από κάτω το ίδιο ποσό με (-) και ημερομηνία "εμπρόθεσμης πληρωμής" 30/4. Επίσης εξαφανίστηκαν οι οφειλές.

Ενέργειες (δεν ξέρω αν είχαν κάποιο αποτέλεσμα δεδομένου ότι απάντηση δεν πήρα από κανέναν): Αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ, αναφορά στο ΣτΠ, email στο [email protected]

Επειδή έχω και εγώ κλειστά τα βιβλία μου από 31/12/16 και συνεχίζουν να μου χρεώνουν εισφορές, σου είναι εύκολο να μου στείλεις ένα δείγμα της αίτησης που υπέβαλες στο τσμεδε.

Την αίτηση μαζί με την παύση στην εφορία την κατέθεσες στο τσμεδε της Αθήνας και σε ποιό τμήμα (πήρες αρ. πρωτοκόλου?)

Τί είναι αυτό το ΣτΠ που αναφέρεις?

Στο email που αναφέρεις ([email protected]) έστειλες όλα αυτά που υπέβαλες αυτοπροσώπως στο κεντρικό τσμεδε?

Τί άλλο έκανες και κατάφερες και σου έσβησαν τις λανθασμένες εισφορές?

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσες να κάνω και εγώ τα αντίστοιχα.

Edited by stavag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.